Р уският шпионаж не е случайност. Той е добре планирана мащабна, глобална операция. Не може да се говори за никакви случайности.
Това заяви в ефира на "Здравей,България" по NOVA бившият външен министър Соломон Паси.
Повод за коментара му е отговор на въпрос дали е случайно, че упрекът на руския президент Владимир Путин, че България умишлено бави "Турски поток", идва точно след посещението на българската делегация в САЩ.
Русия гони български дипломат от Москва
"Понеже стана дума за НАТО, защото Русия беше в центъра на вниманието. Добрата новина е, че България влезе в клуб 2%. Това бяха държавите, поканени от Тръмп на обяд, по повод това, че са постигнали целта 2% от БВП. Това е нещо като натовския Шенген. Ще се взимат важни решения занапред и България е влязла в тази ексклузивна група. Аз не хваля правителства за щяло и нещяло, но този път трябва да се отдаде значимото на тези, които направиха сделката за F-16", каза още той.
"Никой не ни пречи да произвеждаме и да продаваме. Това е една много благородна кауза. Атлантическият клуб не веднъж е подкрепял военната индустрия в България, защото ние сме били и отново можем да се превърнем в износител на такава продукция", смята Паси.
"Военните разходи са част от охраната, а не част от социалните придобивки. Това го прави всяка държава. В НАТО работи Член 5, който казва, че ако една държава е нападната, това означава, че всички държави са нападнати и те като един оказват защита на тази държава", обясни бившият външен министър.
"Всъщност това, което в лондонската среща се очерта, е, че най-голямата заплаха за НАТО се очертава президентът Путин, той се приравнява към терористичната заплаха. За това беше казано, че трябва НАТО към Русия да се отнесе с масивна отбрана и диалог", смята Соломон Паси.
Руският дипломат, обвинен в шпионаж, е напуснал България
Руското МВнР: Ще отговорим реципрочно на България
"Нашите власти обичат руския шпионаж, обичат България да бъде шпионирана от Москва. Има такава любов", заяви още Паси. Той бе категоричен, че изгонването на някой и друг български дипломат от Русия не е толкова страшно. По негови думи гоненето на дипломати е просто пинг-понг - "вие изгонихте, ние изгонихме". Според Паси обаче Путин е благодарен, чу България пуска руските самолети в Сърбия, където е най-голямата шпионска централа на Русия - на едва 30 км от България.
По думите му изгонването на дипломати е "игра на пинг понг".
Владимир Путин: България бави „Турски поток”
Бойко Борисов: Не сме Сърбия или Турция, не разбирам Путин
Паси заяви, че въведената от Тодор Живков политика на снишаване е влязла в българското ДНК. Именно това е нещото, за което малцина обвиняват Живков. Това се виждало и днес с прелитането на руските самолети и с "Турски поток", който по негови думи е голям удар и проблем за България.
Според Паси е категорично по-добре България "да се отърве" от този проект, тъй като с него не се постига реална диверсификация на енергийните източници. Добре е източниците да са повече и различни, но те са повече и са еднакви, обясни той.
Следващата интересна тема на срещата на върха в Лондон е бил Китай, когото НАТО е определил като предизвикателство, посочи още Паси.
Областта, в която е най-интересен Китай, е изграждането на мрежата 5G. Ролята на Хуауей е от критична важност - Китай се превръща в "смарт противник", за разлика от Русия, която трови, коментира ситуацията той.
Паси обясни, че Китай има интелигентно поведение, тъй като тя планира да проникне в Запада чрез 5G мрежата, което по негови думи е интересен и дългосрочно опасен подход.
Още по темата вижте във видеото по-горе.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!