Щ е получи ли правителството подкрепа след дебатите в ЕП за върховенството на закона и ситуацията в страната? Или пък точно обратното.
ЕК: България има проблеми със съдебната система и медиите
"Дебатите не носят формални последствия за страна ни, а по-скоро за Европейската комисия". Около тази теза се обединиха политолозите доц. Стойчо Стойчев и Страхил Делийски в ефира на "Здравей, България".
"Нито червен картон, нито подкрепа. Tова е заключението от снощия дебат в ЕП за върховенството на закона и специално в България", заяви Делийски.
ГЕРБ: Положителен доклад, БСП: За България се говори негативно
"Tемата за това как се харчат европейските пари става все по-важна, защото общественото мнение изисква малко повече обяснения какво се случва с общоевропейските пари. От целия дебат не останах с впечатление, че ще се тръгне към спиране на средствата заради върховенството на закона в България", каза Страхил Делийски.
Борисов: Ще стъпим твърдо върху препоръките на Венецианската комисия
Според доц. Стойчев "червеният картон" е за Европейската комисия, а не за страната ни.
"Комисията предложи един дефектен механизъм. Механизмът за сътрудничество и проверка е фокусиран върху формални критерии, съответно правителствата го изпълняват формално. Въпросът е, че законодателствата и институциите не работят така, както се очаква. Инвестира се в създаването на инфраструктура, която не се използва", смята той.
Йоурова: Ще запазим Механизма, българите не вярват в съдебната система
Делийски допълни още, че е останал с впечатлението, че общото мнение на европейските лидери е било свързано с поддържане на доверието към Европейския съюз.
"При всички положения темата за връзката между пари и спазване на определени ценности ще бъде използвана, най-малкото на символно равнище, за да се посочат с пръст една или друга изпълнителна власт. Това, че има дефекти в тези механизми на ЕС, не означава, че в страните и в частно България всичко е наред", каза той.
Какво каза Европа за ситуацията в страната ни
Двамата политолози в студиото коментираха още и доверието в правосъдната система, както и предстоящите избори в страната, теми, засегнати в дебата на Европарламента.
Според доц. Стойчев доверието в правосъдната система няма да се подобри нито с избори, нито с протести, а по-скоро с реални резултати.
"Усещането за липса на легитимност на тази власт присъства. А още по-големият проблем е, че управляващите сякаш не приемат все повече, когато все повече хора не им вярват", коментира Делийски.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!