28-годишен българин, израелски и сръбски граждани са в ареста, като част от измамна схема за интернет търговия с платежни инструменти. В продължение на година десетки брокери са рекламирали от два колцентъра в София покупка на валути, акции и ценни книжа.
Парите от виртуалната търговия били превеждани в десетки банкови сметки по целия свят. Засега са установени 17 пострадали, като един от тях е загубил 100 000 евро. "Класическа измама" нарече схемата шефът на отдел "Компютърни престъпления" в ГДБОП Явор Колев:
"Създадени са 7 сайта, които се намират на хостинг в Естония. Тези интернет сайтове нямат разрешение от Комисията по финансов надзор. Имат лого на лиценз от една частна новозеландска компания. Жертвите на тази измама биват зарибявани с реклами по интернет и след като осъществят контакт с така наречените "брокери" започват да инвестират с обещание за огромни печалби с малки инвестиции".
"Това е поредното дело без аналог в България", коментира заместник главният прокурор Иван Гешев. По думите му схемата е популярна в цяла Европа, но само у нас се е стигнало до арести.
Престъпна схема точила пари чрез измами в интернет. Създавани били колцентрове с много служители. През интернет телефония се получавали обаждания, с които се предлагали покупки на ценни валути, акции и други, каза по-рано днес на брифинг пред журналисти заместник-главният прокурор Иван Гешев.
Обажданията винаги изглеждали като позвъняване от английски номера. Така клиентите били убеждавани да вложат пари. После им обяснявали, че печелят виртуални пари. Но когато някой си поискал печалбата, точно тогава този продукт се сривал на борсата и всеки губел парите си.
Двата разбити колцентъра били контролирани от българин на 28 години, сърбин и граждани на Израел на близо 50 години.
За тази година успели да съберат няколко милиона лева. До момента има 17 човека, които се оплакали. Сред тях има и такива, които дали 100 000 евро. Но средната сума за участие била около 300 евро.
Това е поредното дело без аналог в България, макар схемата да е популярна в Европа, посочи Гешев.
До момента са обвинени трима. Никой от "клиентите" не успял да се свърже с операторите, защото обажданията били еднопосочни.
Тази схема набира популярност в света, каза Явор Колев от ГДБОП. Той обясни, че са създадени седем сайта, базирани в Естония. Те ползвали лого на новозенландска частна компания. Зарибявали жертвите си по интернет. Арестувани са 13 човека, които се обаждали на клиентите. Те използвали чужда самоличност при обажданията. Не всички били наясно, че става дума за измама. А тези, които разбирали, че става дума за измама веднага били уволнени.
Схемата работила около година. Парите били нареждани чрез седемте платформи, после отивали в централа в Украйна, а след това разпределяни на мулета.
Гешев: ДАБЧ - най-сериозният случай за корупция
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!