21

П рез последните 2 седмици скача ръстът на заболелите с COVID-19 според официално регистрираните изследвания. В повечето случаи това са резултати от т.нар. бързи тестове, които са антигенни. Но е известно, че PCR тестовете „хващат” заболяването и на по-късен етап. За съжаление, много хора с обща отпадналост и болки в гърлото просто не се изследват. Което предполага по-голяма реална заболеваемост от вируса. И пред лекарите инфекционисти възникват въпросите, свързани с изникващите нови антивирусни терапии. И това кой как се повлиява от тях и дали има необходимост от допълнително лечение с антивирусни препарати.

Това разкрива д-р Димитър Комитов, специализант в Катедра „Инфекциозни болести” на ВМА пред в-к „Българска армия”.

Той казва, че все още науката не си казва думата за т.нар. постковидни оплаквания и усложнения при вече от боледувалите от вируса. Затова има повече хипотези, но клиничният опит показва, че „постковидът” се проявява по-често при жени между 40 и 60 г. Това са група от симптоми, сред които най-чести са главоболието, сърцебиенето, промяната в обонянието, тревожността, депресията и умората и след минимални физически усилия, нарушение в когнитивните функции, които могат да останат дълго време след боледуване или след оздравяването. След месец те могат да се появят отново и да продължат месец–два–три.

Д-р Комитов обяснява, че при такива оплаквания трябва да се изключат всякаква друга алтернативна диагноза, други възможни причини за това състояние. Твърди се, че преболедувалите Делта вариантът на вируса отпреди 1,5–2 г. по-често получават т.нар. long COVID, отколкото тези от Oмикрон сега. Този ефект при заболяването е характерен именно при по-тежките форми на коронавируса. И е по-голяма вероятността да се развие постковидния синдром именно при по-тежко преболедувалите.

Проф. Ива Христова с прогноза за разпространението на COVID-19

В момента се заразяваме от варианти на Oмикрон, казва д-р Комитов. А през последния месец след заразяването с вируса е особено характерно силното главоболие. То почти не се повлиява от аналгетици. Придружават го силна хрема и болки в гърлото. Засилват се и симптомите на придружаващите заболявания на пациентите, вирусът търси слабите ни места. Главоболието не се дължи на високо кръвно, но е задължителна профилактиката на кръвосъсирването. Става дума за аспирин от 100 мг по едно хапче вечер и някои лекарства антиагреганти и антикуаголанти, които се изписват за месец след преболедуването. Няма нужда от прелекуване: без антибиотик, без кортикостероиди, казва д-р Комитов. Медиците са се уверили, че няма нужда от започването веднага на лечение с антибиотик. Така че се предпочита минималната терапия. „Стараем се да лекуваме пациентите индивидуално”, казва д-р Комитов. Лекарите очакват наистина „да си живеем” с вируса в бъдеще и с неговите варианти, при които заболяването да протича по-леко. По-малко са сега случаите на пациенти в интензивните отделения, на необходимост от кислородолечение. Практиката във ВМА е в рамките на месец пациентите им да имат два контролни прегледа с всички необходими изследвания. В клиниката са имали и ко-инфекции – на заболели едновременно от грип и COVID-19.

Сега по-малко заразени с коронавирус достигат до болници

Каква е възможната превенция, питаме д-р Комитов. Отново помагат маските в градския транспорт, магазините, кината и театрите. Но явно някои кихащи и кашлящи си мислят, че коронавирусът вече го няма. Но дори и да са от невярващите в съществуването му, в момента маските защитават от сезонните грип и други респираторни заболявания като парагрип, като респираторен синцитиален вирус, а циркулират и аденовируси. Защото основната мярка да избегнем COVID-a е да не се заразим с него. Важни са пълноценното хранене и сън, особено за хронично болните и по-възрастните хора. Лекарите напомнят и за ваксинирането, при което е достатъчна и една от новия тип ваксина: статистиката за 2 години показва, че от усложнените с COVID-19 пациенти само 5% са имунизирани у нас, 95% са неваксинирани… А очакванията за пик на заразяването е през ноември. Грип-вълната ще тръгне след Нова година. Но сега, през последните 2 седмици, в клиниката на ВМА има повече пациенти с дихателна недостатъчност, които са на кислородно лечение. И в повече болници се връщат маските като задължително предпазно средство.

COVID-19: Новите случаи са близо 600

През това лято е имало повече случаи на заразени с хепатит А и Е. Те се предават по фекално-орален път. Хепатит Е у нас се среща по-рядко, разказва д-р Комитов, но въпреки това го има. За него се твърди, че заразата може да дойде и с консумация на свинско месо и чрез заразена вода. Механизмът на зараза като цяло в двата вида е сходен. Видът А е известен като хепатит на мръсните ръце. При хепатит Е също са характерни пожълтяването на кожата и видимите лигавици, потъмняването на урината и по-светлите изпражнения.

Хепатитът е опасно заболяване, особено за бременните жени

Вирусните хепатити имат сходни симптоми, започват с общо неразположение и тежест високо горе в корема, неспецифична болка, като на 2–3-тия ден урината потъмнява. Любопитно е, че Лаймската болест, която се предава чрез ухапване от кърлеж, се наблюдава в по-голям процент в Софийска, Благоевградска, Плевенска и Ловешка област и в по западната част от страната. Явно там кърлежите са по-заразени. Но в източната част преобладава заразата с Марсилска треска като кърлежопреносимо заболяване. На теория със затоплянето на климата има опасност и от заразяване с малария заради нахлуването и на пренасящите заболяването комари. Но не сме имали заболели.

През това лято в инфекциозната клиника са постъпили пациенти с хеморагична треска с бъбречен синдром (ХТБС). Тя се причинява от вирус и се пренася от гризачи чрез урината им най-често в планински региони. А един от пациентите е бил на бунгало край морето. То е много опасно заболяване, което протича с остра бъбречна недостатъчност и с различна степен на кървене.

Д-р Комитов обръща особено внимание на заболяването, което започва с температура и замъглено зрение, както и с променена кръвна картина с понижени тромбоцити и завишени азотни тела: креатинин и урея. Това и предсказва бъбречното увреждане. Срещу този ханта вирус няма лечение, лечението е на симптомите и поддържащо. Затова д-р Комитов отново предупреждава: мийте си ръцете. И си слагайте маски отново, пазете близките си – с придружаващи заболявания, и по-възрастните.

Инфекционистът се спира и на характерното за младото население(15–20 години) заболяване, причинено от Бар вируса, който води до инфекциозна мононуклеоза. Известно е като болест на целувката, за която са характерни ангината с болното гърло, увеличение основно на лимфните възли по шията и завишение на чернодробните ензими, т.е. хепатит, а от заразяването страда и далакът, слезката. Често заради налепите в болното гърло личният лекар изписва антибиотици. А като вирусно заболяване то не се влияе от тях. И даже най-честите усложнения се получават именно заради изписването на антибиотици: т.р. ампицилиново морбили под формата на дребно петнист обрив по цялото тяло ден след приема на лекарството. Затова невинаги, когато те боли гърло, има нужда от антибиотик.

Да не се прибързва с тях. Както при грипа, който също е вирусно заболяване. Защото безразборната им употреба ни създава понижена чувствителност към някои много добри лекарства. С изследване може да се установи дали има бактериална инфекция, т.е. необходим ли е антибиотик. Защото антибиотикът невинаги е най-добрият приятел на човека. Добър приятел ни е, ако е оправдано лечението с него. Той лекува бактериални, а не вирусни инфекции, казва д-р Комитов. Антибиотикът не сваля и температурата, той не е антипиретик. Той споменава и за антибиотико-асоциираната диария при хора, пили често повече от един вид антибиотик и повече от необходимите дни. Резултатът е дехидратация и интоксикация, стига се и до шоково състояние. Злоупотребата с антибиотиците е световен проблем. Но това е тема за друг разговор…

Коментари 21
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

21 коментара
 
- Какво прави истинският мъж, когато жена му го помоли да смени изгорялата електрическа крушка? - Абсолютно нищо! Защото - истинският мъж не се страхува…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>&bdquo;Навсякъде, освен у дома&quot;: Круиз предлага да избягате от&nbsp;Тръмп</p>

Американски круиз предлага 4-годишно бягство по време на президентството на Доналд Тръмп

Любопитно Преди 15 минути

„Tour La Vie“ предлага четири оферти, които не са толкова изтънчено насочени към поддръжниците на демократите

<p>Протест срещу правителството на Фицо в Словакия&nbsp; (СНИМКИ)</p>

Протест срещу правителството на Фицо в Словакия

Свят Преди 45 минути

Демонстраторите предупредиха, че демократичните свободи в Словакия са изложени на риск

Разкодираха извънземен сигнал, но какво означава той?

Разкодираха извънземен сигнал, но какво означава той?

Любопитно Преди 1 час

В глобален мащаб е трудно да се постигне съгласие за значението

Камила Кабейо

Камила Кабейо се оттегля от интернет, иска да живее за момента

Любопитно Преди 2 часа

Каква е причината може да прочетете в следващите редове

Има и по-лесен начин да изберем Автокаско

Има и по-лесен начин да изберем Автокаско

Застраховане Преди 2 часа

Повечето шофьори предпочитат да я имат

Почитаме паметта на трима свети мъченици, кои са те

Почитаме паметта на трима свети мъченици, кои са те

Любопитно Преди 2 часа

Единият от тях бил дякон на църквата в Кесария Палестинска

Трагедията в Нови Сад: Почина един от тежко пострадалите

Трагедията в Нови Сад: Почина един от тежко пострадалите

Свят Преди 2 часа

Така броят на загиналите при инцидента на жп гарата достигна 15 души

.

Пилето или яйцето? Може би трябва да променим въпроса

Любопитно Преди 3 часа

Ново изследване на древен едноклетъчен организъм хвърля нова светлина върху вечния живот

<p>Френските земеделци отново излизат на протести</p>

Френските земеделци отново излизат на протести, недоволни са от преговорите на ЕС с Меркосур

Свят Преди 3 часа

Според тях предложеното търговско споразумение ще засили конкуренцията от чужбина

<p>&bdquo;Неделя вечерта стана ад за град Суми&ldquo;</p>

Най-малко 10 загинали, сред които и две деца, при руски ракетен удар в Суми

Свят Преди 3 часа

Спасителите продължават да издирват затрупани и заедно с психолози на място помагат на пострадалите

Необяснимата история на Рудолф Фенц - пътешественик във времето или измамник?

Необяснимата история на Рудолф Фенц - пътешественик във времето или измамник?

Любопитно Преди 3 часа

Рудолф Фенц -изчезнал през 19-ти век и се е появил отново през 20-ти, без да е остарял нито ден

5 прости правила за красота на Анджелина Джоли

5 прости правила за красота на Анджелина Джоли

Любопитно Преди 3 часа

Ето какви са тайните за красота на звездата

Новата седмицa започва със слънце, забравете за чадърите

Новата седмицa започва със слънце, забравете за чадърите

България Преди 3 часа

Максималните температури ще бъдат между 10° и 15°

Защо разочарованите от Мъск и X "бягат" в Bluesky

Защо разочарованите от Мъск и X "бягат" в Bluesky

Технологии Преди 4 часа

Платформата привлече над 1 млн. нови потребители след изборите в САЩ

<p>Франция и Великобритания разрешиха на Украйна да нанася удари&nbsp;в Русия</p>

Le Figaro: Франция и Великобритания разрешиха на Украйна да нанася удари по цели в Русия

Свят Преди 11 часа

Това съвпада с разрешението Джо Байдън да разреши на Украйна да използва ракетите ATACMS по цели в Русия

Историческо посещение: Джо Байдън пристигна в Бразилия (СНИМКИ)

Историческо посещение: Джо Байдън пристигна в Бразилия (СНИМКИ)

Свят Преди 11 часа

Хеликоптерът на американският лидер кацна в Манаус, разположен в сърцето на най-голямата тропическа гора в света