Р азделното събиране на отпадъци и рециклирането остава приоритет.
Това заяви министърът на околната среда и водите Емил Димитров при откриване на кръгла маса на тема "Добри практики и предизвикателства в рециклирането на излязло от употреба електрическо и електронно оборудване /ИУЕЕО/ и други материали", съобщиха от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите /МОСВ/.
Форумът е организиран от Българска асоциация за рециклиране.
"Оттук нататък с общи усилия трябва да се стремим към преодоляване на нелоялната конкуренция и незаконни практики при вноса на отпадъци, на които бяхме свидетели през последните месеци на 2019 г. Обществото трябва да бъде запознато, че отпадъците са не просто суровина за преработване, а са в основата на един цял сектор от икономиката, който създава голяма добавена стойност", е отбелязал министър Димитров.
Той е изразил задоволство от диалога с представителите на рециклиращия бизнес, с които заедно са набелязали мерки за подобряване на контрола при вноса и оползотворяването на отпадъците.
"Страната ни през 2018 г. за поредна година бележи ръст в рециклирането. Постигнат е резултат от 36%, който се равнява на над 1 млн. тона. Важно е да отбележим, че за последните пет години темпът на нарастване на рециклирането на битовите отпадъци в България изпреварва средния за ЕС", е посочил Емил Димитров.
По думите му специално по директивата за отпадъците от електрическо и електронно оборудване, целта по събиране за 2017 г. е 44 на сто от пуснатото на пазара количество през предходните три години.
При изчислена цел от 32 924 тона, в България са събрани 54 684 за 2017 г. По рециклиране и оползотворяване е постигнато средно 90%.
При излезлите от употреба МПС за 2017 г. е постигнато ниво на повторна употреба и рециклиране над 96 на сто при цел от 85%. България продължава да заема едно от челните три места в Европейския съюз по ефективност на рециклирането на оловни акумулаторни батерии.
"Необходимо е да полагаме още повече усилия за увеличаване на дела на рециклиране на отпадъците за сметка на тяхното депониране. Трябва да работим по-интензивно и към промяна на потребителското поведение и нагласите на гражданите. Отпадъците в контекста на кръговата икономика заемат основно място в затварянето на цикъла, а истинският рециклиращ бизнес, който работи, спазвайки правилата и стандартите, създава трудова заетост и сериозна добавена стойност за българската икономика", е изтъкнал министър Димитров.
Кръглата маса "Добри практики и предизвикателства в рециклирането – Излязло от употреба електрическо и електронно оборудване" събра фирмите от бранша, заинтересовани страни от България и чужбина, експерти и представители на Европейската Комисия, Народното събрание и Министерство на околната среда и водите.
Всички те дадоха висока оценка за работата на Българската асоциация по рециклиране във връзка с помощта и при подобряване на практиките и законодателството по управление на отпадъци.
Конференцията продължава и в момента с участието на фирми от бранша, експерти, представители на европейските и българските институции.
Сред тях са Джордж Кремлис от Европейската комисия, Хосе Хорхе Диас Дел Кастило, от Генералната дирекция по околна среда на Европейската комисия, г-жа Ивелина Василева, председател на Комисия по околната среда и водите, Парламент на Република България, министърът на околната среда и водите Емил Димитров, заместник-министърът на околната среда и водите Красимир Живков, представители на Европейската конфедерация на рециклиращата индустрия, партньори и заинтересовани страни по проекта на Българската Асоциация по Рециклиране "Интелигентно кръгово възлагане" от България, Естония, Хърватска, Финландия, Гърция, Италия, Литва, Норвегия, Португалия, Испания и много други.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!