Н ачалникът на Клиниката по неврология и трансплантация към УМБАЛ „Александровска” проф. Емил Паскалев коментира за предаването „Здравей, Бълария” по NOVA случая с четиримата задържани за участие в схемата с трафик на органи.
При акция на ГДБОП и прокуратурата във вторник вечерта, на българо-турската граница бяха задържани четирима души. Двама от тях са заподозрени в организиране на канал за трафик на органи.
„Фактите са доста обезпокояващи от медицинска гледна точка, тъй като този поток на донори е свързан с неспазване на правила
за добра клинична практика в рамките на бъбречната трансплантация, което води до недобри резултати”, заяви той.
Разкриха канал за донорство на бъбреци в България
Според него възможната причина за наличието на подобен трафик на органи е липсата на достатъчно бъбречни трансплантации у нас. „В тази причина влиза и липсата на донори. Т.е. рейтът на трансплантации трябва да бъде от европейски характер – от порядъка на около 25 на 1 милион население за една година. В този брой влизат и трупни, и живи, като делът на трупните трябва да е разбираемо по-голям”, каза още той.
По думите му в България това никога не се е случвало. „Най-много в рамките на една година сме имали около 12 на 1 милион души, но това се е случвало само веднъж през 1999 г. Обикновено сме с около 3 до 5”, обясни Паскалев.
„Към момента около 1050 души са в листа на чакащите, като по мои данни на база статистика към момента трябва да има чакащи в листата над 10 хил. души,
т.е. десетократно повече”, обясни той.
„В България винаги е имало много малка разлика между живото донорство и трупното донорство. Трябва трупното донорство да бъде много повече, отколкото се прави в момента”, заяви още специалистът.
„Напоследък има много повече български граждани, трансплантирани в Турция, отколкото в България и това ме кара да мисля, че задържаните са от схема на много ниско ниво. Качеството на трансплантациите при нас се вижда много добре в резултат на проследяването и то е различно.
Това ми дава основание да мисля, че там се прави трансплантация с неспазване на всички медицински правила.
Напоследък зачестиха случаите на пациенти, които идват с усложнения, които се проявяват тук.
Усложнения, които създават риск за живота на пациента и скъсяват живота на трансплантирания бъбрек. Много често идват пациенти, които са трансплантирани, но не достигат до нормална бъбречна функция – техният процент стана доста голям, което ме кара да си мисля, че наистина медицинские правила там започват да се загърбват”, обясни проф. Паскалев.
Целия разговор чуйте във видеото горе.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!