Д епутатите обявиха за геноцид в Гладомора в Украйна през 1932-1933 г. и другите републики на бившия Съветски съюз със 134 гласа „за“ и 26 гласа „против“, а денят ще се отбелязва през последната събота на ноември месец, предава БГНЕС.
„Редица Европейски институции определят насилията в Украйна през 1932-1933 г. за геноцид. Приемането на такова решение и от наша страна не само ще ни сближи с демократичния съюз, в който членуваме толкова много време, но и ще ни даде възможност за реална оценка. Само хора, които са си дали ясната представа за миналото, могат да посрещнат бъдещето“, това заяви вносителят на законопроект, Екатерина Захариева, бивш външен министър и настоящ депутат от ГЕРБ.
Европа призна първия руски геноцид в Украйна
„Както Гладомора, така и войната срещу Украйна, е терор срещу човешкия род и ние трябва да поддържаме държавническо управление и да осъдим тези прояви на насилие“, заяви Мирослав Иванов от „Продължаваме промяната“.
„Оценката е ясна, става въпрос за геноцид, както в човешки, така и в морално-политически смисъл. За съжаление никой не е осъждан за тези зверски репресии, сега е време да наречем Гладомора в Украйна с правилните думи, а те са геноцид“, подчерта и Атанас Славов от „Демократична България“.
„Искам да благодаря на парламентарната група на ГЕРБ за внасянето на този законопроект и възможността вече да осъдим този агресивен акт“, добави Славов.
На противоположната позиция се обявиха от БСП и „Възраждане“.
Ивелин Първанов от „Възраждане“ коментира, че не трябва да рушим основите на бъдещето заради негативите в миналото.
„Когато изграждаш бъдещето не копаеш миналото, парламентарната група на „Възраждане“ няма да подкрепи тази декларация“,заяви Първанов.
"Страшният геноцид": 90 години от Гладомора
„Много ми се искаше този парламент действително да се занимаваше със сериозните проблемите на страната ни и да защитаваме националните интереси на България. Започнахте Народното събрание с гласуване на нова ескадрила самолети, като първата не е пристигнала. Продължихте с даване на оръжия за Украйна под предлога, че ще се модернизира Българската армия, което отпадна и остана само даване на оръжие за Украйна. И завършвате с Гладомора. Това ли бяха националните приоритети, които трябваше да гледа Народното събрание? Не ви ли е неудобно?“ Така се обърна към народните представители депутатът от „БСП за България“ Борислав Гуцанов в пленарна зала.
„Отбелязахте годишнина и отидохте да поднесете цветя на паметник на жертви, които са дадени от комунистическия режим. Естествено, групата на БСП не влязохме дори в зала. Но забравихте да кажете нещо друго – днес, преди 80 години, е започнала най-голяма битка в историята на света – Сталинградската битка. Защо забравихте, че в тази битка загиват над 1 милион души? Защо забравихте, че именно много близо до това място, където е била Сталинградската битка и където земята още е пропита с кръв, сега се дават отново танкове и се води друга битка. И България участва в даването на това оръжие“, продължи той. (бел. ред. - Волгоград, бившият Сталинград се намира на близо 400 км източно от границата на Русия с Украйна и близо 600 км от настоящата линия на фронта)
Гуцанов припомни, че БСП винаги е говорила, че трябва да направи всичко възможно България да участва в мирен процес и ние да бъде тази, която да инициира мирните преговори между Украйна и Русия да се водят на нейна територия. „БСП винаги говорихме, че мирът е най-големият добродетел и запазването на човешкия живот е най-голямата ценност. Затова не искахме да се обвързваме в този конфликт и да не се дава никакво оръжие. Никой не ни чу“, подчерта социалистът.
„Миналата седмица БСП поднесохме венци на загиналите от Холокоста. Но също забравихте да кажете, че именно Червената армия влиза в Аушвиц и освобождава малкото останали живи“, обърна внимание Борислав Гуцанов.
По неговите думи историята е сложно нещо и не бива да се тълкува по начина, по който в момента се предлага, без да се знаят всички факти и обстоятелства.
От парламентарната трибуна Гуцанов категорично заяви, че БСП е „против“ декларацията за Гладомора.
I am thankful to the Bulgarian Parliament for recognizing the 1932-1933 Holodomor as a genocide of the Ukrainian people. This step commemorates millions of Holodomor victims and restores historical justice. Bulgaria’s gesture of solidarity will always be remembered in Ukraine.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 1, 2023
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!