Н едоволството сред медицинските работници продължава. Въпреки отпуснатите от държавата средства за увеличение на заплатите на сестрите до 950 лв. в много болници възнагражденията остават под тази стойност.
„Не сме получили увеличение на заплатите в обещания размер от 950 лв. Имаме само повишение на основното възнаграждение със 100 лв. Това са пари, които търговското дружество отпусна със споразумение със стачния комитет. Споразумели сме се до 31 октомври да не провеждаме стачни дейности. Ако не постигнем консенсус за това заплащането на нощния труд да се увеличи, може би ще продължим с ефективните действия”, коментира пред NOVA Надежда Маргинова, медицинска сестра в сливенската болница.
Медсестри готвят мащабен протест пред МС
В четвъртък здравният министър Кирил Ананиев заяви, че са осигурени 86 млн. лв., преобладаващата част, от които за заплати. Като 50 млн. лв. идват от НЗОК, тъй като ако дойдат от правителството, ще бъдат нарушени европейските правила за държавна помощ. Освен това за разлика от НЗОК, която работи с всички болници, Министерството на здравеопазването има договори само със 147 лечебни заведения.
Ананиев подчерта, че парите са отпуснати с решение на Надзорния съвет на Здравната каса и анекс към рамковия договор. Той добави, че с отчета за месец септември ще се видят реалните цифри.
Над 100 медици във Видин подадоха колективна оставка
„На 7 октомври организираме протест не само на медицинските сестри, но и на работещите в здравеопазването. Вследствие на протестните действия, започнали на 12 май 2018 г., подписахме колективен трудов договор. Минималните начални работни заплати на медицинските специалисти, работещи в болниците, станаха от 700 на 950 лв. Има места, на които са станали, но има и места, на които не са”, коментира зам.-председателят на Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ д-р Пламен Радославов.
Той посочи, че въпросът, защо заплатите на сестрите не са повишени, трябва бъде поставен пред изпълнителните директори на болниците.
В същото време част от медицинските работници обявиха, че няма да участват в предстоящия процес, защото вече не вярват на синдикатите.
„Когато започнахме с първия протест на 1 март, ние бяхме организирани неформално във Фейсбук. В момента вече не сме неформални лидери, ние сме официални лидери, учредихме Асоциация на българските медицински сестри. В този процес се включи и Сдружението на фелдшерите и Асоциацията на акушерските. Ние се противопоставяме на статуквото една съсловна организация да ни представлява, защото за 20 години тя не е защитавала нашите интереси”, подчерта Маргинова, като допълни, че предстои медицинските специалисти да учредят и собствен синдикат. „Ние искаме реформа в здравеопазването. Не желаем болниците да бъдат търговски дружества и парите да се харчат от една шепа хора, които се облагодетелстват”.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!