З емеделци от цялата страна излизат за пореден ден на протест. Те ще имат нова среща днес в Министерски съвет, след като последната им не доведе до желан резултат.
За четвърти пореден ден днес земеделски производители от Монтанско блокират основни пътища в областта, съобщи председателят на Съюза на зърнопроизводителите в региона Веселка Василева.
Василева съобщи, че протестите ще продължат, докато правителството не чуе исканията на земеделските производители и не осигури нормална среда за работата им. Тя коментира, че много от фирмите в бранша в региона вече са затворили, други са пред фалит и протестът е последният начин да се обърне вниманието на родното земеделско производство. Василева уточни, че в протеста в Монтанско участват не само зърнопроизводители, но и животновъди, лозари и производители на зеленчуци.
Дамян Алексиев от земеделските производители коментира, че исканията на протестиращите не са политически и че те настояват за промени в условията по зелената сделка и в някои закони, което ще им позволи да работят нормално.
Трети ден блокади: Протестите на земеделците продължават, затвориха АМ "Тракия"
За четвърти пореден ден земеделски производители с тежка техника блокираха и движението по главния път Стара Загора - Димитровград, който е и достъпът до автомагистрала "Тракия" в района на Птицекомбината. На място са екипи на полицията, които не допускат автомобили до магистралата.
Протестиращите са категорични, че ще бъдат тук всеки ден, докато исканията им не бъдат удовлетворени.
Радослав Христов, председател на Тракийското дружество на зърнопроизводителите, коментира, че след състоялите се преговори в Министерството на земеделието има "известно сближаване на позициите".
Протестът на земеделците продължава, отново блокираха ключови пътища
За пореден ден зърнопроизводители от Силистренско се включват в недоволството на колегите си от страната. Днес протестът се провежда на няколко места в общините Силистра, Тутракан, Ситово, Кайнарджа и Дулово. Той е под формата на колони от тежки машини, които се движат по ключови пътни участъци.
В Силистренско в протеста участват и земеделски производители от други отрасли. По думите на Димитричка Търпанова, член на Управителния съвет на Българска аграрна камара, причината за отпушването на недоволството в бранша е това, че в края на 2023 г. Народното събрание не е гласувало средства за изплащане на компенсации.
"Това обрича бизнеса на много семейства, които ще спрат да произвеждат. Всички страни членки на ЕС се погрижиха техните производители да бъдат защитени от некоректния внос от Украйна, а нашите управляващи не намериха средства да компенсират бранша. Няма как ние, които произвеждаме по правилата, да продаваме на този пазар без компенсации. Тук в момента сме овощари, градинари, животновъди, лозари и зърнопроизводители. Всяка година все повече затъваме. Само за 2022-2023 г. площите с овощни насаждения са намалели с 13 процента. С това темпо след няколко години няма да ни има", каза Търпанова.
Денков: Всеки ден на протести бави средствата
Протест на животновъди и земеделци от Павел баня и Казанлък блокира за пореден ден движението по Подбалканския път Бургас - София в района на разклона за град Павел баня. На място са фермери със земеделска техника и животни.
Протестиращите са предимно малки производители, които са категорични, че при настоящите условия техният фалит е само въпрос на време. Те настояват за незабавно изплащане на субсидиите и за намаляване на административната тежест.
Йотова: Не приемам тона на МС и Денков към земеделците
Трите изхода за магистрала "Тракия" в Ямболска област и днес ще бъдат блокирани от протестиращи земеделски производители, съобщи Стоян Александров, член на Управителния съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите и председател на регионалната организация.
За четвърти ден протестиращи земеделски производители затвориха с тежка техника главния път София - Варна на две места в Ловешка област - на п.в. "Абланица" и п.в. "Боаза". Ограничено е и движението на пътя София - Русе при Луковит, каза за БТА Симеон Симеонов - представител на земеделските производители. Той се надява днешният ден да е последен от протестите и да се стигне до консенсус между правителството и бранша.
"До довечера ще вземем становище дали приключваме с протестните действия или от понеделник продължаваме. Събота и неделя няма да има блокади по пътищата. Със сигурност ще направим някакви компромиси", посочи Симеонов.
Той добави, че предложението на министъра на земеделието и храните Кирил Вътев е стопанствата до 3 000 декара да получат финансиране по украинската помощ, като траншът бъде разделен на две – половината сега, а другата половина през септември. След това сумата се редуцира до 10 000 декара.
"Сумата, която ще получи всяко стопанство по размер, е една и съща", каза още Симеонов.
Марина Петкова посочи, че компромисен вариант единствено могат да приемат, ако всички земеделски производители получат помощ.
"В момента предстои пролетната кампания и има много хора, които не могат да си закупят торове, препарати, семена и т.н. Искаме да получим помощта сега, а не във времето, средствата ни трябват сега. Още от 2022 г. търпим много загуби", заяви Петкова.
Протестът на земеделците: Трактори блокираха ключови пътища в страната (ВИДЕО)
Земеделски производители блокираха "Дунав мост" при Русе за четвърти ден и ще раздават бутилки с мляко на изчакващите в опашките шофьори. Преди това те организираха шествие със земеделски машини в района на граничния пункт.
"Ще обсъдим предложения вариант на изчисляване на загубите и тогава ще вземем решение. Ще изчакаме и резултатите от срещата днес с премиера. Тогава ще решим дали ще продължим с протестите през идната седмица", каза Милен Коев, председател на Районния съюз на фермерите "Дунавско зърно".
Деан Тодоров, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация коментира, че на срещата днес с премиера очаква конкретни гаранции по исканията. Той обясни, че днес на изчакващите в колоните шофьори ще бъдат раздадени половин тон мляко в бутилки в знак на извинение.
Деян Генов, управител на магазин в района на "Дунав мост", каза, че подкрепя протестите, но не одобрява начина, защото така бизнесът страда. Нямаме клиенти, с което не можем да покрием таргета си за деня, коментира Генов.
Денков: Няма никакви основания за тези протести
Земеделските производители от Врачанско продължават с протестите си и за четвърти ден блокираха движението между Мизия и Оряхово. Основното, което ни притеснява, са промените в българското законодателство, в правилата по отношение на зелената сделка и как ще бъде гарантирано, че всичко това ще се случи, обясни един от организаторите на протеста във Врачанско Румяна Ангелова.
"Това са седем закона в България, които трябва да се направят или променят. От 20 години се борим това да се случи и хората се притесняват, че ще ни излъжат", каза Ангелова. По думите ѝ по отношение на финансовата част има вече напредък в преговорите.
"Искаме да се направи дългогодишна политика в сектор "Земеделие", а не на парче! И това ни убива и не можем да работим, не можем да имаме предвидимост за това какво ще стане. За парите е ясно – държавата ни няма пари. В Румъния днес са ги извикали и ще им дадат по 100 евро на декар засята пшеница, но държавата е богата, а нашата вечно няма!", заяви организаторът на протеста.
По думите ѝ сред законите, които трябва да се приемат или променят, са тези за ползване на земята, за браншовите организации, за кооперациите. Ангелова обясни, че земеделците в момента работят по няколко закона и се облагат по различен начин, правят по различен начин договорите си.
"Искаме това да се уеднакви. Не може земеделският производител като физическо лице да си плаща 15 процента данък, а другият като юридическо да плаща 10 процента и да ползва напр. преотстъпен данък, а другият да не ползва. Това са много неща, които са се натрупали в годините и на нас това ни е най-големият болен проблем. И зелените изисквания, които ни спъват работата отвсякъде – да не можем да си изорем земята, когато трябва, да не можем да засеем, когато трябва", обясни още Румяна Ангелова.
Кирил Вътев: Каквото и да решим, земеделците ще протестират
Фермери блокираха пътя за граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Маказа" в района на кръстовището за пункта и Момчилград, познато сред местните като спирка Джебел, с искане за оставката на министъра на земеделието Кирил Вътев. Действията им бяха подкрепени от колеги от Смолян и Карлово.
"Ние всички земеделски производители вече сме заедно и няма да ни разделят. Това трябва да стане ясно на нашите управляващи. На 13-ти сме в София. Ще стигнем и до Европа", каза пред присъстващите председателят на Асоциация "Обединени животновъди" Бойко Синапов.
По думите му сегашният министър и екипа му не могат да извършат нужните промени. Според Синапов от асоциацията, която представлява, са дали над 40 предложения за Стратегическия план до 2027 г. в сектора, като по нито едно няма развитие.
Искаме Закон за защита на българския производител. Искаме да защитим българското земеделие, животновъдство, зеленчукопроизводство, за това министър Вътев, искаме вашата оставка, се към земеделския министър протестиращите.
Освен блокадата, протестиращите изсипаха самосвал с тор върху главния път, запалиха бала със слама и изляха цистерна с мляко.
Вътев: Европа протестира основателно, всички земеделски производители са притиснати
Протестиращи земеделци се събраха за четвърти ден на главния път София - Варна край Търговище.
Зърнопроизводителите дискутираха въпроса да продължи ли от понеделник протестът и как ще се процедира от тук нататък в търсене на решения на проблемите в сектора. Събрани заедно, те очертаха и още един проблем, който сериозно тревожи стопаните в областта.
"За земеделците проблем са дивите животни - кошути и елени, тъй като тe унищожават много от продукцията. Има вече вдигнати няколко дела, но от тях няма никакви ползи. Дивечът също е "под покрива" на земеделското министерство, но оттам няма никакви реакции - толкова време се пише и се говори и по медиите. Ще повдигнем и този въпрос – какво може да се случи и какво може да се направи, за да сме по-добре защитени", каза пред зърнопроизводителят Галин Стаматов.
Въпреки трудностите, производителите бяха категорични, че ще продължат да обработват нивите, защото това умеят.
"Ние сме свикнали - когато синоптиците съветват при над 35 градуса хората да не излизат, ние сме по комбайните. Зимата е същото - при минусови температури пак сме на полето, защото земеделската работа не търпи отлагане", коментираха те.
Протестите на земеделците в област Хасково се разраснаха с проява на недоволство в още една точка от региона днес - в Ивайловградско.
Pредседателят на Асоциацията на зърнопроизводителите в Хасково Станислав Стоянов уточни, че от днешните преговори с кабинета ще стане ясно, дали и следващата седмица ще има демонстративно затваряне на пътна инфраструктура и за пореден път увери, че митингуващите нямат политически искания.
Земеделски производители за пореден ден затвориха с тежка техника основни пътища във Варненско. Протестите са на четири места в областта.
Според него земеделските производители не са доволни от предлагания начин на подпомагане, защото няма да има равнопоставеност. Според тях по-малките стопани ще бъдат облагодетелствани за сметка на по-големите.
Земеделският производител Пламен Николов коментира, че ако от днешната среща няма резултат в понеделник, отново ще се подновят протестите, като в събота и неделя не се планира затваряне на пътища.
"Ще се реши как ще се процедира, тук има нагласа да се затварят пътища и на други места, не само на тези точки, които са в момента", каза още Николов.
Протестиращите земеделци затвориха автомагистрала "Тракия" в района на Стара Загора.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!