"В 69 държави ще има секционни избирателни комисии, определихме и условията за образуване на секции в лечебни заведения".
Това каза говорителят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Таня Цанева по време на брифинг днес, съобщава "Фокус".
"Много кратко ви запознаваме с нашата дейност, с приетите решения от ЦИК, по-важните решения. На 16-ти ЦИК взе решение, с което определихме условията и реда за образуване на избирателни секции в лечебни заведения. Това е допълнение към нашето решение, тъй като имахме много запитвания от по-големи болници, в които има повече граждани с ковид", обясни Цанева.
Откриват още две избирателни секции за българи в Канада
По думите ѝ в по-големите болници ще могат да се създават секции, които ще обслужват избиратели, болни от ковид-19 на различни етажи.
"Определихме и държавите и местата, в които ще има секции за нашите сънародници в чужбина - в 69 държави. Секциите са между 460 и 470. Утрешният ден 19-ти ще бъде определен окончателният брой", добави Цанева.
Централната избирателна комисия представи и бюлетината, с която ще се гласува на предстоящите парламентарни избори, съобщава NOVA.
"В бюлетините за вота в чужбина няма кръгчета за гласуване по преференции. Това е така, защото в чужбина не се гласува с преференции, а само за партии, коалиции и инициативен комитет", заяви говорителят на ЦИК Таня Цанева.
Бюлетината е дълга около 60 см. Броят на кръгчетата в нея зависи от броя на кандидатите, което пък зависи от размера на МИР – който е максимално 36. На гърба на бюлетината е черната линия и задължителните две места за печата.
ЦИК ще излезе със специално решение за препоръчителното сгъване на бюлетината. По всяка вероятност след като се откъсне бюлетината от кочана – горният перфориран отрязък ще остане на него. Самата бюлетина ще се сгъне така, че да може да се сравнят двата номера върху нея. След това вероятно ще има и второ сгъване, но както и да се случи това – трябва да се гарантира анонимността на вота.
"Хората, които имат затруднения за достъп до избирателни секции – до 20-ти март трябва да заявят участие в подвижна секция – чрез е-заявление или чрез пълномощник в общината по постоянен адрес", заяви говорителят на ЦИК Димитър Димитров. При 10 или повече заявления се образува секция с подвижна избирателна кутия, различна от ковид - секцията.
Как се охраняват машините за предстоящите избори
Ако гласуващият има различни постоянни и настоящи адреси – ако искат да променят на настоящ - до 20-ти март трябва да подадат заявление по образец. До 20-ти март се подават и заявления за гласуване на друго място. На 22-ри март кметът на общината прави предложение за съставяне на подвижни избирателни секции за избиратели с трайни увреждания.
От ЦИК представиха и машините за гласуване, които в съботния ден преди изборите ще бъдат разположени в секциите и ще бъде извършено обучение на членовете на СИК. Когато член на СИК активира машината тя ще отпечатва нулев протокол за откриване на изборния ден. Той е списък с всички кандидати и преференции. Преференцията – визуализира името на кандидата. При гласуването на избирателя се дава една от 3 специални карти, която се поставя в машината и на екрана се появява електронната бюлетина.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!