Т радиции, богат опит, компетентни учители. Българското образование има много. Но в динамиката на 21 век е крайно необходимо, наред с признанията към работата на преподавателите, да споменем факта, че образователната ни система трябва да се осъвременява и развива. Защото освен развитието на новите технологии, наблюдаваме и редица промени в поведението и възприятието на всяко следващо поколение.
МОН предлага задължителна предучилищна подготовка за 4-годишните
Коронавирус пандемията наложи въвеждането на дистанционно обучение. И както всяко ново нещо - от едни (и учители, и ученици, и родители) бе прието добре, други бяха недоверчиви при стартирането му, трети пък и до днес, няколко месеца по-късно, са скептично настроени към него.
Хиляди седмокласници се явяват на матура по математика
В крайна сметка решение бе взето - онлайн обучението става част от учебния процес и без извънредно положение. Това гласят нови промени в Закона за училищно и предучилищно образование. Задължителна става предучилищната и за децата на 4 години, а за целта ще бъдат построени нови детски градини.
При извънредни обстоятелства като дървени и грипни ваканции училищата веднага трябва да преминават във формат на онлайн обучение. Същото ще важи и за отделни ученици, отсъстващи заради счупен крак или ръка, или по семейни причини. Тогава детето може да учи от вкъщи чрез виртуална класна стая, докато учителят преподава в реалната класна стая. Т.е. става въпрос за едновременно присъствено и електронно обучение. Това стана ясно от изказване на министъра на образованието Красимир Вълчев.
Кои са най-желаните предмети за втората задължителна матура
Може ли да бъде решен проблемът
Образование и здравеопазване - основни приоритети в бюджета за 2020 г.
За съжаление в България има остър недостиг на учители. Образованието бе обявено за приоритет на правителството. Миналата година започна и процес на повишаване на възнагражденията в сектора, но младите хора все още намират професията за не особено привлекателна. По-възрастните пък се пенсионират.
Увеличават заплатите на учителите със 17%
От Синдикат "Образование" предложиха допълнително заплащане за учители и директори, които използват онлайн обучението.
Според тях положителните страни на този, неприлаган досега учебен процес са, че обхватът на учениците е бил съизмерим с редовния. Голяма полза от дистанционния учебен процес бил подобряване на партнирането между учители и родители, в резултат на което социологическите агенции отчетоха висок рейтинг на учителите, втори след лекарите.
Като голям недостиг обаче, те определят липсата на оценки в първия етап от провеждането на дистанционния процес.
Защо по-престижните средни училища нямат проблем
"За" и "против" влизането само с матура в специалност "Право" в СУ
Добрият учител е онзи, който освен достатъчно компетентен, умее и да увлича своите ученици, да ги провокира да мислят, да бъдат по-активни.
Едно по-сериозно увеличение на заплатите вероятно би привлякло повече хора. Но едва ли ще бъдат достатъчно за нуждите на страната ни.
Най-голяма е липсата на учители там, където няма ресурс - в ромските квартали и в неплатежоспособни общини, тъй като освен всичко останало, работата с учениците се оказва и огромно предизвикателство.
А основно липсват преподаватели в сериозни сфери като информатика, английски, език, математика, физика. Такива, с които младите хора лесно намират по-интересна реализация.
Изгониха абитуриентите от "Александър Невски", купон в "Бояна"
Най-деликатната тема в съвременното образование се оказва мотивацията за учене на децата. За да бъде поддържана тя, трябва да има креативност и от страна на учителите, както и желание за промяна. Нещо, към което почти никой не се отнася сериозно. Защото преподавателския процес не е просто "изпяване на урока". За да предадеш знанията си, трябва да умееш да накараш човека отсреща да ги приеме. Независимо от възрастта.
В училище: деца от селата се хранят безплатно, а тези от града плащат
За никого не е тайна, че най-добрите инвестиции в бъдещето, са инвестициите в образованието. Но за целта безспорно е нужна промяна. От нея зависи реализацията на младите хора в страната ни, както и пълноценното им личностно развитие.
Красимир Вълчев: Всичко започва от ученическия чин
И освен, че трябва да се обърне внимание на заплатите в сектора, не бива да се омаловажава нуждата от непрестанна гъвкавост в предаването на учебния процес и изграждането и обновяването на материалната база, която да предразполага към това.
A да се интегрират новите технологии в процеса на обучение e сред най-важните условия за успех. Единствено по този начин можем да стигнем до промяна. Трайна и стойностна. Защото все пак не живеем в миналото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!