Б езсрочен протест със слоган „Здравни емигранти” пред Министерството на здравеопазването започнаха в сряда сутринта чакащи за белодробна трансплантация, техни близки, лекари и адвокати. Те обвиняват здравния министър Кирил Ананиев, че не може да се справи с проблема с трансплантациите у нас.
„Тук сме защото се наблюдава трайна тенденция на невъзможност Министерството на здравеопазването да се справи с проблема с липсата на белодробни трансплантации за българи. От май 2017 г. до момента има направена една единствена трансплантация във Виена на млада жена от Варна, което ние определяме като медицинско чудо. Преди и след трансплантацията няма шанс за нито един българин да бъде лекуван отново. Искаме министърът на здравеопазването да застане пред нас и да каже как ще реши този проблем. Не е редно в началото на XXI век, в страна от ЕС, хора да умират заради липса на лечение, което се предоставя в другите европейски страни,” заяви в ефира на „Здравей, България” по NOVA Тодор Мънгъров, председател на сдружение „Асоциация Пулмонална Хипертония”.
Той посочи, че в момента около 18-19 души чакат за белодробна трансплантация в България. Мънгъров добави, че знае за четирима души, които вече са емигрирали за да получат трансплантации, а още толкова са в процес на напускане на страната.
От здравното министерство заявиха, че се полагат усилия страната ни да се включи към Евротрансплант, като вече има разработена Национална програма за насърчаване на донорството.
„В тази програма няма нищо конкретно и ясно разписано. Няма финансови параметри. Недопустимо е български граждани да умират от заболяване, което се лекува в други държави и да не могат да се лекуват у нас”, смята обаче адвокат Христина Николова.
Същевременно пред БТВ министърът на здравеопазването Кирил Ананиев коментира, че държавата ще заплаща трансплантациите на български пациенти във всички страни, не само в Европейския съюз. Причината е, че не е изготвена Национална програма за насърчаване на донорството и трансплантациите.
„Няма да оставим хората сами да си търсят къде да си правят трансплантации. Наредбата ще стане факт след броени дни. Нещата ще бъдат точно регламентирани”, заяви Ананиев.
„За съжаление прекъсването с виенската болница е станало преди да стана министър. Правихме много опити да възстановим доверието, но до момента промяна няма. Въпреки това намерихме възможност да се извършва трансплантация на най-нуждаещите се в чужбина”, подчерта Ананиев.
„18 българи имат нужда от спешна трансплантация. Ще започнем, след като наредбата премине обществено обсъждане и стане факт до две седмици. Тогава ще възложа на двете институции - Медицински надзор и НЗОК, да влязат във връзка извънтрансплантационни центрове, такива има в САЩ Русия, Украйна. Ще бъдат обучени и наши специалисти, и се надявам в средата на другата година трансплантации да се извършват и у нас”, посочи здравният министър.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!