„Аз съм склонен да приема, че това е първи кръг на преговорите и тази ситуация в която се намираме в момента, е резултат от един прибързан оптимизъм, деклариран от политическото ръководство на Министерството на отбраната”.
Така Ангел Найденов, бивш министър на отбраната коментира в „Плюс-Минус. Коментарът след новините” по NOVA, думите на настоящия военен министър Красимир Каракачанов, че България не е доволна от някои от финансовите условия за покупката на нови самолети Ф-16 от САЩ.
Освен това Каракачанов посочи, че ако не се стигне до сделка с американската компания „Локхийд Мартин”, може да се преговаря с останалите участници в конкурса за многоцелеви изтребител за българската армия, които предлагат нови „Грипен” или реновирани „Юрофайтър”, въпреки че предпочитанията са за покупка на Ф-16.
„Този оптимизъм се заключаваше във факта, че може да се постигне договор в рамките на 3 до 4 месеца след вземане на политическото решение и да се постигне цена, съпоставима с цените на самолетите за Бахрейн и Словакия, които са в порядъка на 230 до 250 милиона лева единична стойност и отклонението да не бъде повече от 300 милиона лева от първоначално гласуваното решение на Народното събрание”, посочи Ангел Найденов.
„Трябва да се изчака да се завърши първият кръг на преговорите и тогава, ако има някои цени по отделни елементи на сделката, които не ни удовлетворяват, евентуално да се търси договореност”, смята ген.-майор Съби Събев.
Според него „такива изявления първо вредят на преговорите, внасят неувереност в САЩ, че ние сме сериозен партньор”.
„Колкото до сумата – Словакия за 14 изтребителя заделя малко над 1,8 милиарда щатски долара. Ние за 8 самолета с пълния пакет въоръжение искаме да минем с близо 1 милиард щатски долара с ДДС. Докато в Словакия тази сума е без ДДС”, подчерта ген.-майор Събев. „Тоест, ние сме заделили недостатъчен ресурс”.
„Цената за 19 самолета за Бахрейн е от порядъка на 2,8 млрд. долара”, допълни Ангел Найденов.
„Малко по-високата цена, която САЩ искат, е за пълния, многоцелеви пакет въоръжение. Така, както е по американските стандарти. Ако искаме да намалим цената, трябва да бъде за сметка на нещо – най-вероятно оръжейния комплект”, поясни ген.-майор Събев. „Очевидно след тези първоначални преговори, правителството трябва да оцени и да вземе съответното решение”.
„Предложената цена включва пълния пакет от способности, които бяха записани в проекта за инвестиционен разход на Народното събрание. Включително въоръжението и боеприпасите, разбира се оборудването, в това число радарите, компютрите за изпълнението на мисии, устройствата за прехващане на цели, системата на Ф-16 „Блок 70” за избягване на сблъсък със земята”, каза Ангел Найденов.
Той посочи, че проблемът е в схемата за разплащане. България иска разсрочено плащане от порядъка на 7-9 години. Освен това страната ни преговаря и за индустриално сътрудничество. Разминаване има и по отношение на сроковете за доставка на изтребителите. Българската страна иска това да стане до 24 месеца, а американската предлага 3 до 4 години.
България иска изграждане на нейна територия на база за поддръжка на ремонт на самолетите. От САЩ обаче предлагат само обучителен център за пилоти и механици.
По думите на Ангел Найденов очакванията на българското военно министерство преговорите да приключат до края на лятото са нереалистични.
„Винаги е възможно връщане към втория класирал се - „Грипен”, но никой досега не е казал, каква е скритата цена на покупка на пълния многоцелеви оръжеен пакет при сключване на договори с няколко страни”, заяви ген.-майор Събев. „Аз считам, че при всички случаи това ще надхвърли тези 1,8 млрд. лв.”
Причината за опасенията на генерала е, че радарите и голяма част от въоръжението на шведския изтребител се доставят от производители от други държави, включително от САЩ.
„Ф-16 се предлага с пълен пакет, без скрити такси, без допълнителни разходи, без необходимост от още лицензионни и разрешителни документи”, подчерта Ангел Найденов.
„Става дума за преговори, в които задължително има и търговски елемент”, допълни Найденов.
Според него основните рискове за сделката са евентуална политическа нестабилност в България или провал на преговорите, при който ще се премине към следващия класиран доставчик.
„Със самото удължаване на преговорите – оставянето им за септември или октомври, нараства рискът от провал”, заяви ген.-майор Събев.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!