Р егионалната здравна инспекция (РЗИ) в Бургас е анализирала пробите морска вода, взети в района на Царево и Китен, като резултатите установяват краткотрайно замърсяване в зоните за къпане „Попски плаж“ и „Китен – Северен плаж“, съобщиха от екоинспекцията.
Доц. Кунчев каза има ли рискове от замърсяване по Черноморието
Установените стойности не крият риск за ползването на водите за къпане и не налагат да бъдат предприети мерки за разпореждане на временна или постоянна забрана за къпане, допълват оттам.
„Видно от посочените резултати, установява се наличие на Ешерихия коли и Ентерококи не само в зоните за къпане, които са били обект на изследване от Софийски университет „Свети Климент Охридски“ и Асоциация „Активни потребители“. Всички установени резултати до момента и за предходните години са публикувани на интернет страницата на РЗИ – Бургас", се посочва в съобщения от пресцентъра на екоинспекцията в Бургас.
Екоминистърът: Не е работа на МОСВ да крие данни, за да популяризира туризма
През този летен сезон по Южното Черноморие не е установен резултат, изискващ въвеждането на забрани и ограничения. Органите на държавния здравен контрол освен за наличие на Ешерихия коли и Ентерококи провеждат и изследвания за Салмонела и Неаглотиниращ холерен вибрион, като до момента не е установено наличие по тези два показателя.
В началото на тази седмица РЗИ - Бургас и Асоциацията „Активни потребители" взеха съвместни проби от няколко плажа по Южното Черноморие, за които от асоциацията изнесоха данни, че са замърсени.
Заради твърденията за водата по Черноморието ни: Обединения в туризма ще търсят правата си
Първите бяха взети от „Попския плаж" край Царево, за който неправителствената организация съобщи, че е замърсен с Ешерихия коли 40 пъти над нормата. На 18 август Министерството на здравеопазването разпространи своя позиция, в която посочи, че не приема за коректни данните от направеното изследване на морската вода, извършено от асоциацията. От здравното министерство категорично отрекоха публично оповестените данни и заявиха, че се манипулира общественото мнение.
При вземането на последните проби от плажа край Царево д-р Павел Харизанов от Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Бургас съобщи, че данните на "Активни потребители" са некоректни, тъй като веднага след разпространения от тях сигнал, представители на РЗИ са взели проби от морската вода, които показали точно обратното - нормална среда на морската вода за къпане.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!