43

В присъствието на министър-председателя Бойко Борисов и на държавния секретар на САЩ Майкъл Помпео, който се включи чрез видеоконферентна връзка, България и САЩ подписаха ключови документи в сферата на сигурността на 5G мрежите и на ядрената енергия за граждански цели. Това съобщиха от правителствения пресцентър.

Държавният секретар на САЩ е изтъкнал отлично свършената съвместна работа за подготовката за изграждането на мрежите от пето поколение и е изразил увереност, че с подписването на декларацията ще се гарантира целокупната сигурност на евроатлантическото семейство. Помпео е акцентирал също така върху съвместната работа на България и на САЩ и постигнатите резултати и в други сфери, което според него ще има мощен ефект. По думите на Помпео защитените мрежи за 5G технологии ще позволят всички заинтересовани оператори да бъдат обучени да работят така, че да се гарантират сигурни мрежи не само за България, но и държавите членки на ЕС и НАТО. 

"След посещението ни в Белия дом, в продължение на разговорите с президента Тръмп, с вицепрезидента Пенс, с държавния секретар Помпео, с правителството на САЩ, днес подписваме декларация, която касае сигурността на 5G мрежите и меморандум в областта на ядрената енергетика за граждански цели. Това са изключително важни сфери", е заявил министър-председателят Борисов.

Източник: БГНЕС

Премиерът е напомнил, че живеем в условията на пандемия, когато е налице икономическа стагнация и затруднения в комуникацията между хората. "С декларацията за чистотата на 5G мрежите ние се подготвяме за подобни ситуации за в бъдеще, за да не се налага да се блокира светът. Затова нашите комуникации трябва да бъдат чисти, защитени, прозрачни, етични и спазвайки всички необходими законови норми за защита на личните данни", е заявил министър-председателят. Борисов е изтъкнал, че след като страната ни беше приета в чакалнята на еврозоната, гарантираща чистота и прозрачност на финансите, ЕС вече има и общи насоки и инструментариум за сигурността на 5G мрежите. Те ще бъдат изграждани на основата на принципите за свободна и честна конкуренция, прозрачност и върховенство на закона. 

По отношение на енергетиката премиерът Бойко Борисов е посочил, че към днешна дата вече имаме реална диверсификация на стратегическата суровина природен газ.

"С много бързи темпове успяхме да закупим 20 процента от акциите на терминала за втечнен газ в Александруполис", е отбелязал Борисов. По думите му на пълни обороти се изгражда и газопроводът Гърция - България, по който може да се пренася втечнен природен газ от различни източници. Премиерът е напомнил, че от 2019 година насам до България достига втечнен природен газ с произход САЩ по настоящата газопреносна мрежа.

"Разполагаме с най-добрите компресорни станции, реверсивни и можем да кажем, че успяхме да обърнем посоката за внос на газ от Изток - Запад към Юг-Север", е добавил премиерът. Борисов е казал, че европейската Зелена сделка върви в пълния й обем и с ускорени темпове, като целта е до 2050 година ЕС да е постигнала климатична неутралност. Премиерът е отбелязал, че ядрената енергия е една от по-зелените и по-чисти енергии и затова искаме да използваме по-сигурна технология от най-ново поколение и да постигнем диверсификация на ядреното гориво. 

Заместник-държавният секретар Кийт Крак е изтъкна задълбочаването на взаимоотношенията на България и САЩ в областта на сигурността на мрежите от пето поколение.

"С това обаче не се изчерпват нашите взаимоотношения. Ние задълбочаваме своето сътрудничество в областта на военното дело, отбраната и енергетиката. Всички тези теми, по които работим заедно, са важни за България и САЩ и показват задълбочени взаимоотношения между нашите две държави и нашето стратегическо партньорство. България е стратегически партньор на САЩ", е заявил Крак.

По думите му моментът е исторически. "Както отбеляза премиерът, светът се събужда и отваря очи за опасностите, които биха били скрити от ненадеждните доставчици в мрежите от пето поколение. Ние трябва да осъзнаем този риск. Трябва да осъзнаем, че чистата мрежа е от жизненоважно значение за икономическото сътрудничество, за сигурността и България се присъединява към държавите от ЕС, които са вече част от чистата мрежа", е добавил той. 

Крак и министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков подписаха Съвместно изявление за съвместна декларация на Република България и Съединените американски щати по въпросите на сигурността на 5G мрежите.

„Принципите, които споделяме като партньори в НАТО и ЕС – прозрачност и сигурност, се допълват с върховенството на закона, което е важна предпоставка за изграждането на сигурни мрежи“, заяви министър Желязков. „С обмена на данни, които са защитени съгласно принципите и ценностите, които споделяме, даваме гаранция, че новата инфраструктура за просперитет и благоденствие ще изпълни своята мисия“, каза още Желязков.

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова и помощник-държавният секретар в Бюрото по международна сигурност и неразпространение към Държавния департамент на САЩ Кристофър Форд подписаха Mеморандум за разбирателство между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати за стратегическо сътрудничество в областта на ядрена енергия за граждански цели.

Източник: БГНЕС

Според министър Петкова подписаният меморандум ще даде нов тласък и добра база за бъдещото енергийно сътрудничество между двете страни.

„Документът ще допринесе и за изпълнение на нашия основен приоритет за постигане на диверсификация на енергийните източници. Ядрената енергетика е от стратегическо значение за нас, тъй като гарантира енергийната сигурност и ще допринесе за постигане на целите за намаляване на въглеродните емисии“, заяви министър Теменужка Петкова.

„Ние сме силни партньори и съюзници и разгръщаме сътрудничество за нашата сигурност и за доброто на Алианса. Подписваме документ с фантастичен партньор като България. Нашето партньорство е стратегическо и от голямо значение за множество области, включително националната, енергийната сигурност и диверсификацията на енергийните източници“, заяви от своя страна Кристофър Форд и даде висока оценка за всички усилия на България за диверсификация на доставките.

Съвместното изявление относно 5G мрежите е продължение на разговорите на най-високо равнище във Вашингтон през ноември 2019 година, когато премиерът Борисов се срещна с американския президент Доналд Тръмп. Следващата стъпка бе направена при провеждането на Стратегически диалог между България и САЩ в началото на настоящата година. Настоящият документ изразява желанието на двете страни да си сътрудничат по въпросите на сигурността на 5G мрежите. Те се очертават като ключови за икономиките и обществата ни, които стават все по-цифровизирани. България отчита също така общия подход, който ЕС прилага към киберсигурността в областта на 5G в партньорство със страните членки на НАТО. Това гарантира надеждността на инфраструктурата и веригата на доставки и създава сигурност, че в Европа се внедряват сигурни мрежи от пето поколение. Подписаното днес Съвместно изявление е също така важна крачка за България към изграждането на национален капацитет и мерки срещу киберзаплахи в световен мащаб.

Mеморандумът за разбирателство в областта на ядрена енергия за граждански цели ще насърчи двустранното сътрудничество в тази сфера предвид интереса на България към нови сигурни ядрени енергийни технологии за граждански цели, развивани от САЩ. В контекста на Зелената сделка за постигане на климатична неутралност до 2050 г. България има намерението да разшири своята ядрена програма със сигурни технологии от най-ново поколение. Меморандумът изразява също желанието на България и на САЩ да си взаимодействат в подкрепа на ядрените им отрасли с цел бъдещо развитие и поддържане на инфраструктурата и капацитета на човешките ресурси за отговорно използване на ядрената енергия и технологии.

Целта на Европейската зелена сделка не може да бъде реализирана без използването на ядрената енергия за мирни цели. За България ядрената енергетика играе важна роля за националната, регионална и европейска енергийна сигурност, като в същото време предоставя енергия на достъпни цени и е ключов елемент за преминаване към нисковъглеродна икономика. С документа България и САЩ се ангажират за отговорно използване на ядрената енергия и технологии с акцент върху човешкия капитал и развитието на работната сила, образованието, обучението, за поддържане на най-високи стандарти и практики в областта на ядрената безопасност и сигурност. 

По-рано днес стана ясно, че САЩ са готови да подпишат декларация за разбирателство с България в областта на сигурността на 5G мрежата. Това каза американският заместник-държавен секретар по икономически растеж, енергетика и околна среда Кийт Крак пред журналисти в резиденцията на посланик Херо Мустафа. 

България и още 14 държави настояват ЕС да предпреме мерки срещу фалшивите новини за 5G

По думите му това ще бъде историческа декларация между двете страни и тя ще докаже увеличаващото доверие помежду им.

Декларацията ще се занимава с риска от незащитени 5G мрежи, уточни Крак. Освен тя ще гарантира "чиста мрежа, която е жизненоважна за националната сигурност, икономическия просперитет и стабилността в региона".

Източник: Министерски съвет

Истината за 5G мрежите, опасни ли са и COVID-19

Кийт Крак посочи, че България ще се присъедини към държавите в НАТО, които вече членуват в т. нар. "чиста мрежа". 

Освен това страната ни се присъединява към използването на "чиста мрежа" и като член на Европейския съюз и инициативата "Три морета". Затова Европейският съюз и НАТО си партнират в областта на 5G мрежата с цел гарантиране надеждността на инфраструктурата и веригата на доставки.

"Чистата мрежа", освен 5G, покрива всичко от електрическите мрежи до автомономните превозни средства, облачните услуги и други. Тя е всеобхватен подход за решаване на проблемите с поверителността на данните. 
Според него трябва да се има доверие на мрежата и това е начин да се привличат нови инвеститори. Това ще подпомогне и за увеличаването на американските инвеститори в България.

На въпрос дали санкциите за инвеститорите на газопровода "Турски поток" ще повлияят на България, Кийт Крак отговори, че почти всички страни от този проект са поставени в зависимост от Русия. 

Той добави, че почти всички страни от инициативата "Три морета", с изключение на Австрия", са зависими от Русия.

Кийт Крак обсъди с премиера Бойко Борисов още партньорството между САЩ и България в сигурността и отбраната, които са сред ключовите измерения на двустранните отношения. 

"Придобиването на изтребители F-16 Block 70 е важна стъпка напред в модернизацията на българските Военновъздушни сили", изтъкна премиерът Борисов. 

НС отхвърли ветото за Ф-16, ще купуваме изтребителите

Той бе категоричен, че проектите за модернизация на ВВС ще осигурят и условия за индустриално сътрудничество, което ще допринесе за дългосрочното икономическо развитие на България и за конкурентоспособността на страната ни.

Източник: Министерски съвет

Вчера стана ясно, че ВСС на САЩ ще предоставят на българските Военновъздушни сили два изведени от експлоатация самолета F-16, след като получат одобрение от Конгреса на САЩ. По молба на българското правителство тези два самолета ще бъдат предоставени съгласно Програмата за отбранителни артикули с отпаднала необходимост (EDA) на Министерството на отбраната на САЩ, за да бъдат използвани от като помощни средства за обучение и общо запознаване на българските ВВС с техниката.

Дарението на тези два самолета идва след неотдавнашното закупуване от страна на България на осем изтребителя F-16 Block 70 от Съединените щати, което се определя като "важна стъпка към модернизацията на българските въоръжени сили", се посочва в съобщение на посолството на САЩ в България. Чрез придобиването на изтребителите също така се осигуряват мащабни ресурси за съвместната ни мисия за обезпечаване на сигурността в Черноморския регион, добавят още оттам.

Борисов: България и САЩ са съюзници и стратегически партньори

Правителството закупи 8 изтребителя F-16 Block – 70 от САЩ и "Локхийд Мартин" за 2. 1 млрд. лева и планира да закупи още 8, но засега не е ясно кога ще стане това. 

"САЩ са важен стратегически партньор на България в областта на енергетиката", отбеляза още министър-председателят Бойко Борисов. В този контекст през юни 2020 г. американската страна предложи подписването на двустранен Меморандум за стратегическото сътрудничество в областта на ядрената енергия за граждански цели. 

"Насърчаване на това партньорство е още един ключов елемент към преминаване към нисковъглеродна икономика", заяви Бойко Борисов.

По време на срещата бе дадена висока оценка на изработването на знакови документи в приоритетни сфери за България и САЩ, които ще бъдат подписани.

Коментари 43
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

43 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Четирима са номинираните за изгонване от Big Brother

Четирима са номинираните за изгонване от Big Brother

Любопитно Преди 39 минути

Зрителите ги спасят чрез гласуване в приложението на NOVA PLAY

Президентът Румен Радев е на посещение в Сингапур

Президентът Румен Радев е на посещение в Сингапур

Свят Преди 1 час

Визитата има за цел да стимулира развитието на двустранния диалог на най-високо политическо ниво

Дълга умора: Изтощението, което остава след COVID-19

Дълга умора: Изтощението, което остава след COVID-19

Свят Преди 1 час

С пандемията на COVID-19 се появява и дългият COVID

Кошмарът на Google започва да става реалност

Кошмарът на Google започва да става реалност

Технологии Преди 1 час

Бизнесът на компанията е заплашен от разделяне

Силните изпращат двама от своите на елиминации в “Игри на волята”

Силните изпращат двама от своите на елиминации в “Игри на волята”

Любопитно Преди 8 часа

Анджела и Силвия ще се изправят срещу Малвина и Магдалена от Храбрите утре вечер

Румъния подписа със САЩ за купуване на изтребители F-35

Румъния подписа със САЩ за купуване на изтребители F-35

Свят Преди 9 часа

Румъния планира да "пенсионира" F-16 през 2040 г.

САЩ наложиха санкции на десетки руски банки

САЩ наложиха санкции на десетки руски банки

Свят Преди 10 часа

Включително най-голямата, която досега не беше санкционирана

Гейц оттегли кандидатурата си за главен прокурор на САЩ

Гейц оттегли кандидатурата си за главен прокурор на САЩ

Свят Преди 10 часа

Гейц: Министерството на правосъдието на Тръмп трябва да е работещо

Посолството на Украйна награди и Бойко Борисов и Кирил Петков

Посолството на Украйна награди и Бойко Борисов и Кирил Петков

България Преди 11 часа

Отличията са от Върховната рада на Украйна

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 11 часа

Зрителите подкрепят фаворите си в приложението на NOVA PLAY

Путин: Русия удари Украйна с нова хиперзвукова ракета

Путин: Русия удари Украйна с нова хиперзвукова ракета

Свят Преди 11 часа

Путин: Конфликтът в Украйна придоби глобален характер

САЩ отхвърлиха заповедта за арест на Нетаняху

САЩ отхвърлиха заповедта за арест на Нетаняху

Свят Преди 12 часа

САЩ: Дълбоко сме обезпокоени от бързината, с която прокурорът е поискал заповед за арест

Разминаване между ЕК и Австрия за България в Шенген

Разминаване между ЕК и Австрия за България в Шенген

Свят Преди 12 часа

Австрия готви нови условия за България и Румъния

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

България Преди 14 часа

Зам.-председателят на СОС Ваня Тагарева припомни, че Петров е бил избран с гласовете на ГЕРБ-СДС

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Любопитно Преди 14 часа

Българският и международен бизнес и гражданско общество заедно за по-добра среда

Наредиха на Захарова да мълчи за ракетата: Маша... не коментирай

Наредиха на Захарова да мълчи за ракетата: Маша... не коментирай

Свят Преди 15 часа

Тя нарече "некомпетентни и фалшиви" твърденията, че обаждането е било режисирано