С наближаването на летния туристически сезон, проблемът с кадрите в сектора отново е на дневен ред. Какво споделят хотелиерите по Северното Черноморие и ще успеят ли да се справят с липсата на персонал – разказва Емил Дамянов.
Сред причините за липса на работници са несигурността на работата, както и неудовлетворяващо заплащане. Последните данни за предстоящото лято показват, че се търсят най-вече камериерки, готвачи и рецепционисти. „Златни пясъци” вече се подготвя за първите туристи.
„У нас населението намалява и съответно имаме по-малко млади кадри”, обясни Станислав Стоянов, зам.-председател на Съюза на хотелиерите в курорта.
Според последното проучване на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели обаче, една от основните причини, които отказват кандидатите е липсата на мотивация.
„Няма ощетяване на работна ръка в сферата на туризма. Напротив - всеки редовно си получава заплащането. За съжаление тук проблемът е, че сезона е прекалено кратък. Някъде от порядъка на 40 до 50 дни, което за момента все още затруднява набирането на българска работна ръка”, поясни той, цитиран от NOVA.
Колко ще струва почивка по родното Черноморие това лято
И така, и това лято отново браншът ще разчита на кадри от чужбина.
„Без персонал от трети страни няма как да оцелеем”, твърди Павлин Косев, председател на Варненската асоциация на ресторантьорите и хотелиерите.
Но искат ли работниците от чужбина да работят у нас?
„Проявяват интерес, защото тук виждат нови условия, чувстват се добре. Ако се направи програма, с която престоят им да бъде удължен и се даде обучителен период, наемането на работници от чужбина ще бъде по-лесно”, смята Стоянов.
От бранша са категорични, че решение на проблема има.
„Условията за издаване на виза да са много по-облекчени и да става самата процедура по-бързо”, допълни Стоянов.

Очаква се и ръст на една от най-важните групи чуждестранни туристи по българското Черноморие - гостите от Германия.
На какво се дължи засиленият интерес към страната ни?
Оказва се, че що се отнася до туризъм, в България притежаваме някои предимства в сравнение с други европейски страни.
„България е много разнообразна. Тук може да се насладим на семейни ваканции, СПА почивки, дегустации на вина, партита. Това е просто богатство, което все още не се използва и рекламира в Германия. Все пак ще е необходима и малко помощ от страна на политиците в България, за да може това да се рекламира. Вече имам няколко идеи за това, но те струват пари”, обясни Андре Белван, собственик на туристическа агенция в Германия.
И докато за по-добра реклама на България говорим в бъдеще време, по северното ни Черноморие усърден труд кипи в очакване на новия сезон.
„Имаме добра заетост. За Великден сме разпродадени отдавна, така че очакваме наистина един много добър сезон”, смята Стела Боева, маркетинг-мениджър хотели „Естрея“.
Каква е цената на цацата по родното Черноморие
Колко ще струва почивката за седмица в пика на сезона у нас с настаняване, полет и трансфер?
„Бих казал, че един сравнително обикновен хотел - две или три звезди, с включен пълен пакет, започва някъде от 500 евро. А ако искате наистина страхотен петзвезден хотел с всички удобства, ще трябва да платите около 1200-1300 евро. Това винаги е на човек в двойна стая и без известната отстъпка за ранни записвания”, каза още Боева, цитирана от NOVA.
Не пропускайте още от Vesti.bg:
Внимание, значителни валежи! Жълт код за опасно време в неделя
Руската държавна телевизия осмя изказването на Тръмп за "психологически краен срок"