В АС отхвърли жалбата на коалицията „Християндемократически съюз“, така че регистрирани остават 16 партии и 7 коалиции. До 25 февруари коалициите имат право да подадат заявление за да бъде променен съставът или наименованието на коалицията.
Това каза заместник-председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица Матева на брифинг, свързан с предстоящите предсрочни парламентарни избори, предаде БГНЕС.
Матева съобщи, че до 13 ч. днес са подадени над 13 хил. заявления за гласуване в чужбина. „Вече сме регистрирали три организации за участие с наблюдатели в изборите“, заяви тя.
До 28 февруари партиите и коалициите могат да подават заявление, ако искат да бъде заличена регистрацията им за участие в изборите.
ЦИК определи условията за провеждане на предизборната кампания
Във връзка с гласуването в чужбина, днес към 13 ч. са подадени 10 416 заявления, като срокът за подаване на тези заявление, е 7 март, след това до 11 март ЦИК трябва да вземе решение, с което да определи броя на избирателните секции.
„Вече сме регистрирали три организации за участие с наблюдатели в изборите“, посочи Матева.
„Нека не се бъркат параваните, които бяха въведени сега с измененията в Изборния кодекс, които трябва да бъдат осигурени като паравани за гласуване с хартиени бюлетини, с параваните, които се доставят за машините за гласуване и те са част от комплекта на машините за гласуване, така че използването на една и съща дума в случая ще има различни значения“, информира тя.
На 1 март в 10.30 ч. ще бъде изтеглен и жребият за номерата в бюлетината на партиите и коалициите в ЦИК.
От 20 февруари е активна и възможността избирателите да проверят дали са включени в списъците на партиите и коалициите, и ако намерят името си, но не са се подписвали в подписка за регистрация на партия или коалиция, сигналите трябва да бъдат подадени в Комисията за защита на личните данни.
Скандалът с броенето на вота се разраства
„Ако бъдат подавани в ЦИК, ние ги препращаме по компетентност на КЗЛД“, уточни Матева.
„До 18 март имат възможност избирателите, които имат вече регистриран настоящ адрес и желаят да бъдат включени в списъка за гласуване по настоящ адрес, да подадат заявление за това, включително през интернет страницата на ГРАО. До 18 март избирателите с трайни увреждания, които не им позволяват да гласуват в изборни помещения, могат да подадат заявление, че желаят да гласуват с подвижна избирателна кутия“, поясни Матева.
Централната избирателна комисия засега няма намерение да променя решението за смесено броене на вота, което доведе до вълна от негативни реакции.
В понеделник ЦИК определи, че в протоколите ще се отразява само общият брой гласували, без да е ясно колко на хартия и колко с машини.
В същото време остават притесненията дали ще може да бъде подсигурено задължителното видеонаблюдение за вота.
В Административен съд София-град започва разглеждането на дело по казуса след жалба на коалициите „Продължаваме промяната - Демократична България“ и „Левицата”.
Въпреки критиките и вълната от негативни реакции засега ЦИК няма да преразглежда решението за смесено броене на вота.
„Чисто процедурно можем да вземем решение да го променим, стига да има желание в Централната избирателна комисия“, каза Матева, така че решението остава в ръцете на Съда.
Също така ЦИК все още няма яснота за това как ще работи видеонаблюдението на изборите. Ясно е обаче, че държавата трябва да купи близо 12 000 устройства. Това обявиха в ефира на NOVA от Министерството на електронното управление.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!