П рез последните 2 седмици скача ръстът на заболелите с COVID-19 според официално регистрираните изследвания. В повечето случаи това са резултати от т.нар. бързи тестове, които са антигенни. Но е известно, че PCR тестовете „хващат” заболяването и на по-късен етап. За съжаление, много хора с обща отпадналост и болки в гърлото просто не се изследват. Което предполага по-голяма реална заболеваемост от вируса. И пред лекарите инфекционисти възникват въпросите, свързани с изникващите нови антивирусни терапии. И това кой как се повлиява от тях и дали има необходимост от допълнително лечение с антивирусни препарати.

Това разкрива д-р Димитър Комитов, специализант в Катедра „Инфекциозни болести” на ВМА пред в-к „Българска армия”.

Той казва, че все още науката не си казва думата за т.нар. постковидни оплаквания и усложнения при вече от боледувалите от вируса. Затова има повече хипотези, но клиничният опит показва, че „постковидът” се проявява по-често при жени между 40 и 60 г. Това са група от симптоми, сред които най-чести са главоболието, сърцебиенето, промяната в обонянието, тревожността, депресията и умората и след минимални физически усилия, нарушение в когнитивните функции, които могат да останат дълго време след боледуване или след оздравяването. След месец те могат да се появят отново и да продължат месец–два–три.

Д-р Комитов обяснява, че при такива оплаквания трябва да се изключат всякаква друга алтернативна диагноза, други възможни причини за това състояние. Твърди се, че преболедувалите Делта вариантът на вируса отпреди 1,5–2 г. по-често получават т.нар. long COVID, отколкото тези от Oмикрон сега. Този ефект при заболяването е характерен именно при по-тежките форми на коронавируса. И е по-голяма вероятността да се развие постковидния синдром именно при по-тежко преболедувалите.

Проф. Ива Христова с прогноза за разпространението на COVID-19

В момента се заразяваме от варианти на Oмикрон, казва д-р Комитов. А през последния месец след заразяването с вируса е особено характерно силното главоболие. То почти не се повлиява от аналгетици. Придружават го силна хрема и болки в гърлото. Засилват се и симптомите на придружаващите заболявания на пациентите, вирусът търси слабите ни места. Главоболието не се дължи на високо кръвно, но е задължителна профилактиката на кръвосъсирването. Става дума за аспирин от 100 мг по едно хапче вечер и някои лекарства антиагреганти и антикуаголанти, които се изписват за месец след преболедуването. Няма нужда от прелекуване: без антибиотик, без кортикостероиди, казва д-р Комитов. Медиците са се уверили, че няма нужда от започването веднага на лечение с антибиотик. Така че се предпочита минималната терапия. „Стараем се да лекуваме пациентите индивидуално”, казва д-р Комитов. Лекарите очакват наистина „да си живеем” с вируса в бъдеще и с неговите варианти, при които заболяването да протича по-леко. По-малко са сега случаите на пациенти в интензивните отделения, на необходимост от кислородолечение. Практиката във ВМА е в рамките на месец пациентите им да имат два контролни прегледа с всички необходими изследвания. В клиниката са имали и ко-инфекции – на заболели едновременно от грип и COVID-19.

Сега по-малко заразени с коронавирус достигат до болници

Каква е възможната превенция, питаме д-р Комитов. Отново помагат маските в градския транспорт, магазините, кината и театрите. Но явно някои кихащи и кашлящи си мислят, че коронавирусът вече го няма. Но дори и да са от невярващите в съществуването му, в момента маските защитават от сезонните грип и други респираторни заболявания като парагрип, като респираторен синцитиален вирус, а циркулират и аденовируси. Защото основната мярка да избегнем COVID-a е да не се заразим с него. Важни са пълноценното хранене и сън, особено за хронично болните и по-възрастните хора. Лекарите напомнят и за ваксинирането, при което е достатъчна и една от новия тип ваксина: статистиката за 2 години показва, че от усложнените с COVID-19 пациенти само 5% са имунизирани у нас, 95% са неваксинирани… А очакванията за пик на заразяването е през ноември. Грип-вълната ще тръгне след Нова година. Но сега, през последните 2 седмици, в клиниката на ВМА има повече пациенти с дихателна недостатъчност, които са на кислородно лечение. И в повече болници се връщат маските като задължително предпазно средство.

COVID-19: Новите случаи са близо 600

През това лято е имало повече случаи на заразени с хепатит А и Е. Те се предават по фекално-орален път. Хепатит Е у нас се среща по-рядко, разказва д-р Комитов, но въпреки това го има. За него се твърди, че заразата може да дойде и с консумация на свинско месо и чрез заразена вода. Механизмът на зараза като цяло в двата вида е сходен. Видът А е известен като хепатит на мръсните ръце. При хепатит Е също са характерни пожълтяването на кожата и видимите лигавици, потъмняването на урината и по-светлите изпражнения.

Хепатитът е опасно заболяване, особено за бременните жени

Вирусните хепатити имат сходни симптоми, започват с общо неразположение и тежест високо горе в корема, неспецифична болка, като на 2–3-тия ден урината потъмнява. Любопитно е, че Лаймската болест, която се предава чрез ухапване от кърлеж, се наблюдава в по-голям процент в Софийска, Благоевградска, Плевенска и Ловешка област и в по западната част от страната. Явно там кърлежите са по-заразени. Но в източната част преобладава заразата с Марсилска треска като кърлежопреносимо заболяване. На теория със затоплянето на климата има опасност и от заразяване с малария заради нахлуването и на пренасящите заболяването комари. Но не сме имали заболели.

През това лято в инфекциозната клиника са постъпили пациенти с хеморагична треска с бъбречен синдром (ХТБС). Тя се причинява от вирус и се пренася от гризачи чрез урината им най-често в планински региони. А един от пациентите е бил на бунгало край морето. То е много опасно заболяване, което протича с остра бъбречна недостатъчност и с различна степен на кървене.

Д-р Комитов обръща особено внимание на заболяването, което започва с температура и замъглено зрение, както и с променена кръвна картина с понижени тромбоцити и завишени азотни тела: креатинин и урея. Това и предсказва бъбречното увреждане. Срещу този ханта вирус няма лечение, лечението е на симптомите и поддържащо. Затова д-р Комитов отново предупреждава: мийте си ръцете. И си слагайте маски отново, пазете близките си – с придружаващи заболявания, и по-възрастните.

Инфекционистът се спира и на характерното за младото население(15–20 години) заболяване, причинено от Бар вируса, който води до инфекциозна мононуклеоза. Известно е като болест на целувката, за която са характерни ангината с болното гърло, увеличение основно на лимфните възли по шията и завишение на чернодробните ензими, т.е. хепатит, а от заразяването страда и далакът, слезката. Често заради налепите в болното гърло личният лекар изписва антибиотици. А като вирусно заболяване то не се влияе от тях. И даже най-честите усложнения се получават именно заради изписването на антибиотици: т.р. ампицилиново морбили под формата на дребно петнист обрив по цялото тяло ден след приема на лекарството. Затова невинаги, когато те боли гърло, има нужда от антибиотик.

Да не се прибързва с тях. Както при грипа, който също е вирусно заболяване. Защото безразборната им употреба ни създава понижена чувствителност към някои много добри лекарства. С изследване може да се установи дали има бактериална инфекция, т.е. необходим ли е антибиотик. Защото антибиотикът невинаги е най-добрият приятел на човека. Добър приятел ни е, ако е оправдано лечението с него. Той лекува бактериални, а не вирусни инфекции, казва д-р Комитов. Антибиотикът не сваля и температурата, той не е антипиретик. Той споменава и за антибиотико-асоциираната диария при хора, пили често повече от един вид антибиотик и повече от необходимите дни. Резултатът е дехидратация и интоксикация, стига се и до шоково състояние. Злоупотребата с антибиотиците е световен проблем. Но това е тема за друг разговор…

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
На втория ден след Възкресение: Литийно шествие с чудотворната икона в Бачковския манастир

На втория ден след Възкресение: Литийно шествие с чудотворната икона в Бачковския манастир

Любопитно Преди 3 минути

Всяка година копие на светинята се изнася от манастирската църква "Св. Богородица"

Какво се случва след смъртта на папата?

Какво се случва след смъртта на папата?

Свят Преди 30 минути

Още докато беше хоспитализиран папа Франциск одобри съкратена версия на традиционното папско погребение

Какво да направим с останалите великденски яйца?

Какво да направим с останалите великденски яйца?

Любопитно Преди 2 часа

Идеи как да разнообразим сварените яйца след празниците

,

Какво казва изборът на великденско яйце за вашия характер

Любопитно Преди 2 часа

Яйцето казва повече, отколкото си мислите – изберете внимателно

<p>Джей Ди Ванс в Индия, четири дни за рестарт на търговския диалог</p>

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс е на посещение в Индия

Свят Преди 3 часа

Той има планирана среща с премиера Нарендра Модиакцент, като акцентът в разговорите ще бъде върху икономиката и търговията

<p>Тежък инцидент помрачи великденската служба на ливанския патриарх</p>

Ливанският патриарх си счупи бедрото по време на великденската литургия

Свят Преди 3 часа

85-годишният Раи се е спънал в расото си, докато се е качвал на олтара

Започва Светлата седмица

Започва Светлата седмица

Любопитно Преди 4 часа

Светли понеделник e, честваме и паметта на свещеномъченик Януарий

Роботи бягаха редом с хора на полумаратон в Пекин

Роботи бягаха редом с хора на полумаратон в Пекин

Технологии Преди 4 часа

Хуманоидите загубиха, но това е само началото

Въздушна тревога в Киев, взривове отекнаха в Николаев

Въздушна тревога в Киев, взривове отекнаха в Николаев

Свят Преди 4 часа

Това стана броени часове след изтичането на прекратяването на огъня, обявено по случай Великден от руския президент Владимир Путин

Израелски войници: Вършим неща, които не са оправдани

Израелски войници: Вършим неща, които не са оправдани

Свят Преди 4 часа

Все повече израелски резервисти отказват да служат в армията

Баба Ванга - портрет от Светлин Русев

Още едно пророчество на Баба Ванга се сбъдна

Любопитно Преди 4 часа

Сега, когато Доналд Тръмп заплашва да подпали световната търговия със своите противоречиви мита Economic Times съобщава, че Баба Ванга е била първата, която го е предвидила

Северна Корея печели милиарди от войната на Русия в Украйна

Северна Корея печели милиарди от войната на Русия в Украйна

Свят Преди 4 часа

Русия продължава да разчита на подкрепата на Северна Корея във войната си, търсейки възможно най-голямо предимство на бойното поле

Прочутата снимка на чудовището от Лох Нес

21 април: Чудовището от Лох Нес, Рим и Елизабет II

Любопитно Преди 4 часа

Вижте какво се е случило на тази дата в историята

Украйна предлага Русия да спре за 30 дни атаките си срещу цивилна инфраструктура

Украйна предлага Русия да спре за 30 дни атаките си срещу цивилна инфраструктура

Свят Преди 13 часа

Срокът на примирието изтича днес в полунощ

Израел порази военен обект на "Хизбула" в Ливан

Израел порази военен обект на "Хизбула" в Ливан

Свят Преди 13 часа

Това съобщиха израелските въоръжени сили

Полицай застреля мъж, заплашвал с хладно оръжие хора в Германия

Полицай застреля мъж, заплашвал с хладно оръжие хора в Германия

Свят Преди 13 часа

Мъжът е починал от раните си в болницата