В Унгария, Испания, Полша и Гърция са разбити фабрики за производство на нелегални цигари по информация подадена от българското МВР.
Това каза главният прокурор Сотир Цацаров днес пред парламентарната Комисия за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата, съобщава Агенция „Фокус“.
„На база на данните от ГДБОП можем да кажем, че машините са от български производители, транспортирани към Унгария. Във фабриките работят български работници и специалисти“, обясни главният прокурор.
„В Унгария са задържани 12 човека, 10 са българските граждани“, посочи Сотир Цацаров и уточни, че и суровините, и материалите за производство на нелегалните цигари произхождат от България.
Цацаров поясни, че в страната има сериозен промишлен капацитет, пълна мобилност и пълна автономност на работата при производството на нелегални цигари.
„В България има модерни машини, цели поточни линии, които са и мобилни. Могат да бъдат преместени без особени проблеми от един град в друг, или в друга държава“, заяви той. „Има и пълна автономност на производството, то е от закрит тип“.
„В две от фабриките у нас работниците са чужди граждани от бивши социалистически републики. Живеят изолирано във фабриките“, добави Сотир Цацаров и допълни, че във фабриките има и сериозна охрана и наблюдение. „Установената фабрика в Карнобат е оборудвана с 2 модерни дизелови генератори. Единият е открит вътре в помещението, другият отвън. Те гарантират непрекъсната работа“.
Главният прокурор уточни, че в случая в Тутракан халетата са бивши консервни фабрики, в Горна Оряховица - цяла поточна линия, в Калугерово - машина за производство на тютюн, а в Сапарева Баня - поточна линия от машина за производство и пакетиране на цигари.
„Пазарът за машини за производство на цигари е напълно безконтролен“, каза Ццацаров. „Има огромен вторичен пазар на рециклиране на такива машини, както и огромен пазар на продажбата на машините във и извън страната“, заяви главният прокурор.
„Малцина са хората, които свиват цигари любителски. Цигарите се правят от машини“, коментира той. „Заслужава си да се помисли за създаването на регистрационен или лицензионен режим за производство и търговия за такава техника“.
„Предлагаме въвеждане на наказателна отговорност за производство на стоки без бандерол, както и за приготовление за производство“, добави Цацаров, като подчерта, че наказанията трябва да са по-тежки от тези за продажба и държане.
„Законът не предвижда наказуемост за самото производство. Този детайл е толкова смехотворен, толкова и реален“, коментира главният прокурор. „В момента няма наказание за производство на стоки без бандерол и за приготовление за такова. Има за продажба и за държане“.
„По повод критиките на президента Румен Радев относно кандидатурата на Младен Маринов за вътрешен министър, главният прокурор посочи, че „няма нищо необичайно, ненормално и лошо президентът да има мнение по тези въпроси и да го казва на глас. Трябва да свикнем с това. Няма и нищо лошо и ненормално това мнение да не се споделя от всеки“.
„Оценката на президента за Младен Маринов е политическа, аз такива не давам и не мога да дам. С чиста съвест мога да кажа, че Младен Маринов е отличен професионалист“, заяви Сотир Цацаров.
Разкриха мрежа от 4 незаконни цигарени фабрики
Прокуратурата влезе във "Винпром Карнобат" и офисите на "Сис Индустрийс"
Кметът на Карнобат: Синът ми не се познава с Миню Стайков
Безлов: Твърда линия срещу черните олигарси
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!