П роектът на план-сметката за осигуряване на чистотата на територията на Столичната община през 2022 г. е в размер 237,69 млн. лв., което е със 17,3 млн. лв. повече от настоящата година, съобщи Десислава Билева, зам.-кмет на Столичната община /СО/.
Столичната община запазва размера на такса "смет" за домакинствата и за бизнеса, на който е предоставена възможност да избере начина на заплащане - на заявеното от тях количество и чрез пряко договаряне за събиране и извозване на отпадъците, посочи Билева.
Тя посочи, че за поредна година СО увеличава средствата за миене на улиците,
като част от мерките за подобряване на качеството на въздуха. С 38,4% се увеличават площите, които ще бъдат измити чрез автоцистерна - от 95 495 дка през 2021 г. на 132 994 дка - за 2022 г.
По думите ѝ, увеличава се и кратността на измиване на основните улици, по които се движи градският транспорт (от 5 на 6 пъти годишно).
От Столичната община определиха като акцент в плана за лятното почистване увеличаването на кратността на измиване на вътрешнокварталните улици и улиците с обществена значимост (от 5 на 7 пъти годишно). Чрез автоцистерна с дюзи и с кратност 24 пъти годишно ще бъдат измити 302 545 дка улици - увеличението от 4,2% при този начин на миене се дължи на включването на нови улици в оперативните планове.
Билева обобщи, че общо заложените средства за почистване на териториите за обществено ползване са 96,5 млн. лв., което включва допълнителните средства за лятно почистване (5,5 млн. лв.) и за почистване на междублокови пространства, градски градини и паркове (1,1 млн. лв.). 27,8 млн. лв. са предвидените средства за зимно почистване, в които са заложени допълнителни средства за почистване на нови пътни участъци, най-големият от които е новият участък от Южната дъга на Околовръстния път.
"Разходите за събиране и транспортиране на битовите отпадъци за 2022 г. е в размер 74,2 млн. лв.", информира зам.-кметът.
Тя каза, че за обезпечаване на работата на инсталациите за третиране и оползотворяване на битовите, зелените и биоотпадъците, както и за проучвания, рекултивацията и закриването на депата, са предвидени 61,7 млн. лв. С план-сметката се осигуряват допълнителни средства за заплащане на електричеството за нуждите на МБТ-завода, както и за отчисленията по Закона за отпадъците, които се увеличават от 82 лв. на тон - на 95 лв. за 2022 г., допълни зам.-кметът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!