С траната ни се стреми към повишаване на сигурността в Черно море със силен ангажимент към Алианса, каза заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска по време на Второто издание на Черноморския форум, който се провежда в София в периода 24-26 април. Колективната отбрана е гарант за възпиране и предотвратяване на конфликти в региона. Развитието на процесите в Черноморския регион е ключово за развитието на евроатлантическата зона. Винаги сме вярвали, че сигурността на Черно море е възможна с колективните усилия на НАТО и на ЕС и с целенасочено допринасяне към тези усилия, допълни тя.
В момента България разработва национална отбранителна стратегия, в която регионът на Черно море ще получи специален фокус. Основните елементи, които ще залегнат в стратегията, са засилване на икономическото сътрудничество със специален фокус върху енергийната сигурност, повишаване на политическа ангажираност и засилване на сътрудничеството в областта на сигурността и отбраната, посочи още Генчовска. Тя отбеляза и необходимостта от сътрудничество срещу кибератаки и когнитивно въздействие. По думите ѝ колективната отбрана е гарант за възпиране и предотвратяване на конфликти в региона. Работим за изграждане на ситуационна осведоменост във всички домейни – изграждане на военноморски координационен център във Варна, добави Генчовска.
Сигурността в Черноморския регион е от изключителна важност за глобалната сигурност, регионът е мястото, което наричаме място на замразените конфликти, започнати от Русия, каза командирът на Военноморските сили на САЩ в Европа и Африка и командващ на Съюзното компонентно командване на НАТО в Неапол (JFC) адмирал Стюарт Мънч. Регионът е център на различни бизнеси и търговски сделки, а освен това е и Източен фланг на територията на съюза на НАТО. По думите му целта на форума е възстановяване на сигурността в региона и засилване на сътрудничеството. Според него Черноморският регион ще остане място за конкуренция не между партньорите и съюзниците в НАТО, а в конкуренция с Русия.
Командирът на Военноморските сили на България контраадмирал Кирил Михайлов каза, че през последните десетилетия държавите в Черноморския регион непрекъснато са се стремили към стабилност, но независимо от всички усилия, заедно с възраждането на старите предизвикателства пред сигурността, постоянно се появяват нови заплахи, което прави регионалната среда за сигурност крехка и нестабилна. Спящите конфликти в региона продължават да носят заплаха от ескалация и влошаване на морската безопасност и сигурност. В допълнение на това Руската федерация все по-открито се противопоставя на пронатовската ориентация на съседните ѝ страни, които тя смяташе за неутрални и разглеждаше като своя буферна зона, каза още той. По думите му Русия никога не е преставала да оказва влияние върху целия регион. Ескалацията на враждебните действия от страна на Русия, започнала през 2008 г. с нахлуването в Грузия и последвалото незаконно анексиране на Крим през през 2014 г., достигна кулминацията си през февруари 2022 г. с пълномащабното военно нахлуване в Украйна, посочи още Михайлов. По думите му тази непредизвикана руска атака радикално промени ситуацията на черноморската сигурност на региона. Повече от година след началото на войната в Украйна, в допълнение към битките на сушата, в морската среда последиците от конфликта не само засегнаха сериозно търговското корабоплаване и местния бизнес, но и наложиха допълнителни задачи на военноморските сили, допълни Михайлов. По думите му непредсказуемостта на заплахата, която представляват плаващите мини, превърна противоминните операции в ежедневна рутина за нашите военноморски сили. още контраадмирал Михайлов.
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов посочи, че България подкрепя засилването на ангажимента на НАТО, водени от разбирането, че Източният фланг на Алианса и Черноморският регион са важен сегмент от сигурността на евроатлантическото пространство. По думите му регионът на Черно море се е превърнал в ключова стратегическа зона на противопоставяне между Русия и Запада, като това се случва на Източния фланг на НАТО. Войната в Украйна води до повишаване на рисковете и заплахите в региона. Военноморските ни сили неколкократно са обезвреждали плаващи мини в българската зона на отговорност, трябва да се гарантира устойчивостта на критичната енергийна инфраструктура в региона, трябва да се търсят варианти за осигуряване на сигурността на подводната и надводната инфраструктура, посочи още адмирал Ефтимов.
Събитието се провежда под егидата на служебния министър на отбраната Димитър Стоянов и на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, а организатори са командирът на Военноморските сили на България контраадмирал Кирил Михайлов и командирът на Военноморските сили на САЩ в Европа и Африка и командващ на Съюзното компонентно командване на НАТО в Неапол (JFC) адмирал Стюарт Мънч. Основната тема на форума е "Морската сигурност в Черно море в епоха на конфликт“. В него участват представители на Военноморските сили на България, Гърция, Румъния, Турция, Украйна и др.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!