Българската общност в Турция ще предяви претенции към 45 отчуждени имота.
Това стана ясно ден след като в края на миналата седмица бе обнародвано решението на турското правителство да върне десетки имоти, конфискувани от християнското и еврейското малцинство през последните 75 г.
Правителственото решение предвижда също правителството да плати компенсации за всеки конфискуван имот, който след това е бил продаден.
Имотите включват бивши болници, сиропиталища и гробища.
Нашето настоятелство ще предяви иск за връщането на нотариалните актове на 45 отчуждени преди 36 години български имоти, най-важните от които се намират в европейската част на централните квартали на Истанбул - Таксим, Шишли, Ортакьор, Балат, каза председателят на българската общност Васил Лиязе за БНР.
Лиязе, цитиран от БТА, посочи на първо място българската болница, която е дадена под наем на в. "Тюркие", старата екзархия, семинарията и други имоти в Истанбул, както и няколко български имота в Одрин.
Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган даде снощи мюсюлманска вечеря - ифтар, на представителите на 162 фондации и настоятелства на малцинствените общности в Турция по случай започващия днес Рамазан Байрам.
Вечерята, която бе първа по рода си в новата история на Турция, се състоя под открито небе в старинния османски Археологически музей, съхраняващ следите на различни религии и цивилизации.
На вечерята присъстваха духовните лидери на християнското, арменското и еврейското малцинство, а също и представители на общностите на сурианите, келданите, арамеите, католиците и др.
От името на българската православна общност присъстваха Васил Лиязе, председател на българското църковно настоятелство, и Димитър Атанасов от ръководството на настоятелството.
В словото си премиерът Ердоган подчерта, че малцинствените общности са богатството на Турция.
"Истанбул, Одрин, Гьокчеда, Мардин, Хатай и още стотици са местата, където от векове съжителстват в хармония джамии, църкви, синагоги, катедрали. И ние ще продължим да пазим и укрепваме това богатство, защото няма значение коя вяра изповядвате, в кой храм влизате, всички вие сте пълноправни граждани на Турция и грижата за вас е отговорност и задължение, както на мен самия, така и на всички институции", каза турският премиер, като подчерта, че Турция може да послужи за пример в това отношение на много държави.
Ердоган припомни за приетото от правителството решение, което дава възможност на религиозните настоятелства и фондации да си върнат отнетите от турската държава имоти отпреди 1936 г.
Възстановяването на имотите на религиозните общности е и сред критериите за европейската интеграция на Турция.
След официалната част Ердоган разговаря неофициално с Васил Лиязе и Димитър Атанасов. Двамата го информираха, че е започналата реставрация на българската църква "Свети Стефан", която се финансира от истанбулската голяма община.
Те благодариха на турския премиер за оказаната от негова страна помощ и съдействие за започването на реставрацията.
Ердоган им обеща, че ако имат трудности, ще направи всичко каквото е по силите му.
Министър Ертугрул Гюнай обеща, че ще посети църквата "Свети Стефан", за да види на място как вървят реставрационните работи. Реставрацията на храма "Свети Стефан" се предвижда да продължи най-малко 8 месеца.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!