Вицепремиерът Цветан Цветанов, министърът на правосъдието Диана Ковачева и главният прокурор Сотир Цацаров се срещнаха и разговаряха днес с генералния секеретар на Европейската комисия Катрин Дей.
Тримата определиха пред български журналисти в Брюксел срещата като рутинна и работна.
Цветанов уточни, че са били представени предстоящите законодателни промени у нас, свързани със съдебната власт и с прозрачността на процедурите около създаването и избора на комисията по отнемането на имущество.
До 15 март ще бъде изработена инструкция за взаимодействие между прокуратурата, МВР, ДАНС и НАП, за да може да се създаде работещ механизъм и да отпаднат пречките пред съвместната ни работа, отбеляза той.
Вицепремиерът добави, че са били обсъдени знаковите дела и диалогът с ЕК, който е допринесъл за решението на Съвета на Европа в неговите доклади да отпаднат темите за организираната престъпност, корупцията и полицейското насилие в нашата страна.
В отговор на въпрос Цветанов уточни, че разговорът не е засегнал темата с утрешното публикуване на доклада на ЕК за Румъния по механизма за сътрудничество и проверка.
Сотир Цацаров съобщи, че на срещата е изложил основните приоритети в работата на прокуратурата, неотложните задачи и начина за тяхното осъществяване досега. Представих начина, по който бе сформиран екипът на моите заместници, а също и данни по делото САПАРД, което се наблюдава с особен интерес от ЕК, допълни той.
Като по-дългосрочна задача е било представено цялостното виждане на ръководството на прокуратурата за изпълнение на препоръките от последния доклад за България по механизма за сътрудничество и проверка, както и конкретни стъпки и срокове. Имаше внимателен диалог и изслушване, посочи Цацаров.
Той добави, че по делото САПАРД позицията на ЕК е ясна и че не очаква по-различна оценка.
В четвъртък ще бъдат обявени резултатите от откритата наказателна процедура срещу магистрат, свързан с делото, както и започналата дисциплинарна процедура срещу магистрат, съобщи главният прокурор.
В четвъртък ще обявя резултатите с имена и факти и ще направя искания пред Висшия съдебен съвет, това не може да остане безнаказано, добави той по повод движението на делото.
Министър Ковачева коментира упреците за прозрачността на процедурата по избора на новия български главен прокурор с мнението, че изборът е бил не само публичен и прозрачен, но в него са били изчерпани абсолютно всички въпроси, зададени от неправителствени организации и магистрати.
По-изчерпателно изслушване от тези девет часа на тримата кандидати едва ли е имало някога за която и да било позиция, добави тя.
По нейните думи двамата конкуретни на Сотир Цацаров в процедурата изглежда споделят оценката, че изборът е бил законен и добър, след като са приели да станат негови заместници.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!