Най-голямото бедствие у нас през последните 20 години беше не земетресението от 22 май, а безотговорното и безхаберно управление на БСП, заяви от парламентарната трибуна вицепремиерът Цветан Цветанов, който дойде в Народното събрание, за да информира депутатите за ситуацията в страната от последните дни.
Най-голямото предизвикателство пред държавата, според вътрешния министър, е да се разработи стратегия за развитие на доброволческото движение на база европейския опит.
Преди това Цветанов отбеляза, че при подобни обстоятелства се създава предпоставка за политическо говорене и призова към солидарност и помощ политическите сили.
Всеки трябва да бъде съпричастен, да помогне, освен държавата и комисията по бедствия и аварии според тяхната компетентност, подчерта Цветанов.
Вътрешният министър категорично отхвърли
възможността за "реставриране" на Министерството на бедствията и авариите,
защото, според оценката му, звената на МВР,"Пожарна безопасност", Гражданска защита, общинските и областните структури са си сътрудничили много добре и адекватно в кризата с наводненията и земетресението.
Той упрекна левицата, че с тази си идея цели да устрои свои хора в политически кабинети.
В момента центровете са единни, действията са изцяло координирани на база технически параметри, увери Цветанов.
Той обаче напомни на депутатите констатациите на премиера Борисов за тревожното състояние на автомагистралите и по-конкретно на мостовете.
През всички тези години бюджетните излишъци не отидоха за превенция,
коментира вицепремиерът.
Заради бедствията у нас и прогнозите за проливни дъждове, бяха предоставени 300 чувала за укрепване на реките, информира парламента Цветан Цветанов.
75 единици техника с 830 служители от пожарната са били мобилизирани след земетресението в Перник и региона, отчете вътрешният министър. Били са разпоредени мерки за подобряване на обмена на информация, като между МВР и института по сеизмология към БАН е била създадена и допълнителна линия.
МВР осъществява координацията и взаимодействието, помощта при евакуиране, разпъване на палатки, обясни Цветан Цветанов.
След труса на тел. 112 са били подадени 1845 сигнала, над 5 460 обаждания в рамките на 4 часа са били обработени.
В община Перник до момента, според цитираните данни от Цветанов, има постъпили над 2000 молби за помощ от граждани, над 60 процента от сградния фонд е засегнат от трусовете.
За крайно нуждаещите се са осигурени палатки за около 400 души плюс 36 фургона.
48 комисии от общинските власти работят по установяване на щетите в Перник, Радомир и засегнатите места, а 21 служители от МРРБ подпомагат дейността на комисиите.
По предварителни данни, съобщи Цветан Цветанов,
щетите за обществените сгради в Пернишко са за около 3 млн. лв. за София - около 1 млн. лв.
Вътрешният министър обаче не е доволен от действията на местната администрация, която не е успяла да създаде добра и бърза организация за събиране на документи в село Дивотино.
Заместник-председателят на ПГ на Коалиция за България Ангел Найденов е поискал колегата му Антон Кутев да се извини за коментара си в социалната мрежа по повод на земетресението в Перник.
Това обяви Найденов от парламентарната трибуна в отговор на вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, който постави въпроса коя е официалната позиция на левицата за бедствието.
В Перник сте били два пъти за по половин час и това е разбираемо,
защото сте в меден месец с вашата любима от вашата парламентарна група,
каза Цветанов по адрес на Найденов.
(По-късно през деня Цветанов специално отиде отново в Народното събрание, за да се извини на депутатите от БСП за думите си.)
Позицията на ПГ на Коалиция за България беше изразена в изявление от парламентарната трибуна на 23 май, отбеляза Найденов.
Това, което е направено от Антон Кутев като коментар, е възмутително, добави той.
Свеждането на щетите от земетресението до счупени комини и паднали керемиди създава много невярна представа за това, което се случи при земетресението в Перник, заяви Найденов.
По повод на личните нападки към него депутатът коментира, че не може да се принизява пленарната зала до жълт вестник.
По думите му
лошото възпитание не може да бъде компенсирано
Ако бях на това ниво, щях да кажа, че това е просташко поведение, отбеляза Найденов.
От Коалиция за България не се съгласиха с оценката на министъра на вътрешните работи, че информационно-оповестителната система е сработила при земетресението на 22 май.
Найденов отбеляза, че часове по-късно е получена информация за земетресението и успокоение, че няма напукване на язовирната стена.
Той посочи, че се създават паника и страх у хората при оповестяването с мегафони на информация за земетресения. По думите му поне така е било при вторичния трус вчера сутринта в Перник.
За оценката на щетите Ангел Найденов отбеляза, че първият проблем е недостиг на оценители и инженери-конструктори. Няма как с усилията на общината да се осигурят такива и е необходима помощ от държавата, посочи той.
Трябва да има яснота и какви ще са обезщетенията и социалното подпомагане, смята Найденов. Според него ще са необходими минимум 20 милиона за възстановяване на щетите от земетресението и по това трябва да се мисли.
Над 10 млн. лв. са щетите след земетресението в Перник,
заяви обаче кметът на града Росица Янакиева в предаването "Това е България" на Радио "Фокус".
За парите ще се кандидатства пред междуведомствената комисия победствия и аварии.
По думите й сумата ще продължава да расте.
"Към настоящия момент имам приблизителни разчети на щетите върху общинския сграден фонд. Изключвам трите детски градини, за които водим отделен разговор. За останалия сграден фонд приблизително, но доста точно вече възлиза на 10 399 000 лв", каза още Янакива.
Кметът на Перник посочи, че оценяването на щетите ще продължи, тъй като все още има хора, които не са подали молби пред комисията по бедствия и аварии.
Безспорно най-пострадалите на територията на Столична община са
сградите в селата Мърчаево и Владая,
каза пред БНТ тази сутрин столичният кмет Йорданка Фандъкова.
"Сигналите за щети само от район Витоша са около 400. Малко над 300 са само от Владая и Мърчаево.
Комисиите са длъжни да направят досие на всеки един случай и да преценят кои от случаите ще се финансират от междуведомствената комисия и кои не. По правилник се финансират случаите на щети, които застрашават здравето и живота на хората.
Ще има обезщетения за жилища, а не за вили
Ще продължим да укрепваме детските градини и училища", каза още тя.
Днес в сайта на столичната община ще бъдат обявени картите за евакуация.
Там ще бъде качена и информация за това какво да правим по време на различни бедствия. Тя ще бъде разлепена и по райони, по входовете на жилищни сгради.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!