М ислели ли сте някога защо в България е по-трудно да приемат детето ви детска градина, отколкото в университет.
Всяка година близо 10 000 деца остават извън държавните детски градини и ясли само в столицата. Малко повече успяват да се класират и обикновено са тези, които имат така наречените допълнителни точки – за близнаци, породени деца с разлика до 2 години, брат или сестра в същата градина или пък някой от другите социални критерии. Знаете ли, че в София има семейства, които планират второто си дете така, че да няма повече от 2 години разлика с първото, защото така семейството получава заветните допълнителни точки за ясла и градина. А така печели и още нещо – по-стабилен бюджет и спестяване на поне 1 000 лева на месец за частна детска градина.
За 2023-та година, например, обявените места са малко над 13 600. В класирането се включиха 23 506 деца. От тях 10 954 са класирани, а 9879 остават неприети, сочат данните от системата на столична община. За 2022 г. неприетите деца бяха 10 261, а за първо класиране бяха обявени 13 691 свободни места.
Властта опита да помогне на семействата като гласува финансова помощ на всички, които не са класирани.
Всъщност, не точно на всички – за некласираните деца в яслена възраст, до 3 години, финансова помощ няма. Тогава майката може да остане у дома с детето си без никакви финанси през третата година майчинство и с минимална месечна заплата за втората година. Отделно, да има лукса за 3 години за излезе от професионалното си развитие. Сега, служебният кабинет отпуска 1 512 235 лева на семействата с деца, неприети в детска градина в периода от 1 март до 30 април 2024 г. По-голямата част от средствата, 1 506 301 лева, са за 1502 деца в Столична община. Останалите 5934 лева са за шест деца в община Пловдив.
Още с раждането на първото им дете, повечето родители в София започват да планират детската градина – на кой адрес да се регистрират, имат ли шанс да се класират и как да намерят някоя допълнителна точка.
Масово се сменят адреси, особено ако живеете в райони без развита инфраструктура и изградени детски заведения. Това, по традиция, са районите Витоша, Манастирски ливади, Триадица, Малинова долина и още няколко други.
И когато тъкмо сте поели дъх, детето ви се е класирало в някоя детска градина. Започва следващия маратон – как да влезе първи клас и то в хубаво училище.
И така продължаваме да разказваме. Минаваме през първи клас, смяната на адреси – желани и нежелани училища, изпити и къде ги има. Стигаме до университета.
Един от най-важните фактори при избора на учебно заведение е съотношението на свободни места, които училището предлага спрямо броя кандидатстващи ученици. Тъй като някои райони са по-гъсто населени и предпочитани от родители, лесно може да се окаже, че в борбата за няколко места участват стотици деца.
Също така, в по-големите общини училищата се разпределят на подрайони, за да може с приоритет да бъдат осигурени места за децата, които живеят най-близо и от най-дълго време до учебните заведения.
Със сигурност това ще ви бъде познато от кандидатстването в ясли и детски градини - в училищата също имаме система от специфични критерии, които сформират брой точки. Тези точки се използват, за класациите на децата - тези с най-висок брой точки биват приети първи.
Но разбира се, за да влезе детето ви в училище, трябва да покрие няколко изисквания.
В повечето училища е задължително детето да кандидатства най-късно в годината, в която навършва 7 години. Също така, повечето училища изискват уверение за завършено предучилищно образование.
Но това не е толкова притеснително. Притеснително е, че се допускат деца с постоянен / настоящ адрес в прилежащия район на училището в последните над 3 години преди заявяването на кандидатурите в Системата.
Оказва се, че идва време, в което мечтаем детето ни да започне университет, тъй като за кандидатстването в него е необходима диплома за завършено средно образование и нищо друго.
Но не винаги.
През последните години да влезеш в университет, и то в хубави специалности като право и журналистика, е още по-лесно. Ако преди е трябвало да се полагат държавни изпити по български език и литература или история, то вече се гледат само и единствено оценките от матурите.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!