Н а 2 септември ЦИК ще започне да приема документите на партии и коалиции за регистрация на партиите и коалициите за участието им в изборите за народни представители на 27 октомври.
Това заяви заместник-председателят и говорител на ЦИК Росица Матева на първия редовен брифинг на комисията във връзка с изборите за народни представители, които ще се проведат на 27 октомври, предаде репортер на БГНЕС.
Матева обърна внимание, че основната функция на ЦИК е да приема решения с които да определя условия и реда и да дава методически указания по прилагане на нормите на Изборния кодекс (ИК) при организиране на избори, така че те да протекат спокойно.
„След насрочване на изборите и издаване на указа от президента, ЦИК до момента е приела 17 решения, които са свързани с организацията на изборите, като най-важна от тях са хронограмата за тези избори, изборните книжа – първият пакет, които са малко повече от 60 и които касаят регистрацията на партиите и коалициите за участие в изборите, документи, които се подават пред РИК, както и избирателните списъци“, съобщи тя и добави, че предстои по-нататък ЦИК да приеме и останалата част от изборните книжа.
ЦИК е утвърдила указателни табели и отличителни знаци – печати, единната номерация на избирателните секции, броя на мандатите, реда по който ще се провеждат консултациите за съставител на РИК.
Людмила Петкова: Необходими са около 120 милиона лева за провеждането на изборите
„Областните управители трябва да проведат тези консултации с всички парламентарно представени партии и коалиции в 50-ото Народно събрание до 1 септември, като на 2 септември следва всички областни управители да представят в ЦИК документите за назначаването на съставите на РИК“, обясни Матева и уточни, че ЦИК има срок до 6 септември да вземе решенията за назначаване на РИК.
На 27 август ЦИК е приела и решение, с което е определила условията и реда, при които ще бъдат възложени дейностите за машинното гласуване.
„Това е обществена поръчка, която в момента е при малко по-особени условия с оглед изменение на действащия Закон за обществените поръчки и правилника по неговото прилагане, а именно необходимостта от извършване на предварителен контрол на поръчки, които са с прогнозна стойност над 5 милиона лв. Имаме съдействието на Агенцията за обществени поръчки, те извършват такъв предварителен контрол в момента, така че процедурата върви“, обяви говорителят на ЦИК.
По повод ситуацията в Движението за права и свободи (ДПС), което е разцепено на два кръга – около съпредседателя на партията Делян Пеевски и почетния председател д-р Ахмед Доган, и как ще се регистрират за предсрочните парламентарни избори, заместник-председателят на ЦИК обясни, че в Софийски градски съд (СГС) има регистрирана една партия с наименование „Движение за права и свободи“.
„Когато бъдат подадени в ЦИК документи, ЦИК ще ги разгледа на свое заседание и ще вземе решение. ЦИК не може да коментира вътрешнопартийни въпроси“, категорична е Матева.
Относно проблемите в БСП и твърденията, че има заплашвани членове на ЦИК, Матева коментира, че не е чувала да има заплашвани членове на ЦИК.
„Никой от колегите не каза да е бил заплашен“, добави тя и обясни:
„ЦИК отрази в регистрите си в 50-ото НС смяна на представляващия коалиция „БСП за България“, което беше заявено пред ЦИК. Решение в смисъл да променим или заменим някой от представляващите не сме вземали. Решението се взема от коалиционните партньори. Ние сме отразили вече взетото решение в нашите регистри“.
Припомняме, че вчера ЦИК прие хронограма за изборите, след като президентът Румен Радев подписа укази за назначаване на служебно правителство и насрочване на избори за Народно събрание на 27 октомври.
Какви са хипотезите за провеждането на нов извънреден вот
Според хронограмата до днес, 29 август, областните управители изпращат покани до парламентарно представените партии и коалиции за консултации за състав на Районните избирателни комисии (РИК). До утре, 30 август, ЦИК определя условията и реда за образуване на избирателни секции извън страната, включително условията, реда и организацията за гласуване на българските граждани извън страната и изпраща информация на Министерството на външните работи (МВнР).
До 1 септември ЦИК определя броя на мандатите за всеки многомандатен изборен район, както и възнагражденията на членовете на избирателните комисии и на специалистите към тях.
ЦИК обявява списък на местата извън страната, в които на произведени до пет години преди изборния ден избори, е имало образувана поне една избирателна секция, в която са гласували не по-малко от 100 избиратели, до 6 септември. До тази дата ЦИК назначава РИК.
Всеки работен ден от 2 септември до 11-ти - от 9:30 ч. до 17:00 ч. партиите и коалициите подават заявление в ЦИК за регистрация за участие в изборите. Според документа до 11 септември ЦИК регистрира партиите и коалициите за участие в изборите.
ЦИК обяви преди два дни и обществена поръчка за осигуряване на машинното гласуване на изборите през октомври.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!