16 температурни рекорда, от които три изравнени, са отчетени в събота, съобщиха за БГНЕС от НИМХ.
В Русе е измерен температурен рекорд от 38,2 градуса – най-високата температура в страната.
Рекорд за днешния 14 юли има и в Сандански – 38 градуса (предишният – 37,6 градуса е от 1979 година).
Рекордни са били и температурите в Свищов (37,7 градуса), Пазарджик (37), Оряхово (36,2), Ново село (35,9), Лом (36,3), Ловеч (37,5), Кърджали (35,5), Казанлък (35,6), Елхово (36,2), Велико Търново (37,4) и връх Мургаш (25 градуса).
Изравнените са в Пловдив (35,6), Враца (36) и Благоевград (36,4).
"Червен" код за много горещо време е обявен за неделя
за областите Плевен, Русе и Велико Търново, сочи справка на сайта на Националния институт по метеорология и хидрология.
Максималните температури в трите области ще са 41-43 градуса, предупреждават синоптиците.
На сайта на НИМХ се пояснява, че при код "червен" времето е много опасно. Прогнозирани са метеорологични явления с изключителна интензивност. Възможни са големи щети. Явленията може да заплашват живота в голяма част от областта. Задължително следвайте разпорежданията и всички съвети, дадени от властите, и бъдете готови за извънредни мерки.
За всички останали области в страната за неделя е обявен код "оранжев" заради високите температури. Очакваните максимални температури в областите с код "оранжево" са между 38 и 40 градуса.
"Оранжев" код означава, че времето е опасно. "Прогнозирани са метеорологични явления с голяма интензивност. Възможни са щети и жертви. Бъдете много внимателни. Бъдете в течение на очакваните метеорологични условия и по възможност избягвайте рисковете. Следвайте съветите на властите", посочват от НИМХ.
В 15 ч. в събота са измерени температури от 28 градуса във Варна до 37 градуса в Ловеч и Русе, в Сандански – 38 градуса, съобщи дежурният синоптик в НИМХ Красимир Стоев.
Температурата в София в 15 ч. е била 33 градуса.
"Няма нищо необичайно в тези високи температури. Те са опасни, но честотата на появата на гореща вълна е средно на 5 години и тогава има такъв период с температури над 41 градуса. В България са се случвали такива много високи температури. Последната гореща вълна е през 2007 г. отново през юли месец - на 23-24 юли имаше температури до 45 градуса", припомни синоптикът.
Абсолютният максимум за страната е измерен в Садово, Пловдивско - 45,2 градуса през 1916 г.
Само няколко десети не стигнаха на Сандански през 2007 г. да минат този рекорд. Тогава в Сандански бяха измерени 44,4 градуса, каза още Красимир Стоев.
Съветите на лекарите:
Препоръчвам да се избягва рязкото преминаване от климатизирани помещения към пряката слънчева и външна среда, тъй като тази температурна разлика ни се отразява доста зле, особено на малките деца и възрастните хора, коментира за БГНЕС по повод горещините д-р Радосвет Горнев, н-к на клиника "Хирургия" в Университетска болница "Лозенец".
Трябва да се стремим да избягваме прекия достъп до слънце и да пием течности, да проветряваме често помещенията, особено в панелните жилища, които акумулират като фурни топлината и след това я излъчват през цялата нощ, добави лекарят.
По принцип човешкият организъм се адаптира, както към високите температури, така и към ниските, но рязката промяна му се отразява много зле, особено на малките деца, които по-лесно се охлаждат и прегряват, подчерта д-р Горнев.
Това се отнася и за възрастните хора, които имат тежки хронични заболявания, допълнително утежняващи състоянието им по време на жегите.
Горещините са направо противопоказни за сърдечно болните - те трябва да стоят на сянка, да си пият лекарствата, да консумират течности, по-лека храна и да следят симптомите за утежняване на тяхното хронично състояние, като отоци на краката, лесна уморяемост, препоръча д-р Горнев.
Ако на човек му е премаляло или е получил топлинен удар, трябва да му се осигури сянка, да се повдигнат краката му на високо в легнало положение и да се извика бърз транспорт, за да се отведе пострадалият до болнично заведение.
Подробна прогноза за времето вижте на сайта Sinoptik.bg
В събота поради високите температури - над 35 градуса, бе въведена забрана за движение на тежкотоварни автомобили над 20 тона на територията на областите Русе, Велико Търново, Пловдив и Видин, съобщиха от пресцентъра на Агенция "Пътна инфраструктура".
По време на действие на забраната, тежкотоварните автомобили трябва да изчакват в определените паркинги или извън пътното платно, без да пречат на движението. Забраната не важи за МПС, превозващи бързо развалящи се хранителни продукти на температурен режим и живи животни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!