Д епутатите одобриха закупуването на боеприпаси за сухопътните бойни машини „Страйкър”. Те ратифицираха Международен договор „Придобиване на боеприпаси за машини „Страйкър“. „За“ гласуваха 125 депутати, а „против“ 51. Договорът от правителството на САЩ е на обща стойност 64 880 655 долара без ДДС. На гласуването присъстваха служебният министър на отбраната Атанас Запрянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Тази доставка е необходимото първоначално количество боеприпаси за оръжейните системи, монтирани на бойните и спомагателните машини „Страйкър”.
Закупуването на противоракетни комплекси за армията бе одобрено и от бюджетната комисия
Проектът на договор е получен в Министерство на отбраната в отговор на изпратено през май 2023 г. писмо-заявка, се посочва в доклада, прочетен от председателя на комисията по отбрана Христо Гаджев. Документът е одобрен от Министерския съвет като основа за водене на преговори във връзка с изпълнение на решението на 49-тото Народно събрание за приемане на Проект за инвестиционен разход (ПИР) „Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада”.
Самолетите F-16 Block 70 ще се поддържат изцяло у нас
Съгласно решението на Народното събрание, цялостната реализация на ПИР се предвижда да се извърши посредством изпълнението на три договора: договор за придобиване на машини „Страйкър“, договор за придобиване на артилерийско и стрелково въоръжение, впоследствие чрез договор за придобиване на управляеми противотанкови ракети ”Javelin”.
Полученият проект на договор от правителството на САЩ е на обща стойност 64 880 655 долара без ДДС. Тази стойност е в рамките на заложените финансово-икономически параметри в Проекта за инвестиционен разход за „Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада”.
Според договора страната ни ще закупи боеприпаси от различен тип и калибър. Доставките им ще са съгласувани с пристигането на машините „Страйкър“ и ще се извърши при следния график: начало на доставките - второто тримесечие на 2025 г., - край на доставките - трето тримесечие на 2028 г.
Кабинетът одобри купуване на машини "Страйкър" от САЩ
С реализирането на този договор ще се открие последваща възможност за трансфер на технологии и организиране на производство на 30 мм боеприпаси на територията на България в бъдеще. Възможността е фиксирана в самия договор, се казва в становището на проекто-договора.
„Няма как да подкрепим подобно решение”, заяви председателят на парламентарната група на „БСП за България“ Борислав Гуцанов. „Когато обсъждахме покупката на машините, много ясно казах, че не са предвидени боекомплектите и сега виждаме сумата, за която иде въпрос. Колко пъти тези машини трябва да ходят на учение и колко ще струва на година едно излизане на тези машини на учение. Може ли да си представите колко милиона допълнително трябва да бъдат дадени”, коментира депутатът.
Гуцанов посочи, че са дадени девет млрд. лв. за ново въоръжение, но за последните шест години няма нищо пристигнало в България, нито изтребители, нито специализирани машини.
И от „Възраждане” не одобриха проекто-решението за купуване на боеприпаси. „Машините „Страйкър“ не са нещо ново, ние в момента изчистваме складовете на морската пехота на САЩ”, смята депутатът Ивелин Първанов от „Възраждане“. „За тях това е техника с отпаднала необходимост, от която искат да се избавят”, добави депутатът.
Относно идеята подобни боеприпаси да се произвеждат в България, той каза: „Не знаем кога ще постигнем тази договорка, кои предприятия ще участват и кога за първи път боеприпаси за тези машини ще бъдат произведени в България”. Първанов смята, че колкото по-малко зависим от съюзници, толкова по-надеждна е нашата защита. „С този договор за „Страйкър“ ние постоянно ще трябва да докупуваме нещо ново”, допълни Ивелин Първанов.
В отговор депутатът от ГЕРБ-СДС Христо Гаджев каза, че няма как некачествени боеприпаси да бъдат приети в Българската армия и да бъдат елемент на доставка. По думите му следващия или по-следващия месец започва фактическата работа по трансфера на технологии за производство. „Машините ще се сглобяват и произвеждат в „ТЕРЕМ“ в България. Няма как да са стари, след като сега ще бъдат произведени и то в България. Ще се ремонтират в България”, добави Гаджев.
И Богдан Богданов от ПП-ДБ е категоричен, че закупуваме ново оборудване. „Масово в Европа и САЩ необходимостта от попълване на оръжейните запаси ще се увеличава, така че може да очакваме, че цените ще се повишават, което е още един знак, че сега трябва да пристъпим към гарантиране на тези количества”, каза Богданов.
По думите на депутата от „Има такъв народ“ Александър Александров всички доставки са гарантирани. Той попита има ли напредък за това боеприпасите да се произвеждат в България.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!