О бщо 51% от българите се определят като религиозни хора, 36% като нерелигиозни, 3% са атеисти.
Това поставя България в средата на „класацията“ по декларирана религиозност, последна на Балканите и под средните нива в глобален мащаб.
Защо в Европа ще дойдат още повече мюсюлмани
Ако султанът не беше забранил печатните книги
Изследването е направено от УИН/„Галъп интернешънъл“ и е проведено сред повече от 66 хиляди души в 68 страни по целия свят.
В България 58% вярват в Бог, 29% - че има живот след смъртта, 60% - че човек има душа, 23% вярват в Ада и 25% - в Рая. И тук България е под средните нива за света.
Българите декларират най-ниска степен на религиозност в сравнение с останалите балкански страни. Същевременно обаче в сравнение с основни западноевропейски държави като Белгия, Австрия, Германия, Франция и т.н., заявената религиозност у нас е по-висока, с изключение на Италия.
По света 62% от хората се определят като религиозни, 25% се определят като нерелигиозни, 9% избират опцията атеисти.
При хората с по-високи доходи религиозните са около 50%, докато при хората с по-ниски доходи делът им достига до 66%.
Тенденцията е същата и при образованието. 49% са религиозните сред високообразованите, а сред хората с ниско образование - 83%.
Китай е най-малко религиозната страна – 23% се определят като нерелигиозни, а 7 от 10 души там се определят като убедени атеисти. Само 9% в Китай се определят като религиозни. Други малко религиозни страни са Швеция, Чехия и Великобритания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!