България планира да се пребори с енергийната си зависимост от Русия, като построи нов газопровод, който ще свързва страната със съседните й Гърция, Румъния, Турция и Сърбия, информира Ройтерс, позовавайки се на публикация в руското англоезично издание Moscow News.
В енергийната стратегия на България до 2020 г. се отбелязва, че зависимостта на страната за доставките на газ, суров петрол и ядрено гориво е традиционно свързана с Руската федерация.
В тази връзка София иска новият газопровод да е готов до 2013 г., което ще позволи на страната да получава синьо гориво от Азербайджан, както и евентуално от по-далечни дестинации като Алжир, Египет, Оман и Нигерия.
Правителството планира и построяването на АЕЦ "Белене", с мощност 2000 мегавата, като за целта се оглежда за западни инвеститори, въпреки сключените спогодби на предишното с руската "Атомекпорт".
В новата стратегия на България се откроява подкрепата на София за Южния енергиен коридор, зад който застава ЕС, който включва газопровода "Набуко", но без последният да се конкурира с руския проект "Южен поток", който трябва да мине през страната.
Миналата седмица София нареди прокурорска проверка на договорите с "Газпром" за доставка на газ, сключени от предишното правителство, която проверка бе инспирирана от скок в цените на газа в страната.
София изразява надежда, че при предстоящите разговори с руската страна ще бъдат постигнати по-добри условия, които да залегнат в нови споразумения за доставки на газ още тази година.
Първият вицепремиер на Русия Виктор Зубков пристига днес в София за преговори с премиера Бойко Борисов и енергийния министър Трайчо Трайков по общите енергийни проекти.
В навечерието на посещението българският премиер заяви, че "ако успее да се споразумее с руснаците така, както той иска, ще може да оцени първата година от работата на правителството с "отличен".
Енергийната стратегия на България включва и разработването на слънчеви, вятърни и хидро електростанции, с идеята до 2020 г. те да може да произвеждат 13% от необходимата й електроенергия (при първоначално заложени 16%).
От стратегията не се огласяват детайли, но по всичко изглежда, че и след 2020 г. София ще остане енергиен износител, като 45% от произведената електроенергия ще идва от АЕЦ, 44% от ТЕЦ-ове, а 12% от алтернативни енергийни източници.
Като цяло България планира през следващите 10 г. да вдигне с до 50% енергокапацитета си, влючително и чрез реновирането на остарели енергийни мощности и предприятия, посочва Ройтерс.
Имаше противоречиви изказвания от Трайков и Борисов, но
това правителство има желание да защити българския интерес,
коментира политологът Огнян Минчев в интервю за БНТ.
Според него има една известна несъвместимост между интересите на България и Русия, тъй като за нея износът на енергия е не само икономически въпрос, но и стратегически.
Българският национален интерес е да има диверсифицирани доставки. Не трябва да попадаме само в ръцете на един доставчик, отбеляза политологът.
Като имаме предвид това базисно разминаване в стратегиите, другото е въпрос на преговори, смята той.
Русия иска пакетни договори и предишното правителство даде пакет, като обслужи руския национален интерес за пакетни споразумения. Сега българското правителство трябва да ги разпакетира, посочи Минчев.
Според него България трябва да направи необходимото да постави Русия в конкурентна ситуация.
Струва ми се, че нефтопроводът "Бургас - Александруполис" не е изгоден за България, каза той.
"Южен поток" може да бъде изгоден, ако бъде правилно договориран,
по отношение на АЕЦ "Белене" не съм привърженик на мегапроектите, но ако има нужда да бъде построен за енергийната стратегия на страната, България трябва да държи контролния пакет, смята Огнян Минчев.
Според руското "Время новостей" Владимир Путин е възложил на пристигащия днес в София за преговори свой първи заместник Виктор Зубков да обсъди с българската страна подробно само "Южен поток" и АЕЦ "Белене".
Древната мъдрост "Приятелят на моя приятел е и мой приятел" все по-често приема причудливи форми в замесения с геополитиката международен енергиен бизнес, пише руското издание и дава като "ярък" пример за това поведението на българския министър-председател Бойко Борисов.
Изданието посочва, че Борисов има прекрасни лични отношения с италианския премиер Силвио Берлускони, а за никого не е тайна, че Силвио Берлускони и Владимир Путин също са приятели.
Но ето, че с Бойко Борисов руският премиер не успя да установи конструктивен контакт, продължава "Время новостей" и посочва, че след като зае поста, българският премиер е замразил трите енергийни мегапроекта, които бяха договорени с предишното правителство на Сергей Станишев - петролопровода "Бургас-Александруполис", газопровода "Южен поток" и АЕЦ "Белене".
"В последно време г-н Борисов си позволява публично да се изказва за замразяване само на два проекта - нефтения и атомния, а на думи подкрепя "Южен поток", пише изданието и припомня, че партньор на "Газпром" по проекта е италианската компания Ени, а Силвио Берлускони неведнъж е казвал, че това е най-важният от негова гледна точка газопровод.
"След майското си посещение в Рим българският премиер неочаквано заговори позитивно за АЕЦ "Белене". Оказа се, че е обсъдил възможността за привличане на италианската "Енел" като стратегически инвеститор по проекта. Но след седмица "Енел" официално опроверга, че има интерес към АЕЦ-а, на 11 юни България обяви, че замразява "Белене", пише "Время новостей".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!