П редставителите на 26-те земеделски организации, които искат оставката на Кирил Вътев, излязоха на национален протест под прозорците на Министерския съвет.
Техните искания включват увеличение на тавана на максималната допустима финансова помощ, която едно стопанство може да вземе, както и предоговаряне на Зелената сделка.
Под прозорците на сградата на МС се изляха литри пясно мляко.
В района има и засилено полицейско присъствие.
Денков и част от земеделците подписаха споразумение
По думите на протестиращите земеделци е имало многократни опити от тяхна страна за разговори с ресорното министерство, но те са останали без отговор от страна на институцията.
В понеделник част от протестиращите организации подписаха меморандум с правителството.
Председателят на кооперация от Свищовско Димитър Димитров е начело на група земеделци, които ще се включат в националния протест днес. "Ние не искаме оставката на министър Кирил Вътев. От кооперациите искаме само да има правила в земеделието. През последните 20 години в Министерството на земеделието няма никакви правила, а се работи "на пожар", в последния момент", коментира Димитров в ефира на NOVA.
Николай Киров, член на УС на Асоциацията на зърнопроизводителите каза, че няма повод за недоволство от страна на другите браншове, тъй като исканията са залегнали в споразумението. Киров е на мнение, че има политически мотив зад протестите.
Той посочи, че организацията застава зад земеделския министър и искат той да изпълни обещаното.
Междувременно стана ясно, че четирима представители на протестиращите са били допуснати в сградата на Министерския съвет, за да внесат своите искания. Това са Венцислав Върбанов, Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България и на Съюза на говедовъдите в България, Бойко Синапов, председател на Обединени български животновъди, и Пенка Христова, председател на Съюза на животновъдите в България.
Те са ги входирали и ще очакват отговор от властта.
По думите на Венцислав Върбанов, председател на Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ), е можело и да не се стигне дотук.
"Министърът си позволи да ни раздели на "наши" и "ваши". Той носи отговорност за всичко, което се случва като политика в нашия сектор. Затова трябва да си подаде оставката", заяви той.
Върбанов отрече, че са се събрали днес, за да поискат оставката на министър-председателя Николай Денков, а искат само тази на министър Вътев.
Инициативен комитет, включващ 26 браншови организации от сектор "Земеделие", в понеделник представи в Националния пресклуб на БТА в София своята декларация с подробни искания за спасяване на българското земеделие. Инициативният комитет не подкрепя постигнатите договорености по време на поредицата от срещи между представители на правителството на България и няколко земеделски организации.
Вътев и фермерите се споразумяха по 12 точки
Кирил Вътев и земеделците оформиха окончателно споразумението
С тежка техника и бали слама: Земеделци затвориха главния път Русе - Велико Търново
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!