О бсъдихме глобалния пакт за миграцията на ООН. Да не се присъединяваме към този пакт, това е решението на правителството. Това заяви председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов след Коалиционен съвет в Министерския съвет.
„Световното споразумение за миграция” на ООН е споразумение за безопасна, регулярна и регулирана миграция, което бе договорено през юли месец от всички държави-членки на ООН, с изключение на САЩ. Редица страни, сред които Унгария, Австрия, Чехия, Полша, се отказват от него.
У нас БСП обвини ГЕРБ, че сме се присъединили, а реално пактът ще бъде подписан след междуправителствената конференция, която ще се проведе на 10 и 11 декември тази година в Маракеш. Документът разглежда въпроси като минимизиране на отрицателните фактори на миграционните процеси, защита и интеграция на мигрантите , както и увеличаване на редовните мигрантски маршрути. Споразумението не е правно обвързващо.
Тревогите са, че ако го подпишем, ще загубим суверенитета си.
Гласове срещу приемането му вече се чуха както отляво от страна на БСП, така и от партньорите във властта ВМРО.
Според хората на Корнелия Нинова подписването на глобалния пакт за мигрантите ще превърне нелегалната миграция в легална. Според ВМРО този документ е опасен и ще доведе до катастрофални последици за страната ти.
„Този документ се фокусира по-скоро върху икономическата миграцията”, заяви Даниел Стефанов, политолог от Европейския съвет за външна политика пред "Здравей, България" по NOVA. „Този документ е доста балансиран. Моят проблем с този документ е, че той не ни обвързва с нищо. Няма да се промени нито политиката в Берлин, нито във Виена, нито в София, ако се подпише, или не се подпише. Това е документ, който цели да се потвърдят някакви принципи. Ние имаме по-различен и по-голям проблем. В бъдеще ще виждаме какъв проблем имаме с икономическата имиграция”, коментира Стефанов.
Тъй като населението в България и Европа е намаляващо, според Стефанов скоро ще има голяма нужда от легална икономическа миграция.
Според евродепутата Ангел Джамбазки от ВМРО обаче документът е проблемен. По думите му „пактът дефинира миграцията като положителен глобален феномен, който е източник на благоденствие и иновации”.
„Това е толкова абсурдно изречение. Тези хора не идват тук, за да заместват трудовата сила. Те идват тук, за да получат германските социални помощи”, коментира Ангел Джамбазки.
Според него в документа предложението за България е да направим коридори за мигрантите.
„Когато сме на турската граница, не може да си позволим да правим отворени маршрути”, заяви Джамбазки.
Преди дни външният министър Екатерина Захариева заяви, че България не е взела решение.
„Подвеждайки ги с информацията, че България се е присъединила към Пакта за сигурна редовна и законна миграция, че е взето такова решение”, посочи Захариева. Тя каза, че този пакт е към ООН, няма решение на България за присъединяване или за не към него. Дебатът по този пакт е започнал 2016 г и се води от две години и половина с експерти. „И нито България е взимала решение за това дали да се присъедини дали не, нито този пакт ще узакони незаконна миграция”, заяви Захариева. Тя подчерта, че българската позиция по отношение на миграцията е ясна и тя многократно е повтаряна.
Вътрешният министър Младен Маринов заяви, че не трябва да се спекулира със страховете на българските граждани. „Ние търсим интереса на нашата държава”, заяви министърът.
Далай Лама: Европа принадлежи на европейците
Меркел: Начинът, по който се справим с мигрантите ще определи пътя на Европа
Оставка в Италия в знак на протест срещу мигрантите
Нов скандал с мигранти в морето, италиански кораб ги върна в Либия
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!