Симеон Сакскобургготски продава царската къща в карловския град Баня. Имотът е обявен за продан в сайта на руската фирма "Российский аукционный дом" за 2,5 млн. евро. Обявата се появява месец след като Сакскобургготски изгуби делото за двореца "Кричим" и обяви, че очаква държавата да "предприеме атака и по друго дело за знаков имот, който в момента е негова собственост".
Имотът в Баня е обявен като "Царска резиденция със собствен източник на минерална вода". В обявата пише, че имотът е собственост на акционерно дружество, че се продават общо 9500 кв.м. земя със сгради с обща площ 1000 кв. м. Уточнено е, че къщата е паметник на културата и фасадата не може да бъде променяна.
В обявата се казва още, че къщата се обитава и че има персонал, а "синът на цар Борис, Симеон, често я посещава с роднините и гостите си".
Имотът се намира в "прекрасен парк", под него има минерални извори, които могат да се използват за лечебни цели, а растенията и дърветата са още от времето на цар Борис III, пише още в рекламата.
Продавачът предлага заедно с къщата да бъде купен и близкият винпром "Розова долина", който по времето на СССР е "доставял свои вина на Политбюро на ЦК на КПСС и лично на Леонид Брежнев".
Предлагат се и 65 000 кв. м. прилежащи земи с още минерални извори, които можело да се използват за строителство на балнеохотели или санаториуми.
На 6 декември 2013 г., след поредица от дела, Върховния касационен съд (ВКС) не уважи претенциите за собственост на Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария Луиза и окончателно остави царския дворец в Кричим в ръцете на държавата.
На 11 декември 2013 г. адвокатите на държавата предявиха иск за 875 хил. лв. – приходи от сеч на дървен материал, от входни такси и от наема на "Царска Бистрица" заедно с лихвите до завеждането на делото за собственост през 2011 г. Парите могат да бъдат присъдени, ако имотът бъде признат за държавен.
Адвокатите на Сакскобургготски и сестра му пък искат, ако съдът им отнеме двореца, да получат от държавата 200 хил. лв. за подобренията и инвестициите, които са правили в "Бистрица".
Имотът в Баня засега не е оспорван от държавата. През 2006 г., по време на управлението на Тройната коалиция, парламентарната комисия за царските имоти анализира документите на резиденцията и прие, че тя е безспорна лична собственост на Симеон Сакскобургготски.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!