П редседателят на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) Сотир Цацаров разкри мотивите за подадената от него оставка. Той направи това пред депутатите от парламентарната комисия по превенция и противодействие на корупцията, където беше поканен на изслушване, предаде DarikNews.bg

"Безкрайните упражнения с моето име и безкрайните упражнения с това кой е виновен за всички неуспехи

и неудачи в тази държава просто ми дойдоха малко в повече. Всеки човек има достойнство, аз лично смятам, че степента на моето достойнство е дотам да приема, че не мога да бъда обвиняван за всичко, което някой не е направил. Не съм със съзнанието, че съм безгрешен и че съм направил всичко, което е било в рамките на моите служебни задължения, включително и като главен прокурор – бивш, но и като председател на тази комисия", заяви Цацаров в отговор на въпрос на депутата от ГЕРБ Тома Биков. 

Цацаров каза още: "В продължение на няколко месеца се изляха какви ли не тиради, които бяха свързани с отговорността на 2, 3, 4 имена в тази държава

за всички неудачи, които са се случили. Достатъчно ми беше да чуя, че аз и още един колега сме виновни за какво ли не. Че сме виновни за това, че България има три мониторингови механизма, че сме виновни за Шенген". 

Цацаров уточни, че говори конкретно за съпредседателя на ДБ Христо Иванов, от когото са дошли обвиненията.

"Човек, от когото пред министър-председателя Бойко Борисов, аз не съм чул нито една друга реплика, освен репликите "Да, господин премиер" и "Разбира се, господин премиер".  

Припомняме, че Сотир Цацаров депозира оставката си от поста преди 10 дни. Той обяви, че ще обяви мотивите за решението си за оттегляне от ръководния пост в КПКОНПИ. 

И заключи: "Всички упражнения върху моето име ми идват в повече.

Казано по друг начин – ако аз съм една от причините за това нещата да не вървят, корупцията да цъфти и само аз съм причината и още един двама души, ок – аз подавам оставка. Така давам възможност на тези, които ме обсипват с критики, да покажат какво могат", обясни още бившият главен прокурор. 

Цацаров обясни, че освен личните си мотиви, за оставката му има и професионални:

"Професия председател на КПКОНПИ не съществува, както и няма професия главен прокурор. Аз съм сигурен, че колегите юристи в тая зала ще го потвърдят. Нито ми е била мечтата да бъда председател на КПКОНПИ, нито ще се вкопча в поста. Работил съм като съдия и главен прокурор и ще се върна към съдебната власт".

"В чисто личен и в чисто професионален план искам по-нормален живот", категоричен беше Цацаров и допълни: "Е, щом го искам, защо да не подам оставка". 

Цацаров коментира и отнемането на достъпа му до класифицирана информация.

"Подадената от мен оставка е повод да ми отнемат допуска, заедно с още няколко съпътстващи поводи, свързани с чисто лични чувства и стремежи на определени длъжностни лица", обяви още Цацаров. Той беше категоричен, че оставката му няма нищо общо с отнемането на допуска му до класифицирана информация. По думите му обвързването на двете неща, както и самото отнемане е "евтин политически пиар". И отново каза, че ще обжалва отнетия си допуск. Според него причина за отнетия допуск е "ЦУМ-гейт" и сигналът идва от вътрешния министър Бойко Рашков. 

В началото на заседанието Цацаров разясни

как се образуват производствата за конфликт на интереси и за незаконно придобито имущество.

Производствата за конфликт на интереси се образуват по сигнал. Той може да бъде на всяко физическо лице, стига то да съществува. Законът забранява да се работи по анонимни сигнали. Така е и при останалите производства - за сигнал се приема и всяка медийна публикация, която съдържа конкретен сигнал. 

80% от сигналите са за конфликт на интереси в общинските съвети, каза още Цацаров. 

Когато не се подаде декларация за имущество или тя се подава със закъснение, тогава се образува и производство за отнемане на незаконно придобито имущество. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израел маха всички мита върху вноса от САЩ

Израел маха всички мита върху вноса от САЩ

Свят Преди 6 часа

Съединените щати са най-близкият съюзник на Израел

Германия конфискува танкер с руски петрол

Германия конфискува танкер с руски петрол

Свят Преди 6 часа

Европейският съюз включи плавателния съд в списъка със санкции срещу Русия

Сърбите се вдигнаха срещу мина за литий

Сърбите се вдигнаха срещу мина за литий

Свят Преди 11 часа

В Сърбия през последните четири години бяха организирани масови протести и пътни блокади

Кола помете човек на пешеходна пътека в Разград

Кола помете човек на пешеходна пътека в Разград

България Преди 11 часа

Пострадалият е откаран в разградската болница

Френският главен прокурор защити присъдата на Льо Пен

Френският главен прокурор защити присъдата на Льо Пен

Свят Преди 11 часа

Решението на френския съд е "съобразно закона"

Протестиращи блокираха булевард в София

Протестиращи блокираха булевард в София

България Преди 11 часа

От „Защита” уточниха, че ако не бъдат изпълнени исканията им, са в готовност за ефективни национални протести

Екшън, полицията гони мъже, откраднали 450 метра медни проводници

Екшън, полицията гони мъже, откраднали 450 метра медни проводници

България Преди 11 часа

В хода на операцията по задържането са се включили екипи на „Специални тактически действия“

Снимката е илюстративна

Ужас във Варна: 50-годишен мъж осъден за системно насилие над дете

България Преди 12 часа

Истината излиза наяве, когато момичето е настанено в кризисен център и се установява, че е бременно

Столична община спира приемането на отпадъци от болници

Столична община спира приемането на отпадъци от болници

България Преди 12 часа

Причината е случай на нерегламентирано смесване на битови и медицински отпадъци

<p>Иран ще потърси ядрени оръжия, ако бъде нападната</p>

Иран ще потърси ядрени оръжия, ако бъде нападната

Свят Преди 12 часа

Нарастващото напрежение между Иран и САЩ отново разпали опасенията относно военен конфликт

<p>Първата европейска орбитална ракета се разби след 40 секунди</p>

Първата орбитална ракета, изстреляна от Европа, се разби в морето

Свят Преди 12 часа

Ракетата се разби в морето и се взриви 40 секунди по-късно

Доналд Тръмп коментира връзката между Тайгър Уудс и бившата си снаха

Доналд Тръмп коментира връзката между Тайгър Уудс и бившата си снаха

Свят Преди 12 часа

„Обичам Тайгър и обичам Ванеса“, заяви американският президент

КЕВР намали рязко цената на природния газ

КЕВР намали рязко цената на природния газ

България Преди 12 часа

Председателят на КЕВР Пламен Младеновски : Значително намаление с 14,3%

Сергей Рябков

Русия разглежда мирното предложение на САЩ, но настоява за промени

Свят Преди 12 часа

Бъдещите модели и схеми на САЩ за разрешаване на конфликта в Украйна все още не са премахнали първопричините за него; това трябва да бъде преодоляно, казва руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков

Задържан е заподозрян за опустошителните пожари в Южна Корея

Задържан е заподозрян за опустошителните пожари в Южна Корея

Свят Преди 12 часа

Мъжът се грижил за семеен гроб на 22 март, когато бил заподозрян в запалване на пожар

<p>&quot;Съкрушителни доказателства за руски военни престъпления&quot;</p>

Калас: Съкрушителни доказателства за руски военни престъпления

Свят Преди 13 часа

Готвят трибунал за агресията на Русия