7

М еморандум за сътрудничество в проучването на възможността за изграждане на петролопровод Александруполис-Бургас подписаха служебният министър на енергетиката Росен Христов и гръцкият му колега Костас Скрекас.

Христов и президента Румен Радев са на официално посещение в Гърция.

Източник: БТА

Двамата министри подписаха и меморандум за сътрудничество по въпросите на гарантирането на газовите доставки и съхраняването на природен газ. 

Предвижда се създаването на работна група на високо равнище,

с участието на представители на Министерството на енергетиката на България, на Министерството на околната среда и енергетиката на Гърция и заинтересовани субекти от двете страни.

Източник: БТА

Тя ще извърши необходимите предварителни проучвания, да изследва възможностите за структуриране на проект за изграждане на нефтопровод Александруполис – Бургас, да анализира вариантите за неговото финансиране и да подготви план за действие за реализирането му, с цел въвеждане в експлоатация на тръбопровода до края на 2024 г., посочват от прессекретариата на държавния глава.

Предвижда се капацитетът на предложения нефтопровод

да осигурява, като минимум, пълна замяна на вноса на руски суров нефт в България по море от алтернативни източници.

Меморандумът за сътрудничество по въпросите на гарантирането на газовите доставки

и съхраняването на природен газ е в изпълнение на регламент на ЕП, приет миналата година. Според нето всяка държава, която не разполага с подземни съоръжения за съхранение на газ на нейна територия, трябва да поддържа стратегически резерви, равни на 15% от годишното си потребление в друга страна от ЕС.

Източник: БТА

На подписването присъстваха и служебният вицепремиер и министър на транспорта и съобщенията Христо Алексиев, и кметът на Бургас Димитър Николов.

Гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис заяви, че

подписването на меморандум за сътрудничество по въпросите на гарантирането на газовите доставки и съхраняването на природен газ, е значимо политическо събитие, което надхвърля границите на България и Гърция.

"Това събитие идва в геополитическа ситуация, в която руският ревизионизъм се спъва в смелата защита на украинския народ, но продължава да създава икономически проблеми, като превръща енергията в инструмент за изнудване на държави", каза на брифинг в Атина Мицотакис.

По думите му единственият отговор е бързо да се откажем от руските енергийните източници и диверсифицираме енергийните маршрути.

"Войната на Русия срещу Украйна ни накара да преосмислим понятията сигурност, свързаност, добросъседство и солидарност",

каза от своя страна президентът Румен Радев след подписването на меморандума.

"Традиционното добро партньорство между България и Гърция придоби още по-интензивен характер с геополитическите сътресения и прекъсването на веригите на доставки в резултат на войната на Русия срещу Украйна", добави българският държавен глава.

"Днес сме свидетели на поредната важна стъпка в развитието на стратегическото партньорство между Гърция и България, основано на общи интереси, взаимно доверие и споделени ценности", заяви още Радев.

Хронология на събитията, свързани с проекта по изграждане на петролопровода:

На 16 септември 1994 г. в Москва, Русия, са подписани Протоколите за намеренията за изграждането на петролопровода, като България е включена в тристранно споразумение с Русия и Гърция - първа фаза от по-широк рамков договор за транзитен пренос на суров петрол от Новоросийск до Гърция.

На 1 ноември 2002 г. в Атина, Гърция, министър-председателите на България и Гърция Симеон Сакскобургготски и Костас Симитис постигат политическо решение  за равностойно участие на България, Гърция и Русия при изграждането на петролопровода.

На 27 май 2006 г. в София се провежда заседание на Тристранния работен комитет по проекта за изграждане на петролопровода. Това е първата официална среща на представителите на трите страни, след подписването на тристранния меморандум за сътрудничество между правителствата на  България, Гърция и Русия за изграждане на петролопровода на 12 април 2005 година. 

На 1 юни 2006 г. с Решение на Министерския съвет е прието, че "Проектна компания Нефтопровод Бургас - Александруполис-БГ" АД ще представлява България в Международната проектна компания, която ще бъде създадена за реализирането на петролопровода. Проектната компания е съвместно дружество на "Универсален терминал Бургас" АД, който има 75 процента от капитала, и "Булгаргаз" - 25 процента.  

На 7 февруари 2007 г. в Бургас е подписано тристранно Междудържавното споразумение от България, Русия и Гърция за сътрудничество за изграждане и експлоатация на петролопровода Бургас-Александруполис.  

На 15 март 2007 г. в Атина, Гърция, е подписано Споразумение за сътрудничество в строителството и експлоатацията на петролопровода Бургас - Александруполис от министъра на промишлеността и енергетиката на Русия Виктор Христенко, министъра на развитието на Гърция Димитрис Сюфас и министъра на регионалното развитие на България Асен Гагаузов.     

На 15 май 2007 г. в Атина, Гърция, са положени основите на петролопровода Бургас-Александруполис, в присъствието на президентите на Русия и Гърция Владимир Путин и Каролос Папуляс, както и на министър-председателите на  Гърция и на България Константинос Караманлис и Сергей Станишев.  

На 23 май 2007 г. Държавната дума на Русия (долна камара на парламента) ратифицира Споразумението между Русия, България и Гърция за сътрудничество при строителството и експлоатацията на петролопровода Бургас-Александруполис. На 30 май 2007 г. Народното събрание на България ратифицира споразумението. 

На 11 януари 2008 г. в Атина, Гърция, е парафирано Тристранно споразумение за учредяване на Международна проектна компания за строежа на петролопровода Бургас-Александруполис от представители на енергийни компании от трите страни. 

На 16 януари 2009 г. с решение 21 на Министерския съвет петролопроводът Бургас-Александруполис е определен за обект с национално значение. 

На 7 декември 2011 г. Министерският съвет приема решение за прекратяване на участието на България в тристранното споразумение между правителствата на Русия, България и Гърция за сътрудничество в строителството и експлоатацията на петролопровода "Бургас - Александруполис", сключено на 15 март 2007 година. България предлага тристранното междуправителствено споразумение за петролопровода да бъде прекратено по взаимно съгласие. Ако не се постигне такава договорка, българската страна ще се оттегли самостоятелно след изтичането на 12 месеца. Решението е взето във връзка със заключенията, направени през първия етап на работата на Международната проектна компания - фазата на разработка на проекта. Съгласно анализите, петролопроводът не може да бъде реализиран при условията, уговорени в сключеното през 2007 г. споразумение. 

На 12 март 2013 г. Народното събрание приема Закон за денонсиране на Споразумението между Русия, България и Гърция за сътрудничество в строителството и експлоатацията на петролопровода Бургас - Александруполис, ратифицирано със закон от Народното събрание на 30 май 2007 година.

На 2 август 2017 г. Министерският съвет приема решение, с което министърът на енергетиката ще упражнява правата на държавата като едноличен собственик на капитала на "Проектна компания нефтопровод Бургас - Александруполис БГ" ЕАД - София. (Информация на отдел "Справочна"/МГ).

Коментари 7
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

7 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Теодора, Виктор и Марио са номинираните в Big Brother тази седмица

Теодора, Виктор и Марио са номинираните в Big Brother тази седмица

Любопитно Преди 3 часа

Зрителите могат да подкрепят своя фаворит в приложението NOVA PLAY

Хиляди протестираха във Вилнюс срещу лидер, съден за антисемитизъм

Хиляди протестираха във Вилнюс срещу лидер, съден за антисемитизъм

Свят Преди 5 часа

„Това е ден на национален срам за Литва“, заяви протестиращ

Расте подкрепата за десните и консерваторите в Германия

Расте подкрепата за десните и консерваторите в Германия

Свят Преди 9 часа

Вотът би трябвало да се проведе на 23 февруари

Пуснаха под домашен арест Димо Алексиев

Пуснаха под домашен арест Димо Алексиев

България Преди 10 часа

Актьорът с първи думи в съдебната зала

Д-р Брънзалов: В 13 области в страната над половината от лекарите са над 61 г.

Д-р Брънзалов: В 13 области в страната над половината от лекарите са над 61 г.

България Преди 10 часа

В цялата страна има само 211 специалисти по инфекциозни болести

Зрелищна морска битка очаква Храбрите и Силните тази вечер

Зрелищна морска битка очаква Храбрите и Силните тази вечер

Любопитно Преди 10 часа

Бъдещето на женската коалиция е застрашено

Мъж инсценира смъртта си, за да избяга от семейството си

Мъж инсценира смъртта си, за да избяга от семейството си

Свят Преди 10 часа

"Вярваме, че е жив. Знаем, че той не е в нашето езеро"

Актрисата от „Клюкарката“ проговори за изчезването си

Актрисата от „Клюкарката“ проговори за изчезването си

Свят Преди 10 часа

Шанел Мая Банкс направи шокиращи обвинения срещу семейството си

Еволюцията на Ариана Гранде: От сладка звезда до "най-лошата знаменитост"

Еволюцията на Ариана Гранде: От сладка звезда до "най-лошата знаменитост"

Любопитно Преди 11 часа

Ариана Гранде получи мечтаната роля на Глинда в дългоочакваната филмова адаптация на „Wicked“ - но изглежда, че проблемите винаги са я преследвали

<p>Северна Корея доближи света до глобална война</p>

The Telegraph: Северна Корея доближи света до глобална война

Свят Преди 11 часа

Участието на Пхенян в Украйна ще даде на силите му важни военни познания, пише в свой анализ за The Telegraph д-р Джон Хеммингс

В Киев: Вероятността Тръмп да ни откаже подкрепа е нулева

В Киев: Вероятността Тръмп да ни откаже подкрепа е нулева

Свят Преди 11 часа

Според Подоляк Русия иска фундаментално да преструктурира глобалното политическо пространство

Керамика за милиард долара: Британският музей получи най-голямото си дарение

Керамика за милиард долара: Британският музей получи най-голямото си дарение

Любопитно Преди 11 часа

„Това е най-голямото дарение на Британския музей в нашата дълга история“

Подпалиха незаконно сметище при проверка на министъра на МОСВ

Подпалиха незаконно сметище при проверка на министъра на МОСВ

България Преди 11 часа

Според проверяващия екип пожарът е умишлен

Кой ще успее да спечели доверието на Михаела Филева в „Пееш или лъжеш“?

Кой ще успее да спечели доверието на Михаела Филева в „Пееш или лъжеш“?

Любопитно Преди 11 часа

Истински музикални таланти и родени за сцената лъжци ще опитат да впечатлят певицата

ЕС започва да се въоръжава

ЕС започва да се въоръжава

Свят Преди 12 часа

В една от поръчките за ПВО участва и България

<p>Руснак, обвинен в държавна измяна, е малтретиран в съда&nbsp; (СНИМКА)</p>

Руснак, обвинен в държавна измяна, е малтретиран в съда

Свят Преди 12 часа

Според защитници на правата на човека Журавел е политически затворник