З а постигнати договорености с Република Северна Македония в областта на образованието информираха от Министерството на външните работи (МВнР).
Северна Македония праща посланик в България за първи път от две години
На 12 септември в Министерството на образованието и науката се е състояла среща, на която българските членове на Съвместната експертна комисия по исторически и образователни въпроси между България и Република Северна Македония са представили пред ресорните министерства постигнатите резултати в областта на образованието, съобщи говорителят на МВнР и заместник-министър Костадин Коджабашев каза на брифинг.
Пендаровски: Прекратяването на договора с България ще е пагубно
Преди месец Министерството на външните работи на Република Северна Македония публикува препоръките за съвместно отбелязване на Св. Кирил и Методий, Св. Климент, Св. Наум и цар Самуил, за които смесената комисия по историческите въпроси е достигнала до общи формулировки още през 2019 г. Бяха обявени и предложенията за промяна в учебниците в двете държави, които ще бъдат предложени на правителствата в двете страни.
Публикуването на тези резултати и препоръки и досегашната работа на Съвместната комисия по исторически и образователни въпроси според нас създава необходимата основа компетентни институции в двете страни (България и Република Северна Македония) да пристъпят към реализирането на последните договорености, посочи Костадин Коджабашев.
Радев: България ще бъде отново солидарна с братска Македония
В тази връзка в изпълнение на член 9 от програмата между правителствата на България и Република Северна Македония за сътрудничество в областта на образованието и науката в периода 2022- 2025 г., нашето Министерство на образованието и науката има готовност да предприеме всички действия за постигнатите договорености и поети ангажименти. Очакваме същите стъпки да бъдат предприети и от нашите партньори от Република Северна Македония, заяви Коджабашев.
"Става въпрос за един процес за промяна на учебниците, който не е еднократен акт. Съгласно протокола, който подписахме през юли тази година, двете страни се ангажират в период до 2 години за промяна на учебното съдържание", посочи Ваня Андреева, директор на дирекция „Югоизточна Европа“ в МВнР.
"По-скоро за отразяване на препоръките на комисията, които са утвърдени от двете правителства, обясни тя. Процесът ще изисква време, да се изгради механизъм, да се прегледат препоръките и да се види това как да стане постепенно", добави Андреева.
Друг ангажимент, който имат двете страни, е да организират процес по събиране на учебници и учебните помагала и да ги разменим, каза още тя. По думите ѝ България ще координира действията си за промяна на учебното съдържание с тези на Република Северна Македония.
Коджабашев припомни, че Съвместната междуправителствена комисия е правният механизъм за мониторинг на разпоредбите на договора от 2017 г. и на практика е и форматът, на който се отчита неговото прилагане и се обсъждат актуални въпроси по неговото изпълнение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!