Ч истотата на въздуха става все по-важна тема с идването на зимния сезон и отоплението. Тази седмица Софийският градски съд задължи Столичната община да информира гражданите в социалната мрежа Фейсбук за качеството на въздуха.
София е на 6-то място в света по мръсен въздух.
Или поне така е било малко преди 18 ч. на 30 октомври. Това твърди класация, разпространена в социалните мрежи през същия ден. Тя е изготвена от AirVisual – сайт, който следи замърсяването на въздуха по света, като комбинира официални данни от различни източници.
Мръсен въздух в пъти над нормата в 12 града у нас
Според тях, в този час, най-мръсен е бил въздуха в индийския Делхи, последван от виетнамската столица Ханой и градове в Пакистан, Монголия и Бангладеш. Китайските, традиционно замърсени градове, се нареждат след България.
„Да, вярно е, но това са пиковите стойности. Обхващайки ги, ние излизаме много напред. Но вече ако разгледаме среднодневните норми, далеч не сме в тези първи позиции”, посочи Георги Стефанов от Световния фонд за дивата природа пред NOVA. Поради тази причина, малко след полунощ например, София вече е била 83-та. Важно уточнение е и това, че сайтът не следи в реално време всички градове, а само 91 от тях.
Според средноденонощните норми, които следим в България, при първото по-сериозно понижение на температурите този сезон – отчетено в същия период, в 9 града на страната нивото на фините прахови частици е било над допустимото.
Въздухът в класните стаи опасен
„Качеството на въздуха в реално време в София може да бъде проверено на сайта на Столичната община.
Данните от всички автоматични станции показват, че въздухът се движи в норми, близки до средните за този период от годината.
Замърсяването на територията на столицата над 50% е от транспорта. Над 30% е от битовото отопление. Общината защити два проекта на стойност над 40 млн. лева, с които ще бъдат подменени отоплителните инсталации на домакинствата”, посочи зам.-кметът на София – Йоана Христова.
Георги Стефанов добави: „След близо 10-годишни усилия и осигуряване на не малко финансиране, промяна на националната политика, вменяване на отговорност на местните власти, вече е време да видим действия и мерки.
Те трябва да доведат до конкретно измерими резултати. Това все още ни липсва. Различни финансиращи структури видяха в България държавата в Европа, която трябва да се справи с този проблем. На глобалната среща на ООН се роди инициатива за „Фонд за чист въздух”.
Още по темата вижте във видеото горе.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!