П резидентите на България и Румъния категорично осъждат руската агресия в Украйна и призовават за прекратяване на кръвопролитията. Това посочи държавният глава Румен Радев на съвместна пресконференция с румънския си колега Клаус Йоханис, който е на официално посещение в страната ни.
Българският президент препотвърди подкрепата и солидарността на двете държави с борбата на Украйна за независимост, суверенитет и териториална цялост.
„Предвид близостта на конфликта до нашия регион и националните малцинства на двете страни в Украйна – призоваваме за прекратяване на кръвопролитията и погазването на международното право”, каза Радев.
Държавният глава на България приветства успеха на Румъния да заделя все повече средства от националния си бюджет за изграждане на съвременни отбранителни способности.
Президентът Румен Радев и държавният глава на Румъния Клаус Йоханис подписаха политическа декларация за издигането на двустранното сътрудничество на ниво стратегическо партньорство по-рано днес.
Икономическите връзки между двете страни непрекъснато се задълбочават, отбеляза българският президент и добави, че стокообменът също нараства непрекъснато.
Радев: Как ще изглежда Европа след края на войната в Украйна
„Миналата година той надхвърли осем млрд. евро и Румъния вече е вторият по големина търговски партньор на България след Германия”, отчете Радев и добави, че Румъния се нарежда на първо място в туристическия обмен на България със съседните ни страни.
Според президента Радев Румъния и България не са просто добри съседи:
„Нашите страни са обвързани с дълбоко приятелство и дълбоки исторически и културни връзки”.
Радев посочи, че двете страни заедно влязоха в НАТО и ЕС, а сега заедно преследват присъединяването към Шенген и Организацията на икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
„България и Румъния формират общ функционален блок за управление на въздушното пространство, който добива все по-голямо значение след войната на Русия срещу Украйна”, подчерта Радев.
„Договорихме се да продължим активно усилията, за да осигурим приемането на решението за присъединяването на двете страни в Шенгенското пространство. Румъния и България са подготвени да се присъединят”.
Това каза от своя страна президентът на Румъния Клаус Йоханис на съвместната пресконференция с Радев.
По думите на Йоханис България и Румъния са доказали, че са готови да се присъединят към Шенген с действията си. Въпреки че разширяването не е свързано с незаконната миграция по външните граници, ние изразихме нашата готовност да сме част от решенията за управление на това предизвикателство, отбеляза той и добави:
„Признаваме проблемите, с които се сблъскват някои от държавите членки, но тяхното решаване се осъществява по конструктивен начин и чрез открит диалог като част от европейския подход.”
Относно разширяването на Европейския съюз Йоханис заяви, че то трябва да продължи.
„Препотвърдихме подкрепата на Румъния за напредъка за разширяването на Съюза както по отношение на Западните Балкани, така и източните ни партньори”, посочи той и открои подкрепата, която Румъния оказва за европейския път на Молдова и Украйна.
Президентът Йоханис отбеляза, че днешното му посещение в България е ключов момент за двустранните отношения и направи препратка към политическата декларация.
ЕК: Да се поставят нови изисквания за Шенген пред България и Румъния е нечестно
„Тази стъпка показва дълбочината на нашите взаимоотношения във всички измерения и отговаря на необходимостта да приспособим начина, по който си сътрудничим като съседи и партньори, към сложните реалности и предизвикателствата, с които се сблъсква нашият регион”, изтъкна Йоханис.
Той изрази увереност, че тази рамка на сътрудничество ще доведе до реализацията на нови проекти от регионален и двустранен интерес.
„Договорихме се, че нашите държави трябва да следват приоритетно тези сфери, които отговарят на нашите стратегически интереси, за да осигурим нашата устойчивост, икономическо развитие и сигурност”, заяви Йоханес.
Той посочи, че Румъния и България се нуждаят от повече свързаност. По думите му споразумението позволява да се придвижат нови проекти в сферата на свързаността, по специално в сферата на транспортната инфраструктура и корабоплаването по Дунав, както и в енергетиката.
Йоханис обясни, че корабоплаването по Дунав има важна роля за двете страни и мултиплицираните позитивни ефекти, които може да генерира.
Средното разстояние между два моста по река Дунав в останалите страни в Европа е 30 км, а това между двата моста по границата между България и Румъния е 300 км, изтъкна от своя страна Радев. Той изрази надежда, че съвсем скоро ще има подписан меморандум, с който да бъдат заявени амбициите на двете страни да бъде търсена европейска подкрепа по проекта за трети мост над Дунав.
По отношение на енергийния пазар Йоханис заяви, че по време на разговора му с Радев е била подчертана важността за координирането в европейски план, особено като се отнася до сигурността на доставките и укрепването на енергийната независимост.
Относно войната на Русия в Украйна той заяви, че Румъния е решена да продължи подкрепата, която указва на Украйна и която ще продължи докато е нужно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!