М ного паметници на културата у нас са оставени на произвола на съдбата. Въпреки придобития статут през 2009 г., години наред "Царската гара" при Казичене чака да бъде реставрирана.
Построена през 20-ти век в приказен виенски стил по времето на цар Фердинанд, "Царската гара" посреща и изпраща десетки знатни личности.
Години наред оттам е пътувала теснолинейка до двореца Врана, с нея и гости на цар Фердинанд, а след това и на сина му Цар Борис III, разказва NOVA в репортажа си.
Бижуто от миналия век днес е напът да бъде изгубено. А от гарата са останали изтърбушени прозорци, тухли и пробит покрив.
От 2009 година насам гарата е обявена за паметник на културата. От министерството на културата заявиха за телевизията, че при извършена проверка през октомври са установили освен лошо състояние на обекта и сериозни нарушения при опазването му.
Затова са уведомили и областния управител на София област да отстрани всички вредни последствия от констатираните нередности.
Засега остават само мечтите как може да изглежда "Царската гара", ако бъде обновена.
Някога гордата "Царска сграда" в Казичене е била важна част от връзката на България с Европа. Днес тя се е превърнала в останки на красивото, които от време навреме вдъхновяват артисти и съвременни дейци, посочва БГНЕС.
"Царската гара" продължава да се руши, но виждам поне малка светлина в тунела", каза през август пред БГНЕС кметът на Казичене Григор Григоров.
Сградата се намира при гарата на Казичене, недалеч от София. Тя е построена във виенски стил от цар Фердинанд I.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!