Б ългарският посланик в Германия Ради Найденов критикува дебатите около социалния туризъм от България и Румъния, предаде ДПА.
"Който следва предразсъдъците и използва популистки аргументи вреди на европейската идея като цяло и по този начин - на всички нас", посочва посланикът пред в. "Велт".
Отварянето на европейския трудов пазар за граждани на двете страни от 1 януари 2014 г. няма да бъде последвано от голяма вълна български имигранти към Германия, уверява Найденов.
При влизането си в Европейския съюз през 2007 г. България и Румъния изпълниха всички изисквания за присъединяване и приеха дълъг преходен период от седем години, пояснява дипломатът.
"Сега за нас трябва да важат същите права и задължения като за останалите страни членки на ЕС", посочва той.
"Няма основания за кошмарни сценарии", заявява и заместник-председателят на Обединението на германските профсъюзи Анели Бунтенбах пред в. "Нойес Дойчланд".
Въпреки това работната група на федералните и провинциалните власти за социалния туризъм от Източна Европа препоръчва получаването на детски надбавки да бъде обвързано с условия, съобщава в. "Билд".
Плащанията могат да бъдат обвързани с присъствие в училище или с престоя на децата в Германия, според организацията, която отбелязва, че министерството на семейството, възрастните хора, жените и младежта сега трябва да провери дали това би било допустимо според европейското право и германската конституция.
Според председателят на турската общност Кенан Колат все още има голям дефицит в културата на приемане на имигранти. Министерството на външните работи ги приема с рестриктивни визови условия, полицията ги "дъвче" дали искат да ползват социални помощи, а имиграционните власти се държат нелюбезно, казва Колат пред в. "Саарбрюкер".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!