През последните 20 години ние виждахме срастването на политическия елит с т.нар. мутри и ненаказаемостта на тези лица, които създадоха условия да се генерира такъв подход в управлението на страната, каза вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов пред БНР.
Днес берем плодовете от една нереализирана политика за един изключително дълъг преход, който стана доста болезнен за българското общество, каза той.
Думите му са по повод изказването на президента Георги Първанов, че бившият министър-председател Сергей Станишев е на път да бъде осъден, а не се действа така решително по отношение на босовете на организираната престъпност.
Не е нормална констатацията на президента за това, че в момента има репресии към бившите управляващи и не се търси нищо срещу мутрите в България, заяви по-късно през деня Цветанов.
Всички ние сме част от това общество и тези, които дават тези квалификации, са участвали в прехода.
Не е нормално да не дадеш мнение срещу лица, които посрамват България, като Людмил Стойков и Марио Николов, допълни Цветан Цветанов.
По думите му, обществото е очаквало много по-кратък преход и вече България да е успяла държава в Европейския съюз.
За съжаление, при израстването на това демократично общество се създаде усещането за ненаказуемост. Правителството има воля за ефективна борба срещу корупцията и организираната престъпност.
Днес корупцията и организираната престъпност са се сраснали толкова много, че разделителната между тях е много малка, каза вицепремиерът.
Цветанов представя
днес
Интегрирана стратегия за превенция
и противодействие на корупцията и
организираната престъпност.
На въпрос по какъв начин тя ще помогне да се извади това политическото срастване Цветанов заяви, че за първи път се говори за интегриран подход на българското правителство.
Към настоящия момент всяко едно ведомство реализира някакви стратегии, но няма цялостен подход в борбата с организираната престъпност, обясни той.
Цветанов допълни, че стратегията е политически документ, израз на волята на правителството и другите държавни структури за ефективно противодействие и превенция на корупцията и организираната престъпност.
Той допълни, че тя е първата препоръка в последния доклад на Европейската комисия от месец юли е предвидена като мярка в графика за неотложни мерки за периода септември-декември 2009 г. от българското правителство и до 15 ноември тя трябва да бъде представена в Министерски съвет.
Това, което възприемаме като подход в работата на МВР е всички законодателни промени, които са свързани с подобряване работата на министерството, да ги подлагаме и на обществено обсъждане и дискусия, защото смятаме, че това е най-добрият начин и ние самите да извлечем поуки от препоръките, които биха могли да бъдат направени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!