Р азривът в отношенията между Русия и Турция може да е довел до промяна в регионалния баланс относно предстоящите проекти, свързани със синьото гориво.
Най-важния от тях е „Турски поток” - перспективите за който сега изглеждат неясни, съобщава Natural Gas Europe.
Използвайки възможността, отворена от влошаването на руско-турските отношения, съседите на Турция - България и Гърция - имат интерес да укрепят връзките си с „Газпром“ и Москва с цел да подобрят позициите си на големия енергиен пазар на Европейския съюз.
Премиерите на двете страни вероятно ще запазят неутралитет при обсъждането на „Северен поток 2” на 18 декември, на срещата на върха на ЕС в Брюксел.
Според Европейската комисия проектът за изграждане на разширението на газопровода „Северен поток”, който се реализира от „Газпром”, не отговаря на стратегията на за диверсификация на източниците и маршрутите за доставки на природен газ.
На практика той цели да заобиколи украинската газопреносна мрежа през Германия.
България не иска да влошава отношенията си с Москва, но няма изгода и от това да подкрепи „Северен поток 2”.
Още повече, че българският вицепремиер за европейските фондове и икономическите политики Томислав Дончев наскоро каза, че страната води разговори за нещо като „мини-Южен поток”.
В зависимост от развитието на руско-турските отношения, може да се очакват нови инициативи на страните в региона.
Турция отдавна иска да стане енергиен център в Източна Европа, но сега тези амбиции изглеждат обречени, от което могат да се възползват съседните страни.
Днес ационерите в съвместната проектна компания „Ай Си Джи Би“ - „Български енергиен холдинг“ ЕАД и „Посейдон“ ще подпишат окончателно инвестиционно решение за изграждане на междусистемната газова връзка Гърция - България.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!