Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи към Европейския парламент прие днес доклада на евродепутата Карлуш Коелю, който отбелязва готовността на България и на Румъния за присъединяване към Шенгенското пространство.
Текстът бе приет с голямо мнозинство - 33 гласа "за" срещу три "против". В него се казва, че двете страни са изпълнили техническите критерии и и са готови да се присъединят към Шенген, предаде БНР.
2011 г. остава като пожелателен срок за влизането на България и Румъния в зоната, след като мнозинството евродепутати от комисията гласуваха против предложението за допълнения към доклада, които предвиждаха да не бъде поеман ангажимент с конкретни дати.Не беше прието и друго предложение на трима евродепутати от групата на либералите – влизането ни в Шенген да бъде обвързано с борбата с корупцията.
За България има и препоръка
да изготви специален план за справяне с евентуален ръст на имигрантския натиск
по границите с Гърция и Турция.
Предстои докладът да бъде гласуван на пленарната сесия на ЕП в Страсбург в началото на юни, като въпросът ще бъде обсъден и на предстоящото следващия месец заседание на министрите на правосъдието и вътрешните работи на страните от ЕС.
В хода на разискванията за предложението на 13 страни за промяна на критериите за разширяване на Шенген едностранно от Съвета евродепутатите от комисията заявиха единодушно, че това би изолирало ЕП от приемането на важните политически решения. Те коментираха, че промяната и допълването на изискванията ще представлява прилагането на двоен стандарт към страните, които вече са се присъединили към пространството и тези, които кандидатстват за присъединяване.
Докладчикът по кандидатурата на България и Румъния Карлуш
Коелю посочи, че следва да се обмисли създаването на механизъм,
с който да бъде наблюдавано как правото на Шенген се прилага в
страните, които вече са част от пространството. Неотдавна той
коментира, че
България и Румъния в някои отношения са дори
по-подготвени
за членство в Шенген от държави, които вече са част от пространството за пътуване без граничен контрол.
Според евродепутати, участвали в дебата, двойните стандарти по същество са дискриминация и решаването на въпроса с България и Румъния изисква проявата на солидарност.
Министър-председателят
Бойко Борисов е изказал специалната си благодарност
на членовете на комисията и на докладчика Карлуш Коелю за взетото "обективно и конструктивно решение", се посочва в съобщение на пресслужбата на Министерския съвет.
"Това е положителна оценка за усилията и работата на правителството. България е напълно готова за членство в Шенгенското пространство и ще бъде надеждна граница на ЕС", е допълнил премиерът Бойко Борисов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!