Д елегациите на осем министерства на земеделието на страни от Европейския съюз приеха приеха съвместна декларация относно проект на Европейската директива в борба срещу нелоялните тъговски практики.
Министрите на земеделието на България, Румъния, Словения и Хърватия, заедно със министрите на страните от Вишеградската група (Чешка република, Полша, Унгария и Словакия) подписаха обща позиция по предложението за директива на Европейския парламент и на Съвета относно нелоялните търговски практики в отношенията между стопански субекти по веригата за доставка на храни.
Министрите на земеделието на осемте страни призовават за равно третиране на малкия и големия агробизнес. Позицията на Вишеградската четворка и съюзниците й предвижда на купувачите на земеделска продукция да бъде забранено едностранно или със задната дата да променят договори за доставки или да отказват такива в последния момент, се казва в съобщение на унгарското Министерство на земеделието.
Общата декларация ще бъде представена в рамките на следващото заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство, съобщиха от пресцентъра на МЗХГ.
Кои храни са с различен състав у нас и другаде в ЕС
Истината за големите търговски вериги в България
"Страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) трябва да работят заедно за съвместни решения на глобални проблеми“, заяви заместник-министърът на земеделието, храните и горите Вергиния Кръстева, която участва в срещата на високо равнище, която се проведе на 15-16 август 2018 г. в гр. Опонице, Словакия.
Тя подчерта, че по този начин гласът на Страните от ЦИЕ ще бъде чуван и успехът гарантиран.
Ядем палмово масло - как да разпознаем истинското
"Идеята е, че най-слабите според нас в хранителната верига, които имат най-малка власт при преговорите – фермерите, които имат слаба преговорна позиция, не трябва да бъдат принуждавани от големите търговци чрез нечестни търговски практики да се съгласяват на даже по-малки маржове, отколкото имат в момента”, коментира агроминистърът на Словакия Габриела Матечна по време на срещата в Опонице, цитирана от държавната телевизия на страната.
Не само европейският комисар по земеделие и развитие на селските райони Фил Хоган ще бъде информиран по въпроса, но общата позиция, подписана от осемте държави-членки на Европейския съюз (според словашкия министър на земеделието Габриела Матечна), трябва да бъде отразена в разговорите за общата селскостопанска политика на ЕС и след 2020 г., съобщава още словашката телевизия.
Юнкер призна: Има двоен стандарт при храните в ЕС
Основните акценти, които бяха обсъдени в дневния ред бяха:
- въпроси, свързани с пакета от законодателни предложения относно бъдещата Обща селскостопанска политика след 2020 г;
- формулиране на стратегическите приоритети на Инициативата на страните от Централна и Източна Европа за базирани на знанието земеделие, аквакултури и горско стопанство, в контекста на биоикономиката (БИОИЙСТ);
- обмен на мнения по темата за укрепването на позицията на всички земеделски производители във веригата на доставки на храни, чрез справяне с нелоялните търговски практики (НТП).
Министрите на земеделието на държавите членки от разширената Вишеградска група ще присъстват на официалното откриване на 45 –тия Международен панаир за селско стопанство и храни "Агрокомплекс 2018“, като ще посетят и 13-тото Национално панаирно изложение на селскостопански животни.
Ще премахнат ли двойните стандарти за храните в ЕС
Майки установиха: Детските храни тук са по-лоши и скъпи
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!