П андемията от COVID-19 промени радикално начина ни на живот и доведе до социалната изолация, нарушен учебен процес, безпокойството за семейните доходи и здравето. Особено засегнати са младите хора, много от които днес чувстват страх, гняв и загриженост за бъдещето си. По данни на УНИЦЕФ голям брой деца и младежи, включително в България, се борят с тревожност, депресия, тъга и други отрицателни емоции, което оказва негативно влияние върху психичното им здраве.
Психичното здраве е много повече от липса на психично заболяване и включва нашето емоционално, психологическо и социално благополучие. То засяга нашите мисли, чувства и действия и определя как се отнасяме към живота, как общуваме с другите, как придобиваме знания и правим избори.
За да повиши информираността за важността на психичното здраве, да разчупи стигмата около тази тема в обществото, УНИЦЕФ България започна национална кампания в подкрепа на психичното здраве на децата и младежите „Отвъд усмивките. Как си всъщност?“. Организацията предлага да предложи решение – създаване на онлайн платформа за самостоятелна грижа за психичното здраве, която включва стратегии за справяне и устойчивост.
Вижте някои съвети за по-добро общуване:
Всички ние имаме чувства и нужди...това е човешко!
Да можем да изкажем по уважителен начин как се чувстваме и от какво имаме нужда е умение, което се учи, и както при всяко умение, колкото повече се упражняваме, толкова по-добри ставаме. Увереното общуване е способността да съобщаваме уважително на другите как се чувстваме и какво мислим. Първата стъпка към доброто психично здраве, което заслужавате, е да се научите да разпознавате своите емоции и да ги изказвате пред другите.
Нека направим разговорите за нашите чувства и нужди нещо нормално!
3 СЪВЕТА ЗА ПО-ДОБРО ОБЩУВАНЕ
1. Опознайте чувствата и нуждите си. Всеки може да практикува умението да разпознава собствените си чувства и нужди. Ето някои неща, които можете да изпробвате:
- Обръщайте внимание как се чувствате през целия ден. Когато помогнахте на приятел, почувствахте ли се горд/а? Когато прочетохте мил текст, почувствахте ли радост? Когато не се справихте добре на изпит, разочаровахте ли се?
- Разширете емоционалния си речник. Колко чувства можете да назовете? По колко различни начини можете да опишете чувството на щастие, тъга, гняв, страх?
- Водете си дневник. Редовното записване на това как се чувствате и защо се чувствате така е добър начин да си помогнете да сте по-наясно със самия себе си.
- Изразявайте себе си чрез музика, изкуство, танц или чрез други творчески начини. Това са все начини да се свържете с Вашите чувства и да ги изразите.
2. Използвайте изречения, съдържащи думата „аз“. Когато започвате изреченията си с „аз“, това показва, че поемате отговорност за чувствата си. Когато използвате изречения, съдържащи „ти“, това често поставя фокуса или вината върху другите.
Стремете се да казвате това:
- Чувствам се под напрежение, когато закъсняваме, може ли да тръгнем по-рано?
- В момента се чувствам фрустриран/а.
- Сякаш не ме чуваш, може ли да ми дадеш възможност да кажа нещо?
- Разстройвам се, когато не ме включваш в плановете си.
Избягвайте да казвате това:
- Винаги закъсняваме заради теб!
- Фрустрираш ме!
- Ти никога не ме слушаш!
- Винаги си правиш планове без мен
3. Кажете „не“. Един важен начин да се грижите за себе си е да се научите кога и как да казвате „не“. Може да е трудно да кажете „не“. Тук може да прочетете няколко примерни идеи:
Покажете на другите, че са важни за Вас, но че и Вие сте важен/важна:
- „Много мило, но не, благодаря“.
- „Грижа ме е за теб, но не мога“.
- „Разбирам защо това е удачно за теб, но за мен не е“.
Обяснете защо казвате „не“:
- „Не мога, защото вече съм поел/а друг ангажимент“.
- „Иска ми се да можех, но за съжаление нямам достатъчно свободно време тази седмица“.
- „Честно казано, не се чувствам комфортно да направя това, затова ще трябва да кажа „не“.
Предложете алтернатива:
- „Днес нямам време, но може би след няколко седмици?“
- „Не е много реалистично да го направя аз, какво ще кажеш да попиташ Джон?“
- „Сега не ми се гледа филм, какво ще кажеш вместо това да се поразходим?“
Повече за кампанията на УНИЦЕФ в подкрепа на психичното здраве на децата и младежите в България „Отвъд усмивките. Как си всъщност?” и как заедно можем да помогнем на тийнейджъри и младежи да се справят със стреса, тревожността и депресията в условията на пандемия можете да научите на сайта на УНИЦЕФ.
Подкрепете УНИЦЕФ да създаде онлайн платформа за детско и младежко психично здраве, като станете БЛАГОДЕТЕЛ с месечни дарения от 5 лв. към УНИЦЕФ. Изпратете СМС с цифра 5 на 1021 или дарявайте онлайн на dari.unicef.bg. Основен медиен партньор на кампанията е Нова Броудкастинг Груп и Нетинфо.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!