Б ългарската икономика рязко се ускорява през третото тримесечие на тази година. И тъй като циклично четвъртото тримесечие обикновено е най-силното, може да се очаква тя да се върне към темпове на растеж, виждани за последно през 2008 г. преди финансовата криза да удари страната.
Данните на Евростат показват, че по увеличение на брутния вътрешен продукт България се нарежда на 6-то място в ЕС.
През третото тримесечие икономиката нараства с 0.7% на тримесечна и с 2.9% на годишна база. В номинално изражение обемът на БВП достига 23.6 млрд. лв. за трите месеца до края на септември. Реализираната добавена стойност е над 20 млрд. лeвa.
По-голямата част от БВП формира крайното потребление, което възлиза на 16.2 млрд. лв. Инвестициите са за 5.4 млрд. лв. А външнотърговското салдо е положително.
Тези данни, въпреки че безспорно са добра новина, не трябва да успокояват никого. Сред страните, които изпреварват България е съседна Румъния, чиято икономика нараства с 3.6%. При това румънските предприятия са преки конкуренти на българските за вниманието и парите на чуждестранните инвеститори.
Данните на НСИ показват, че именно инвестициите са сериозният проблем в момента за развитието на България.
Какво движи икономиката? Потреблението нараства с 1.1% на годишна база през третото тримесечие. А износът и вносът на стоки и услуги се увеличават съответно с 2.6% и 1.2%. В същото време обаче инвестициите намаляват с 0.9%.
Проучване на НСИ публикувано днес сочи, че промишлените предприятия в България очакват 32.6% по-малко инвестиции през тази година. Спадът на инвестиционната активност, макар и с много по-слаби темпове, ще продължи и през 2016 г. При това голяма част от инвестициите са за подмяна на амортизирана и остаряла техника. Много малко пари се влагат в собствено ноухау и маркетинг на продуктите. Енергетиката остава най-привлекателна за инвеститорите, заради държавните гаранции и регулирания пазар.
Така ролята на държавата в привличането на инвеститори и подобряването на бизнес климата е изключително голяма. И на фона на растящия износ и потребление, очевидно държавните политики са основният фактор, създаващ несигурност в икономиката на страната.
Два са основните външни фактори за икономическото развитие на България. Това са цените на енергийните суровини, внасяни от Русия и икономическата активност в Германия. Така през третото тримесечие българската икономика получава подкрепа, както от сравнително евтините руски газ и петрол, така и от добрите перспективи пред германските предприятия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!