„Вчерашното земетресение в Югозападна България, което се случи точно четири години след труса в Перник не е толкова мистериозно, защото тази част на страната е най-земетръсната зона у нас“, коментира пред за "Здравей, България" сеизмологът към БАН Валентина Протопопова.
Тя обясни, че продължават слабите трусове в района на Сандански, където вчера се усети трус с магнитд 4.3 по Рихтер, но допълни, че подобни слаби земетресения всъщност са полезни, защото „така тектонските плочи се наместват сами по по-лек начин“:
"Все още има активност и вторични трусове след вчерашното земетресение. Те обаче са с магнитуд под 2 по Рихтер", поясни още сеизмологът.
Иначе, най-силното земетресение у нас е било през 1904-а година в Кресненското дефиле и е било с магнитуд от 7.8 по Рихтер.
Иначе – слаби земетресения с магнитуд до 4 по Рихтер ще продължи да има, особено в сеизмологичните области на страната.
Дали ще има и силен трус обаче е трудно да се предскаже, тъй като сеизмологичните служби отчитат разлюляването, но не могат да предскажат кога ще се случи.
Добрата новина е, че силни земетресения над 8 по Рихтер в България са много малко вероятни заради географската ширина, на която се намира страната, припомнят още сеизмолозите.
Точно преди 4 години силен трус удари Перник. По данни на Европейския сеизмологичен център той бе с магнитуд 4,7 по скалата на Рихтер (5,8 по данни на БАН). Земетресението бе регистрирано в нощта на 21 срещу 22 май 2012 година.
Разрушенията в Перник бяха сериозни. Десетки къщи бяха напукани или частично разрушени, като общият брой на пострадалите сгради беше 15 000.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!