Б ългарка пледира виновна пред съд в Ню Йорк по обвинения в пране на пари в рамките на корупционна схема в Мозамбик, съобщава БТА.
Детелина Събева, бивша служителка на швейцарската банка "Креди Сюис" (Credit Suisse), се призна за виновна пред съдия Уилям Кунц в Бруклин. Тя е един от тримата банкери от "Креди Сюис", на които през януари американската прокуратура повдигна обвинения, че са били замесени в корупционната схема, включваща заеми за държавни компании в Мозамбик на стойност над 2 млрд. долара. Най-малко 200 млн. долара са били отклонени.
Швейцарската банка увери, че тримата обвиняеми са скрили от нея незаконните си дейности.
37-годишната Събева каза, че през 2013 г. шефът й Андрю Пиърс й доверил, че е взел подкуп от 1 млн. долара във връзка с кредит от 372 млн. долара за държавна компания в Мозамбик. Рушветът бил даден от "Привинвест" (Privinvest) - базирана в Абу Даби компания, която имала договори с мозамбикски държавни фирми.
Според Събева Пиърс превел около 200 000 долара от подкупа по нейна банкова сметка. "Съгласих се да приема и държа тези пари, въпреки че знаех, че са придобити от незаконна дейност", заяви тя.
Събева дошла доброволно от Лондон в Ню Йорк, за да отговаря по повдигнатите й обвинения. Тя бе освободена под гаранция. На заседанието не бе споменато да е сключила споразумение с прокуратурата за сътрудничество. Адвокатът на българката отказа коментар.
Другите обвиняеми по делото са Андрю Пиърс и Сурджан Сингх, също бивш банкер от "Креди Сюис". Двамата оспорват по съдебен път искането на САЩ да бъдат екстрадирани от Великобритания.
Meanwhile - first guilty plea from #CreditSuisse banker involved in the #Mozambique 2bn loan fraud. https://t.co/Jy5FxtbwR9
— Katya Nikitenko (@yaniknak) 21 май 2019 г.
Във връзка със случая са повдигнати обвинения на общо седем човека. Сред тях са Жан Бустани, бивш директор на "Привинвест" за продажбите, който е в ареста в САЩ, както и бившият министър на финансите на Мозамбик Мануел Чан. Той се бори за това да не бъде екстрадиран от Република Южна Африка.
Според прокурори, между 2013 и 2016 г., мозамбикски държавни компании са взели кредити за над 2 млрд. долара, гарантирани от правителството и уредени от "Креди Сюис" и още една инвестиционна банка, която не бе назована. Руската банка ВТБ също е осигурявала финансиране на държавни компании в Мозамбик, отбелязва Ройтерс.
През 2016 г. южноафриканската държава - една от най-задлъжнелите в света, призна, че е гарантирала заеми. Това накара чуждестранни донори да прекратят подкрепата си за Мозамбик. В резултат националната валута се срина и страната изпадна в неплатежоспособност, като спря да обслужва държавния си дълг.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!