С едем лица са задържани по време на специализирана полицейска операция за противодействие на нелегалната миграция. Това каза директорът на ГДБОП гл. комисар Калин Стоянов по време на брифинг в МВР, предаде Агенция "Фокус".
От Афганистан до Турция нелегално: "Вече съм прехвърлил хиляди"
Единият от лидерите на престъпната група е млада жена - българска гражданка,
съобщи пред журналисти наблюдаващият прокурор по делото от Специализираната прокуратура Теодора Йонова.
Тя посочи, че на 24 юни миналата година е образувано досъдебно производство за организирана престъпна група, която се занимава с превоз и подпомагане на нелегално преминали на територията на страната мигранти.
Разследването се води от следовател при Следствения отдел на Специализираната прокуратура.
Към момента е установено, че четирима са трайно обвързаните с дейността на групата. Двама от тях са български граждани, двама - афганистански. Единият от двамата лидери на групата е млада жена - българска гражданка.
Лидерите на групата предимно са комуникирали с лица, които осигуряват бежанците, мигрантите и всякакви други нелегално преминаващи границата ни лица. Като именно нейната роля е да осигурява парите, които се заплащат на различните звена при трафикирането на лицата от границата до другата граница. Най-често лицата преминават през българо-гръцката граница, но има и групи, преминавали през българо-турската граница, посочи Йонова.
Третият участник в групата също е от афганистански произход. Оказвал е сериозна логистична подкрепа на двамата лидери на групата, доколкото все пак по-лесна е била комуникацията с лицата от Турция, които са осигурявали мигрантите. За четвъртия участник е установено, че се е занимавал с осигуряването на лица, които фактически са извършвали превоз. Той се е осъществявал на два етапа - от населените места в близост до българо-гръцката или българо-турската граница до София, а впоследствие, след няколко дни, от столицата в посока границата със Сърбия.
На територията на София мигрантите са настанявани в предварително осигурени от лидерите на групата квартири, като обикновено са ползвани няколко едни и същи.
На 16 септември са извършени множество претърсвания и изземвания на всички адреси, с които са били свързани лицата или са пребивавали на тях. В резултат са намерени множество телефони, сим карти, чрез които всеки един от участниците в групата е комуникирал - по между си, и с осигуряващите хората, които да се превозват на територията на страната. На всеки от адресите са намерени значително количество пари - общо над 40 000 евро.
Установено е превеждането на няколко групи мигранти, с различно количество хора, като за всяко едно лице групата е печелила по около 1000 евро на човек. Всички са пътували за различни държави от Западна Европа.
След анализ на доказателствата, към момента са привлечени в качеството на обвиняеми четирима. Работи се и във връзка с установяване на други лица, които подпомагат дейността на организираната престъпна група. На всички към момента е внесено искане за вземане на мярка за неотклонение "задържане под стража", която ще се гледа днес.
Попитана за коментарите днес на брифинга за операцията в МВР, че са отправили покана и към наблюдаващия прокурор да се присъедини, но на брифинга няма представител на прокуратурата, Теодора Йонова обясни, че като наблюдаващ прокурор по делото, подготвяйки се за мярка за неотклонение, която трябва да бъде внесена в съда до определен часови интервал, не е имала възможност да присъства на този брифинг.
По-рано днес стана ясно, че
организираната престъпна група има както български, така и чужди граждани.
"Организатор на групата е чужд гражданин афганистанец. На четирима има повдигнати обвинения за участие в организирана престъпна група. Двамата са българи, двамата са афганистанци, единият от които е организатор", каза гл. комисар Стоянов.
Ердоган атакува световния ред, призова мюсюлманите
Установени са и стотици помагачи на групата, които са разпределяли, настанявали, укривали мигрантите. Вероятно за това се е заплащало. Средна сума за превеждане на мигрант от Афганистан до някоя западна страна варирала между 8 и 10 000 евро. От Турция до Сърбия тарифата била 2 000 лв.
Акцията се е провеждала в рамките на година. Започнала е с информация, пристигнала в ДАНС, за група, която е превеждала лица през българо-турската граница. Основно превежданите лица са били афганистански граждани.
Ахмад Масуд: И дума не може да става да преустановим борбата
"След повече от година работа съвместно между трите служби - ДАНС, ГДБОП и ГДГП под надзора на прокуратурата се проведе на 16 септември специализирана полицейска операция, в резултат на която беше неутрализирана и задържана организирана престъпна група, ангажирана с извършването на престъпление по смисъла на чл. е 282 и 181 от НК, а именно нелегалната миграция. В резултат на действията бяха задържани 7 лица", каза Стоянов.
България ще даде убежище на до 70 афганистански граждани
Той уточни, че лицата са задържани за срок от 24 часа.
"На четирима от тях задържането е удължено с прокурорско постановление до 72 часа. Предстои внасяне на искания за постоянни мерки за четирите лица", каза още той.
"Рискувахме живота си за тях. Принудени бяхме да зарежем всичко"
"Чисто оперативна по случая реализацията се извърши на територията на град София, област Русе и област Хасково. Много добре структурирана група с участието както на български, така и на чужди граждани. Строга йерархия на групата с конкретна роля на всеки участник в нея- Благодарение на работата на много хора от трите служби ние днес сме тук. Искам да изкажа благодарност на всички служители, които са взели участие в разкриването на този случай. Надявам се, че синхронът между службите ще продължи да бъде в този вид и ще постигнем подобни, а може би и по-големи резултати по този сериозен проблем", каза Калин Стоянов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!