„Всичко, което ни заобикаля тук е плод на това, което се добива от земните недра. Светлото, топлото, металите, стъклото и т. н. Добивната индустрия е гръбнакът на българската икономика. Около 5% от брутния вътрешен продукт се дължи именно на добивната индустрия”, коментира пред NOVA зам.-председателят на Българската минно-геоложка камара проф. д-р инж. Любен Тотев.
Неговият коментар следва ветото, което президентът Румен Радев наложи на приетите от парламента изменения в Закона за подземните богатства.
Президентът наложи вето върху Закона за подземните богатства
Проф. Тотев добави, че в добивната индустрията са ангажирани пряко 25 хиляди души, а още 120 хиляди - косвено.
„Тези хора получават едни от приличните заплати в страната”, подчерта проф. Тотев.
„Има две важни неща. Едното са запасите. Те са частта от подземните богатства, която се очаква да бъде добита с търговска цел и с голяма степен на сигурност, че ги има”, обясни проф. Тотев. „Другото са ресурсите”.
„Измененията на Закона за подземните богатства бяха извършени от администрацията на Министерството на енергетиката и те са свързани с транспонирането на определени норми на европейски директиви”, заяви от своя страна членът на Управителния съвет на Българската минно-геоложка камара Радослав Чолаков.
В България са проучени 166 вида подземни богатства
„Тези промени бяха правени в продължение на две години. Бяха обсъдени с всички социални партньори, с всички заинтересовани страни. Изненадващо е, че се налага вето след толкова дълга публична дискусия. Според мен става дума за някакво недоразумение. Може би е било добре администрацията на президента да участва на заседанията на Комисията по енергетика, на които са били обсъждани тези теми”, заяви Чолаков.
„Надяваме се да се прегласува. Това не са лобистки текстове в никакъв случай”, подчерта Чолаков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!