С ъс заповед от днес главният прокурор Сотир Цацаров освободи всички досегашни завеждащи специализирани отдели в Националната следствена служба (НСлС): Румен Василев, Ваня Дойчева, Ангел Александров, Койчо Трухчев, Младен Петров и Емил Киров.
Последният е освободен по негова молба.
Заместник-главният прокурор по разследването и директор на НСлС Евгени Диков е предложил на главния прокурор проект за нова структура на НСлС в съответствие с Плана за действие на Прокуратурата на България.
Предложението включва редуциране на броя на отделите и оптимизиране на специализацията на следователите.
Досегашният заместник-директор на НСлС Петко Петков е подал оставка.
Заместник-главният прокурор по разследването и директор на НСлС Евгени Диков ще предложи на Висшия съдебен съвет (ВСС) кандидатурите на следователите Лъчезар Стоичков Пенев и Кънчо Иванов Митов за заместник-директори на Националната следствена служба, уточняват от прокуратурата.
Лъчезар Пенев е роден на 21.09.1955 г. в гр. Силистра. През 1980 г. завършва Юридическия факултет на Софийския университет със специалност "право". В продължение на 33 г. е работил като адвокат и следовател. В периода 1999 – 2011 г. е началник-отдел в НСлС. Специализирал е в Унгария, Чехия и Гърция. Преминал е курс на обучение в школата на ФРБ по проблемите на разследване на убийства. Кариерата на Лъчезар Пенев е свързана основно с разследване на криминални престъпления. Последната му атестация от ВСС е с оценка "много добър".
Кънчо Митов е роден на 25.05.1955 г. в гр. Панагюрище. През 1988 г. завършва Юридическия факултет на Софийския университет със специалност "право". В продължение на 24 г. е работил като следовател. От 2004 г. е повишен в ранг "ръководител на отдел в НСлС". Специализациите на Кънчо Митов са свързани с разследване на компютърни престъпления, икономически престъпления и трафик на хора. Последната му атестация от ВСС е с оценка "много добър".
Преди дни в интервю за в. "Труд" главният прокурор Сотир Цацаров разкри кои са приоритетите, които той си поставя за 2014 г. - "събуждане" на следствието, завършване на структурната реформа и активното участие на българската прокуратура в дебатите и процесите по създаването на Европейска прокуратура.
По думите на Цацаров следователите не могат да бъдат винени за това, че са ниско натоварени, защото през последните години са били "обект на всякакви законодателни експерименти". "Но трябва да е ясно - какво ще се случи с тази професия оттук насетне зависи не само от ръководството на прокуратурата, а основно от хората, които я упражняват. Никой не би търпял разследване с години на три-четири дела на колега в националното следствие, колкото и сложни да са те", уточни още главният прокурор.
Според него следствените органи трябва да са активна част от работеща прокуратура, а не неин "придатък по необходимост".
В края на декември Националната следствена служба беше оглавена от бившия и.д. градски прокурор Евгени Диков. Той обяви, че следствието се намира в будна кома, което според Цацаров е точно определение. Той заявява, че при представянето на Диков е споделил, че Висшият съдебен съвет не е назначил ликвидатор, а ръководител, който има ясна визия за "събуждане".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!